Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Osuustoimintaan uutta meininkiä!

    Kotimaa
    Avainsanat: Vaalit, Tradeka, HOK-Elanto, osuustoiminta
    25.1.2016 - 12:13
    Tiedonantaja
    Muun muassa Cumulus-hotelliketju on osa Tradekan osuuskuntaa. Kuva Toivo Koivisto.

    Maaliskuun 1. – 22. päivinä pidettävät Osuuskunta Tradekan vaalit järjestetään posti- ja sähköisen äänestämisen yhdistelmänä. Kaikille osuuskunnan jäsenille postitetaan vaaliaineisto ohjeineen ennen vaalin alkamista.

    Vaaleilla valitaan Osuuskunta Tradekan edustajistoon 85 varsinaista ja saman verran varajäseniä. Vaali suoritetaan vaalipiireittäin, jotka ovat samat kuin eduskuntavaaleissa sillä poikkeuksella, että Ahvenanmaa kuuluu Varsinais-Suomen ja Helsinki Uudenmaan vaalipiiriin.

    Parhaillaan menossa oleva ehdokasasettelu päättyy tammikuun viimeinen päivä. Vaaliin osallistuva Kommunistien ja edistysmielisen osuustoimintaväen vaaliliitto kutsuu Tradekan jäseniä mukaan ehdokkaiksi ja valitsijayhdistysten jäseniksi. Valitsijayhdistykset joihin kuulu viisi (5) Tradekan jäsentä voivat asettaa kolme (3) ehdokasta. Valitsijayhdistykset muodostavat omissa vaalipiireissään vaaliliitot, jotka yhdistyvät valtakunnalliseksi vaaliliitoksi. Tarvittavia kaavakkeita ehdokkaitten asettamiseksi on saatavissa Tradekan kotisivuilta ja SKP:n piirijärjestöistä.

    Osuustoiminnalla vaikuttavat perinteet ja merkittävä asema

    Kommunistien ja edistysmielisen osuustoimintaväen vaaliliitto, jossa on mukana SKP:n, STP:n taustan omaavia sekä sitoutumattomia ehdokkaita haluaa, että Tradeka palautetaan juurilleen ja sitä ryhdytään kehittämään 2000-luvun edistysmielisenä osuustoimintana. Osuuskunnan jäsenillä on näissä edustajiston vaaleissa mahdollisuus vaikuttaa siihen, jatkuuko maassamme kaupan keskittämisen ja osuustoiminnan syrjäyttämisen linja, vai kehitetäänkö uudentyyppistä, lähituotantoon, suoramyyntiin ja luomutuotantoon liittyvää lähikauppaa, sosiaalisesti ja ekologisesti vastuullista osuustoimintaa sekä jäsenten ja työntekijöiden vaikutusmahdollisuuksia.

    Tradekalla on paljon mahdollisuuksia palata osuustoiminnan tielle ja tukea osuustoiminnan uusia muotoja.

    Osuustoiminnalla on Suomessa edelleen vaikuttavat perinteet ja merkittävä asema varsinkin päivittäistavarakaupassa. Lisäksi on syntynyt uusia osuuskuntia, ruokapiirejä, jakamistaloutta ja yhteisötaloutta, joissa on paljon samoja tavoitteita, joille edistysmielinen osuustoimintaliike syntyi.

    Tradekalla on paljon mahdollisuuksia palata osuustoiminnan tielle ja tukea osuustoiminnan uusia muotoja. Se on nyt mahdollista, kun Tradeka on myös taloudellisesti itsenäinen, vakavarainen ja velaton. Tässä tilanteessa on syytä suunnata kehityksessä eteenpäin ja on otettava uudenlaisia askeleita.

    Lähde uudistamaan HOK-Elantoa

    Osuustoiminta voi tarjota vaihtoehtoja voitontavoitteluun ja keinotteluun perustuville kaupallisille markkinoille. Helsingin osuuskauppa Elannon toiminnassa pyrkimys kasvattaa markkinaosuutta ja tehdä tulosta on kuitenkin sivuuttanut pitkälle osuustoiminnan ihanteet. Samaan aikaan sen ulkopuolelle on syntynyt uutta osuustoimintaa, jota iso ja varakas HOK-Elanto voisi tukea.

    HOK-Elannon asiakasomistajilla on mahdollisuus vaikuttaa siihen, ohjaako osuuskaupan toimintaa kaupallinen voitontavoittelu vai kehitetäänkö edullista lähikauppaa ja reilua osuustoimintaa. HOK-Elannon edustajiston vaali järjestetään 18.-29.huhtikuuta.

    SKP kokoaa vaaliin ehdokkaita kommunistien ja edistysmielisen osuuskauppaväen yhteiselle listalle. Mukaan ehdokkaaksi toivotaan mahdollisimman laajasti kommunisteja ja sitoutumattomia. Ehdokaslista on tarkoitus jättää 5.helmikuuta. Listalle valmistellaan myös yhteistä tavoiteohjelmaa.

    HOK-Elannossa on noin 600000 asiakasomistajaa. He valitsevat 60-jäsenisen edustajiston neljäksi vuodeksi. Ehdolle voi asettua jokainen 18 vuotta täyttänyt osuuskaupan jäsen. Jos olet kiinnostunut, ota yhteyttä SKP:n Helsingin tai Uudenmaan piiriin.

    www.s-osuuskauppavaalit.fi/hok-elanto

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaisuuden määrittely on jälleen politisoitunut. Kuva Aleksi Marti.
    Teoria
    11.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tutkija kehittäisi avoimen Suomen kertomusta

    Kun yhteiskunta horjuu, tarinat menneisyydestä alkavat jäsentyä uudelleen.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon