Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Palveludirektiivi ja GATS-sopimus tyrmättävä

    Arkiston arkiston artikkeli
    1.7.2005 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja:

    Euroopan unionin johto joutui kesälomille hankalassa tilanteessa. EU:n perustuslain eteneminen tyrmättiin sekä Hollannissa että Ranskassa. Nyt näyttää siltä, että koko perustuslakiprosessi on kaatumassa.

    Thomas Wallgren, filosofian lehtori ja pitkäaikainen kansalaisaktivisti on seurannut perustuslain syntyprosessia läheltä. Hän on selkeästi tyytyväinen siihen, miten Euroopan kansalaiset ovat heränneet vastustamaan kaavailtua perustuslakia, joka kaventaa demokratiaa, militarisoi EU:n sekä antaa pääomalle ennenkuulumattomia oikeuksia.

    Hän kritisoi EU:n kaavailtua perustuslakia ennen kaikkea siitä, että laki merkitsee demokratian loppua Euroopassa.

    – Ennen valta kuului perustuslain mukaan kansalle, muistuttaa Wallgren. Nyt EU:n perustuslaki muuttaisi tilanteen antamalla markkinoille ja pääomalle kansalle kuuluvaa valtaa.

    Vaikka taistelu perustuslaista näyttää kääntyvän kansalaisten eduksi, on sota vielä pahasti kesken. Wallgren ennustaa, että EU:n perustuslaissa kirjattuja periaatteita yritetään jatkossa saada läpi muita keinoja käyttämällä.

    GATS:n akuutti vaihe

    Heinäkuussa pidetään jälleen suuri WTO-huippukokous Genevessä Sveitsissä. Wallgrenin mukaan palvelukauppaa vapauttavissa GATS-neuvotteluissa eletään tällä hetkellä akuuttia vaihetta.

    Nyt WTO:ssa ollaan viemässä läpi sisäistä uudistusta, jonka tarkoituksena on yksinkertaistaa päätöksentekoa. Käytännössä kaikki keskeisimmät kaupan vapauttamista koskevat päätökset voidaan tehdä virkamiestasolla. Maiden päättäjille jää vain valmiiden päätösten siunaaminen.

    Sekä Geneven että myöhemmin joulukuussa pidettävästä Hong Kongin kokouksesta odotetaan tiukkaa vääntöä. Yhdysvaltojen ja EU:n välillä on selkeitä jännitteitä, joiden syynä ovat ennen kaikkea maataloustuet.

    Palvelukaupan maailmanlaajuista vapauttamista on suunniteltu kiireellisellä aikataululla. Prosessi on ollut salamyhkäinen. Yksittäisillä kansalaisilla ei ole ollut käytännössä mahdollisuutta vaikuttaa neuvotteluihin, jotka käydään Euroopan unionin tasolla.

    – Viimeinen mahdollisuus reagoida Suomen kansalliseen mandaattiin on itse asiassa jo mennyt, Wallgren huomauttaa.

    Suomella on kuitenkin vielä mahdollisuus haastaa EU:n tasolla tehdyt päätökset.

    – Meillä on periaatteessa veto-oikeus päätöksiin. Me voimme myös antaa ohjeita EU:lle siitä, minkälaisista asioista voidaan esim. GATS:n puitteissa neuvotella. Tämä vaatii kuitenkin voimakasta poliittista tahtoa, toteaa Wallgren.

    Kaikki WTO:n päätökset on myös kansallisesti ratifioitava, mikä omalta osaltaan rajoittaa unionin komission neuvottelumahdollisuuksia.

    Vaikutusmahdollisuudet poistuvat, mikäli EU:n perustuslaki ajetaan kaavaillussa muodossa läpi.

    – Perustuslaki antaa komissiolle mandaatin neuvotella ja hyväksyä päätökset määräenemmistöllä. Tämä olisi kohtalokasta pohjoismaiselle hyvinvointimallille, sanoo Wallgren.

