Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Palkka-ale ja budjetti syventävät lamaa

    Arkiston arkiston artikkeli
    28.8.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 31/28.8.2009

    Viimeaikaiset tapahtumat Suomessa osoittavat, ettei taloustaantumasta ja orastavasta talouslamasta ole opittu mitään.

    Yritysten voitot ja pääomatulot ovat viime vuosina kasvaneet ennätysmäisesti. Palkkojen osuus kansantulosta on alentunut. Työntekijät ovat maksaneet yritysten voitot.

    Tässä tilanteessa juhlitaan metallin uutta työehtosopimusta ”uuden suomalaisen työmarkkinakulttuurin” päänavaajana. Neuvottelutuloksen mitätön vain 0,5 prosentin palkankorotus, joka sekin voidaan jättää maksamatta, alentaa edelleen työntekijöiden reaaliansioita. Surkeaa linjaa kaupataan niin metallille kuin muillekin aloille taloustaantuman sekä irtisanomisten ja lomautusten torjumisella, vaikka asia on päinvastoin. Kun vienti ei vedä, juuri erityisen tärkeä kotimaisen ostovoiman vahvistaminen laiminlyödään. Näin vain toistetaan 1990-luvun alun virheet, joilla pitkitettiin suurtyöttömyyttä ja aiheutettiin vakava tulonjaon vääristymä.

    Samaan aikaan yritykset irtisanovat ja lomauttavat väkeä lähes päivittäin. Tilastojen mukaan työttömien määrä on vuodessa kasvanut 144000:sta 211000:een eli 46,4 prosenttia, eikä loppua näy. On turha kuvitella, että työllisten suostuminen palkka-aleen pysäyttäisi tämän suunnan. Vientiteollisuus on vain siirtänyt ja siirtää tuotantoaan ulkomaille, ja työtekijöiden ostovoiman heikentyminen ja julkisten palvelujen rahoituspohjan mureneminen aiheuttaa lisää irtisanomisia ja lomautuksia kotimarkkinoilla ja julkisella sektorilla.

    Näiden päälle tulee sitten porvarihallitukselta kehno budjettiesitys. Pieni- ja keskituloisten ostovoiman, julkisen talouden rahoituspohjan ja työllisyyden kannalta on erityisen tuhoisaa ja suorastaan rikollista, että samalla kun hallitus on koko ajan keventänyt pääoman ja rikkaiden verotusta, se aikoo jättää sen sekä hyvätuloisten tuloverokevennykset koskemattomiksi ja siirtää verotuksen painopistettä pois progressiosta tasaverotuksen suuntaan korottamalla yleistä arvonlisäveroa ja muita pakollisia veronluonteisia maksuja. Niiden osuus palkasta on sama riippumatta siitä, onko kyseessä suuri- vai pienituloinen ihminen.

    Samoin toimii kuntavero, joten kun monet kunnat ovat nostamassa veroprosenttiaan, pieni- ja keskituloisten verotaakka entisestään kasvaa. Näin syvennetään suuren väestönosan käytettävissä olevien tulojen ja ostovoiman laskukierrettä ja pahennetaan lamaa. Kun ministerit kehuvat kunnallisverotuksen perusvähennyksen nostamista merkittävänä pienituloisille, se osoittaa, miten kauas todellisuudesta he ovat erkaantuneet. Perusvähennys tulee olemaan noin 50 senttiä päivässä. Kaikkein pienituloisimmat eivät saa sitäkään.

    Niille, jotka eivät nähneet viime maanantaina TV1:ssä esitettyä MOT-ohjelmaa ”Lisää rahaa Amerikan rikkaille”, kerrottakoon, että juuri tällaisella–totta kai vielä häikäilemättömämmällä– politiikalla USA:ssa räjäytettiin rikkaiden ja köyhien tuloerot hurjaan nousuun ja suistettiin maa syvään talouskriisiin. Toisessa osassa ”Lisää rahaa Suomen rikkaille” ensi maanantaina kerrotaan, miten Suomen porvarit ja suurpääoma ”vasemmistolaisine” apureineen ovat seuranneet Amerikan mallia. Älkää jättäkö katsomatta. Vielä parempi, jos tallennatte ohjelman poliittista silmienaukaisutyötä varten.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Israel on hyväksynyt lain, joka mahdollistaa kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille.

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!