Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Osta Vappu-Tiedonantaja!

    Kotimaa
    25.4.2014 - 14:03
    Tiedonantaja

    Vappu-Tiedonantaja on myynnissä. 24-sivuisessa erikoisnumerossa muun muassa:

    • Kansalaisaktivisti ja dokumentaristi Hannu Hyvönen on yksi Stop Talvivaara –liikkeen perustajista. Hyvösen mukaan käynnissä on uuskolonialistinen raaka-aineiden jako, jonka myötä Suomesta tehdään kaivosreservaattia.
    • OhjaajaLauri Maijala aloittaa taiteellisen johtajuutensa KOM-teatterissa syksyllä. Syksyllä ensi-iltansa saa Juha Siltasen käsikirjoittama Vallankumous.
    • Nyt vietetään Tove Janssonin syntymän satavuotisjuhlavuotta. Muumien luoja Jansson on eräs Suomen tunnetuimpia 1900-luvun taiteilijoita. Mitä hänestä kertovat Tuula Karjalaisen teos Tee työtä ja rakasta sekä Karjalaisen kuratoima näyttely Ateneumissa?
    • Vapaa-ajattelijoiden liiton pääsihteeri Esa Ylikoski toteaa, että uskonnottomien oikeudet ovat nyky-Suomessa hukassa. – Koulujen kaksi minuuttia Suvivirttä on paljon pienempi kysymys kuin vuoden aikana yhteensä monia tunteja kestävät aamuhartaudet ja muut uskonnolliset tilaisuudet, summaa Ylikoski.
    • Ruandan kansanmurhasta tulee kuluneeksi 20 vuotta. Tie tragediaan oli pitkä, ja syypäiden joukossa ovat niin siirtomaavallan vääryydet kuin kansainvälisen yhteisön kyvyttömyys tarttua konflikteihin.
    • Turkkilais-hervantalainenErsin Uludag on nuori kommunisti. – Minä ihmettelen, miksi suomalaiset eivät käytä sananvapauttaan. Se on liian arvokas asia jättää käyttämättä, sanoo Uludag.
    • Leikkauspolitiikka on pahentanut Euroopan talouskriisiä. Euroopan vasemmisto ja Transform!-verkosto järjestivät huhtikuun alussa Brysselissä kansainvälisen seminaarin, jossa etsittiin järkevämpiä ratkaisuja kriisiin.
    • Pentti Stranius arvioi tuoretta sotahistoriallista kirjallisuutta ja elokuvaa. Mukana muun muassa Lena Muhinan Leningradin Piirityspäiväkirja sekä Arvo Myllymäen tutkimus Kurileiri.

    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Israel on hyväksynyt lain, joka mahdollistaa kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille.

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!