Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Pakkia Parkkihallille

    Kotimaa
    Avainsanat: kuntapolitiikka, kansalaisaktivismi, Jyväskylä, Pakkia Parkkihallille
    25.5.2020 - 13:46
    TA-Jyväskylä
    Kansalaisliikkeessä ihmetellään
    Kansalaisliikkeessä ihmetellään

    Kirkkopuiston Paraati-aukion alle rakennettavan parkkihallin mahdollistava asemakaavan muutos hyväksyttiin Jyväskylän kaupunginvaltuustossa toukokuussa 2009. Nyt, yli 10 vuotta myöhemmin kuntalaisille kerrotaan, että rakennuslupaa haetaan parhaillaan ja tavoitteena on aloittaa rakennustyöt kesällä 2020. Miksi vasta nyt?

    Hankkeen viivästymiselle on useita syitä. Hanke on ollut kytköksissä viereisessä korttelissa olevan Valtiontalon peruskorjaukseen ja alihintaan tapahtuneeseen myyntiin, joista mm. ex-apulaiskaupunginjohtaja ja kansanedustaja Ahti Vielma on valittanut ylimpiin oikeusasteisiin saakka.

    Jatkovalituksilla lisäaikaa

    Naapurikorttelista purettiin aikoja sitten funkishuoltoasema Reimari odottamaan uutta rakentamista. Nyt tontille on kohonnut mahtava rakennus, jolle yritetään saada käyttäjiä. Prosessia ovat hidastaneet useat muotovirheet, joiden takia ensimmäinen valtuustokäsittelykin jouduttiin uusimaan. Viimeisimpänä on tonttipäällikön maanvuokrausasiassa tekemä virheellinen päätös, josta Vielma on tehnyt oikaisuvaatimuksen.

    Vaikka kaava onkin voimassa, niin moni päätöksenteossa vaikuttanut asia on muuttunut.

    – Johtaneeko tämä jatkovalituksiin, joiden myötä saadaan taas lisäaikaa – pohtii toiveikkaana aikoinaan valtuustossa parkkihallia vastustanut Riitta Tynjä.

    Hän on yhdessä muutaman muun aktiivin kanssa herättelemässä henkiin Pakkia parkkihallille-liikettä, joka 11 vuotta sitten toimi erittäin aktiivisesti. Some-keskustelu asian tiimoilta on lähtenyt käyntiin ja käytännön toimia pohditaan. Vaikka kaava onkin voimassa, niin moni päätöksenteossa vaikuttanut asia on muuttunut. Hallihankkeen puolesta aikoinaan äänestivät useat entiset maalaiskuntalaiset ja korpilahtelaiset, jotka ehkä juuri tapahtuneen kuntaliitoksen aikoihin pelkäsivät asiointia keskustassa vaikeaksi.

    – Kaupungin keskustassa on runsaasti parkkihalleja ja tilaa niissä näyttää olevan, tuumaa kommunistien opintokerhossa hallikeskusteluun osallistunut Aino Sillman. Moni toveri yhtyy mielipiteeseen ja ihmettelee, miten ihmiset marketeissa jaksavat kulkea kilometrikaupalla, mutta ydinkeskustassa ei 500 metrin päässä olevasta parkkihallista voi kävellä vaikkapa kaupunginteatteriin. Ydinkeskustaan kaavaillaan ns. Sydän-kortteliin myös konserttisalia ja sillä perusteella havitellaan hankkeelle uusia kannattajia.

    Parkkihalli ei ratkaise näivettymistä

    Jyväskylän ydinkeskustassa on paljon liikkeitä tyhjillään. Tilanteesta huolestuneet laittavat toivonsa uuteen parkkihalliin. Riitta Tynjän mielestä syy keskustan näivettymiseen on siinä, että kaavoituksella on mahdollistettu markettien ja kauppakeskusten rakentuminen kaupungin ympärille. – Sitä ongelmaa ei uudella parkkihallilla ratkaista. On panostettava joukkoliikenteen kehittämiseen ja lippujen hintojen kohtuullistamiseen, hän toteaa.

    Uudelleen liikkeelle polkaistussa kansalaisliikkeessä ihmetellään, miksi koronan aiheuttamassa talouskurimuksessa Jyväskylän on nyt kova kiire saada hyvin epävarmalla pohjalla oleva parkkihallihanke käyntiin. Koronan myötä verkkokauppa on vilkastunut, eivätkä isotkaan yritykset enää ota isoja investointiriskejä.

    Pakkia parkkihallille- liikkeeseen on tullut uusia toimijoita, joille koko prosessi on täysin uusi. Onneksi löytyi arkistojen kätköistä lehtileikkeitä ja vanhoja puheenvuoroja, joiden avulla sitten muistui mieleen lukuisia yksityiskohtia silloisesta toiminnasta tuumaa Riitta Tynjä joka toivottaa mukaan niin uudet kuin vanhatkin pohtimaan, miten me koronan oloissa rakennamme toimintaa näkyväksi ja tulokselliseksi.

    Uusimmat artikkelit

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    Tiedonantaja juhlistaa vuoden 2025 lehtijuhlaa uudistamalla verkkosivunsa. Verkko-osoite ei muutu.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    36 Hanna Hantula kuva Sofia Okkonen
    Kulttuuri
    8.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Feministinen journalismi paljastaa vallan rakenteet

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon