Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Panttivankeja ja vankeja

    Ulkomaat
    24.1.2025 - 13:38
    Liisa Taskinen
    Digilehti: Tiedonantaja tammikuu 2025

    Tulitauko Israelin armeijan ja Hamasin välille solmittiin kaikkien helpotukseksi ja se astui voimaan sunnuntaina 19.1.24 vain hieman myöhässä.

    Tulitaukosopimuksen keskeinen osa on panttivankien vaihto. Israelilaisia panttivankeja oli alun perin n. 250. Heidän kohtalostaan ei ole paljoa tietoa, ja suuren osan uskotaan menehtyneen. Nyt vapautettiin kolme israelilaista. Sopimuksen mukaan kaikkiaan pitää vapauttaa 33, ja Israel vapauttaa 30–50 palestiinalaista jokaista israelilaista kohti.

    Keitä ovat nämä vapautettavat palestiinalaiset? Amnestyn mukaan Israelin vankiloissa ja pidätyskeskuksissa oli huhtikuussa 2023 ainakin 9500 pidätettyä tai vangittua palestiinalaista, joista ainakin 200 lasta. 40 % heistä on ilman syytettä tai oikeudenkäyntiä. Vain kuukausi Hamasin iskun jälkeen Israelin joukot olivat pidättäneet 2200 palestiinalaista lisää.

    Israel kiertää kansainvälisen ja varmaan omankin lainsäädännön käyttämällä termiä hallinnollinen pidätys. Sillä tarkoitetaan säilöönottoa, ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!