Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Pakina: Idän lähijuna

    Kotimaa
    23.3.2021 - 12:01
    Näkymätön Nainen
    Digilehti: Tiedonantaja maaliskuu 2021

    Kämppikseni eivät ole vaativia, mutta joka kevät niille on tarjoiltava uudet mullat. Tämän palkattoman työn lomassa sain tiedon etelämpänä tapahtuvasta mielenilmauksesta. Veturinkuljettajilla oli tullut mitta täyteen VR:n sopimusrikkomuksia ja työehtojen yksipuolista muuttamista. Lähiliikenteen veturinkuljettajat pitivät kahden päivän työtaistelun, koska heille ei oltu jätetty muuta vaihtoehtoa.

    Olen ahkera junailija, vaikka tietysti menneenä vuonna matkustaminen on silläkin saralla ollut vähäisempää. Normaalioloissa olisin hyvinkin voinut olla vaihtamassa näinä päivinä etelän lähijunaan, mutta silti liputan täysin poliittisen mielenilmauksen puolesta! Tulematta jäänyt juna on paljon pienempi haitta verrattuna siihen, että tulevaisuudessa tehtäisiin töitä yhä enemmän vain työnantajan ehdoilla.

    Sellaista tosin ehdotti kykypuolueen nuorisojaoston puheenjohtaja, joka totesi sosiaalisessa mediassa, että ”poliittiset lakot tulee kieltää lailla”. Ajatus on niin absurdi, että sille varmaan nauraisivat kämppäkaverinikin, jos pystyisivät.

    ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Savolainen talakkuna on keitetyistä ja uunissa paahdetuista jyvistä karkeahkoksi jauhettu viljatuote. Kuva Tappinen CCO 3.0
    Kotimaa
    17.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Savolainen talakkuna sai EU:n nimisuojan – kuluttajien alkuperätieto vahvistuu halpatuotannon puristuksessa

    Euroopan komissio on hyväksynyt Savolainen talkkuna / Savolainen talakkuna -nimien rekisteröinnin suojatuksi maantieteelliseksi merkinnäksi (SMM).

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!