Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Orpo–Purran hallitus kriisiyttää viittomakielistä kulttuuria

    Uutiset
    Avainsanat: Viittomakieli, Kuurojen kulttuuripäivät, Viittomakielinen kulttuurituotanto
    24.3.2026 - 6:24
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Taide  ja kulttuurivirasto jätti Kuurojen Liiton ilman valtion tukea jo toista vuotta peräkkäin. Kuva Daveynin CCO 2.0
    Taide- ja kulttuurivirasto  jätti Kuurojen Liiton ilman valtion tukea jo toista vuotta peräkkäin. Kuva: Daveynin CCO 2.0.

    Kuurojen Liitto ry vaatii valtiota kutsumaan koolle pyöreän pöydän keskustelun viittomakielisen kulttuurin tulevaisuudesta ja rahoituksesta. Järjestön mukaan viittomakielinen kulttuuri on ajautunut historiallisen ahtaalle sen jälkeen, kun Taide- ja kulttuurivirasto hylkäsi liiton avustushakemuksen jo toista vuotta peräkkäin.

    Kuurojen Liitto kuvaa tilannetta vakavaksi ja korostaa, että ilman valtion tukea viittomakielisen kulttuurin jatkuvuus on uhattuna.

    Toinen peräkkäinen kielteinen päätös horjuttaa toiminnan perustaa

    Taide- ja kulttuuriviraston tuore kielteinen avustuspäätös vuodelle 2026 merkitsee, että viittomakielinen kulttuurituotanto jää ilman valtion tukea jo toista vuotta peräkkäin. Vielä vuonna 2024 liitto sai 40 000 euroa, mutta vuodesta 2025 alkaen rahoitus on pudonnut nollaan.

    Liitto kuvaa tilannetta syvästi pettymykseksi. ”Kuurojen Liitto on syvästi pettynyt tilanteeseen, jossa viittomakielinen kulttuurituotanto jää jo toista vuotta peräkkäin kokonaan ilman valtion avustusta. Viittomakielinen kulttuuri on erityisen haavoittuvassa asemassa, sillä tekijöitä on vähän ja toiminta on pitkälti riippuvaista ulkopuolisesta rahoituksesta. Ilman tukea kulttuurin tuotanto, kehittäminen ja saavutettavuus heikkenevät nopeasti”, sanotaan Kuurojen Liitto ry:n tiedotteessa (23.3.2026).

    Kulttuuripäivien tulevaisuus vaakalaudalla

    Erityinen huoli kohdistuu Kuurojen kulttuuripäiviin, jotka ovat olleet osa Suomen elävän perinnön kansallista luetteloa jo vuosia. Tapahtuma on järjestetty vuodesta 1956 lähtien ja muodostaa viittomakieliselle yhteisölle keskeisen kulttuurisen ja sosiaalisen kohtaamispaikan.

    Vuoden 2026 kulttuuripäivät pystytään vielä järjestämään suunnitellusti, mutta tulevien vuosien kohtalo on avoin.

    Ristiriita totuus- ja sovintoprosessin kanssa

    Tilanne on liiton mukaan paradoksaalinen. Suomessa on parhaillaan käynnissä valtiollinen kuurojen ja viittomakielisten totuus- ja sovintoprosessi, jonka tavoitteena on selvittää historiallisia syrjiviä rakenteita ja esittää toimenpiteitä niiden purkamiseksi. Prosessi pyrkii lisäämään tietoisuutta viittomakielisestä kulttuurista niin viranomaisten kuin kansalaisten keskuudessa.

    Samaan aikaan valtio kuitenkin leikkaa juuri siitä kulttuuritoiminnasta, jonka näkyvyyttä ja elinvoimaa prosessin pitäisi vahvistaa.

    ”Valtion kulttuurileikkaukset kohdistuvat nyt erityisen raskaasti vähemmistökieliseen kulttuuriin. Viittomakielistä kulttuuritarjontaa on jo nykyisellään hyvin vähän, ja tämä päätös heikentää entisestään mahdollisuuksia ylläpitää valtakunnallista kulttuuritoimintaa.”

    Viittomakieli Suomessa

    Viittomakieli on 3000–4000 henkilön äidinkieli Suomessa. Suomessa on kaksi viittomakieltä: suomalainen ja suomenruotsalainen viittomakieli. Maailmassa kuuroja arvioidaan olevan noin 70 miljoonaa.

    Kuurojen Liitto toimii viittomakielisten kuurojen etu-, palvelu- ja asiantuntijajärjestönä ja korostaa, että kulttuuritoiminnan jatkuvuus on olennainen osa kielellisten oikeuksien toteutumista.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Pääkirjoitukset
    19.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Manifesti reilusta työelämästä haastaa rajaavan politiikan

    Huhtikuun Tiedonantajan kannessa loistavat kukat eivät ole kaupallisen kevätkrääsän tuotteita, vaan taiteesta ja kulttuurista innostuneiden ihmisten omilla käsillään rakent

    Kuntaliiton mukaan suomalainen asuntopolitiikka on ajautunut historialliseen murrokseen.
    Kotimaa
    19.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuntaliitto vaatii kokonaisremonttia asuntopolitiikkaan

    Talentia vaatii säästöjen valmistelun keskeyttämistä ja järjestää mielenilmauksen 21.4. Suomen Pankin edustalla. Kuva Picara Espacio de Comunicación Feminista CCO 4.0
    Politiikka
    18.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Sosiaalipalvelujen rakenteita ollaan purkamassa asiakkaiden oikeusturvan kustannuksella” – Talentia vaatii Orpo–Purran hallitusta keskeyttämään sosiaalihuollon säästövalmistelut 

    Savolainen talakkuna on keitetyistä ja uunissa paahdetuista jyvistä karkeahkoksi jauhettu viljatuote. Kuva Tappinen CCO 3.0
    Kotimaa
    17.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Savolainen talakkuna sai EU:n nimisuojan – kuluttajien alkuperätieto vahvistuu halpatuotannon puristuksessa

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!