Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Opintotukiuudistus kasvattaa opiskelijoiden velkoja

    Uutiset
    Avainsanat: Akavan Erityisalat, opintotukiuudistus, opiskelijoiden velkaantuminen
    28.6.2026 - 7:00
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Akavan Erityisalat kritisoi Orpo–Purran hallituksen opintotukiuudistusta, koska se pakottaa opiskelijat velkaantumaan. Kuva Purpy Pupple CCO 3.0
    Akavan Erityisalat kritisoi Orpo–Purran hallituksen opintotukiuudistusta, koska se pakottaa opiskelijat velkaantumaan. Kuva:Purpy Pupple CCO 3.0

    Akavan Erityisalat arvostelee jyrkästi Orpo–Purran hallituksen esitystä uudeksi opintoetuuslaiksi. Liiton mukaan esitys lisää opiskelijoiden velkaantumista ja pakottaa heidät entistä tiukemmin markkinaehtoisen toimeentulon varaan. Akavan mukaan opiskelijoille tulisi taata opiskelurauha ilman pakkoa nostaa opintolainaa tai tehdä töitä opintojen ohella.

    ”Opintotukijärjestelmän ei tulisi kannustaa entistä suurempaan velkaantumiseen. Akavan Erityisalat pitää olennaisen tärkeänä, ettei opiskelijoiden velkaantumista enää lisätä”, sanoo Akavan juristi Lotta Itkonen, järjestön tiedotteessa (24.6.2026).

    Liiton mukaan hallituksen esitys ei vastaa edes omiin tavoitteisiinsa, vaikka se pyrkii täysipäiväisen opiskelun mahdollistamiseen ja opiskeluaikaisen toimeentulon turvaamiseen.

    Opintoraha ei riitä elämiseen

    Akavan Erityisalat nostaa esiin, että opintorahan taso on jäänyt jälkeen elinkustannuksista. Tämä pakottaa opiskelijat velkaantumaan tai työskentelemään opintojen ohella, mikä hidastaa valmistumista ja lisää eriarvoisuutta.

    ”Olemme huolissamme siitä, ettei opintorahan tasoa olla nostamassa. Nykytasoisella opintorahalla pärjääminen ei ole mahdollista valtaosalle opiskelijoista”, sanoo Akavan juristi Lotta Itkonen.

    Itkosen mukaan opintoraha ei riitä kattamaan edes tavallisia elämisen kustannuksia, minkä vuoksi opiskeluajan toimeentulo perustuu pääsääntöisesti joko velkaantumiseen tai työssäkäyntiin. ”Useille opiskelijoille opintolainan käytön harkitseminen ei edes ole mahdollista”, sanoo Itkonen. Tämä asetelma heijastaa laajempaa kapitalistisen järjestelmän ongelmaa: opiskelijoiden toimeentuloa ei nähdä yhteiskunnallisena investointina, vaan yksilön vastuuna. Työväenluokkaiset opiskelijat joutuvat kantamaan suhteettoman riskin.

    Tukiajan joustot hyviä, mutta riittämättömiä korjaamaan kokonaisuutta

    Liitto pitää tukiajan harkinnanvaraisen pidennyksen joustavoittamista kannatettavana. Muutos huomioi paremmin opiskelijoiden erilaiset elämäntilanteet, kuten sairastumisen, alanvaihdon ja perhevastuut.

    ”Myös opintotukikuukausien lisääminen olisi ollut perusteltua. Tukiajan tulisi olla riittävä koko tutkinnon suorittamiseksi, jotta opiskelijoille ei muodostuisi pakkoa työskennellä opintojen ohessa, sanoo Itkonen.

    Erityisen ongelmallisena pidetään sitä, että asumislisän saaminen edellyttää tukikuukausien käyttöä myös kesällä. Tämä voi johtaa siihen, etteivät tukikuukaudet riitä tutkinnon suorittamiseen.

    Akava kannattaa huoltajakorotuksen muutosta ja perheellisten opiskelijoiden aseman parantamista, mutta muistuttaa, että yksittäiset parannukset eivät korjaa järjestelmän rakenteellista epätasa-arvoa.

    Hyvityskynnyksen nosto hyödyttäisi vain suuria lainoja nostavia

    Akavan Erityisalat vastustaa opintolainahyvityksen omavastuurajan nostamista 2 500 eurosta 8 000 euroon. Liiton mukaan muutos kannustaisi entistä suurempaan lainanottoon ja hyödyttäisi vain niitä opiskelijoita, joilla on varaa ottaa suuria opintolainamääriä ja valmistua tavoiteajassa.

    Liiton mukaan esityksen vaikutusarviointi on puutteellinen. Täysi-ikäisten opiskelijoiden kasvavaa velkaantumista ei ole arvioitu riittävästi, eikä esitys huomioi yhdenvertaisuuden toteutumista eri elämäntilanteissa olevien opiskelijoiden välillä.

    Akavan Erityisalat korostaa, että opiskelijoiden taloudellinen asema on jo valmiiksi heikko, ja Orpo-Purran hallituksen leikkaukset kohdistuvat erityisesti niihin, joilla on vähiten mahdollisuuksia vaikuttaa omaan toimeentuloonsa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!