    EU aktiivinen

    Euroopan unioni on ollut palvelukaupan vapauttamisessa aktiivinen neuvottelija. EU on mm. pyytänyt useita kehitysmaita avaamaan kansallisia vesipalveluja vapaalle ulkomaiselle kilpailulle.

    – Unioni ajaa voimakasta kilpailuttamista, joka ei lähde ihmisten tarpeista, Wallgren sanoo.

    Maailmanlaajuiset GATS-neuvottelut ovat kytköksissä myös EU:n sisäiseen tarpeeseen kilpailuttaa palveluita. Tähän pyritään ennen kaikkea palveludirektiivin kautta. EU neuvottelee maailmanlaajuisesti niiden palvelusektoreiden kilpailuttamisesta, jotka on jo unionin sisäisesti kilpailutettu.

    Toisin sanoen EU voi perustella sisäisiä palvelurakenteen muutoksia sillä, että se itse vaatii muita maita tekemään samoin. Suomen on EU:n jäsenmaana kilpailutettava vastineeksi omaa palvelutuotantoaan, jotta eurooppalaiset suuryhtiöt pääsisivät esim. kolmannen maailman palvelumarkkinoille.

    Yksittäinen jäsenmaa ei voi estää kilpailuttamista.

    – Jos jokin palvelusektori halutaan suojella, on se tehtävä sekä EU:n tasolla että globaalisti. Jos kilpailuttaminen hyväksytään EU:ssa leviää se myös maailmanlaajuiseksi periaatteeksi ja toisinpäin, kertoo Wallgren.

    Vastarintaa

    WTO:n poliittiseen toimintatapaan kuuluu kiire aikataulu sekä sopimusten tekninen hankaluus, mikä ei ole sattumaa vaan tietoinen strategia. Tämä aiheuttaa ongelmia muutoksiin reagoimiseen.

    – Hyvinvointirakenteiden puolustajat eivät kokonaisvaltaisesti kykene ymmärtämään tilannetta, toteaa Wallgren. Vaikka meillä on useita hyviä asiantuntijoita on vastapuolella käytössään valtavat resurssit. Vyörytys on juuri tällä hetkellä kova.

    Wallgren katsoo, että Hollannin ja Ranskan kansanäänestysten kielteinen kanta EU:n perustuslakiluonnokseen kertoo kuitenkin kansan syvien rivien tunnoista. Hänen mukaansa ihmiset ovat ymmärtäneet perustuslain luonteen ja nousevat vastustamaan uusliberalistista talousjärjestelmää.

    – Nyt meidän on poliittisesti painostettava Suomen hallitusta. Palveludirektiiviprosessi sekä GATS-neuvottelut on pantava jäihin, kehottaa Wallgren.

    Tilanne on analysoitava rauhassa ja demokraattisesti keskusteltava siitä, mihin suuntaan Suomen, Euroopan unionin ja maailman talouden halutaan tulevaisuudessa kehittyvän.

    MARKO KORVELA


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    1 IvaloNäätämö 22022026
    Ulkomaat
    23.3.2026
    Martti Vaskonen
    Tilaajille

    Miksi Murmanskiin ja miksi ei?

    Matkan Joensuusta Murmanskiin voi tehdä läpi talvisen Lapin ja Jäämerta leikkaavien vuoristojen kauneuden vuoksi, ellei muuta syytä ole. Mutta minulla oli toinenkin syy.

    pexels pixabay 274937
    Kulttuuri
    23.3.2026
    Juha Ruokola
    Tilaajille

    Työstä tulee vähitellen harrastus

    kuvat 2
    Yleinen
    23.3.2026
    Yrjö Hakanen

    Katse kehysten yli – valokuvan poliittista historiaa

    Paloheinän terveysasema@WikimediaCommons
    Kotimaa
    23.3.2026
    Yrjö Hakanen
    Tilaajille

    Lähiterveysasemien puolustajille erävoitto Helsingissä

    kuva naistenpäivä Yanar Mohammed 8mars verkosto
    Ulkomaat
    23.3.2026
    Binar Mustafa
    Tilaajille

    Yanar Mohammedin elämäntyö jatkuu verkostoissa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!