Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    PAU:n taistelu päättyi, seuraavana Teollisuusliitto

    Uutiset
    27.11.2019 - 14:24
    Petra Packalén
    Digilehti: Tiedonantaja Marraskuu 2019
    Heidi Nieminen
    PAU:n puheenjohtajan Heidi Niemisen mukaan neuvotteluissa saavutettiin se

    Posti- ja logistiikka-alan PAU hyväksyi keskiviikkona 27.11. valtakunnansovittelijan jättämän sovintoehdotuksen uudeksi Viestinvälitys- ja logistiikka-alan työehtosopimukseksi. Uusi työehtosopimus on voimassa 31.10.2021 asti.

    Yli kaksi viikkoa kestäneet työtaistelut tuottivat tulosta, sillä pakettilajittelijoiden siirtäminen Medialiiton alaisuuteen saatiin torjuttua. Lajittelijat tulevat Paltan ja PAU:n sopiman työehtosopimuksen piiriin ja tämä on liiton puheenjohtajan Heidi Niemisen mukaan ratkaisu, mitä neuvotteluissa lähdettiin hakemaankin. Uusi työehtosopimus on voimassa 31.10.2021 asti.

    PAU:n sopimukseen jää yhä kiky ja palkankorotustaso on edelleen sidottu yleiseen linjaan.

    – Tämä ei ole sellainen paini, joka kannatti aloittaa, kommentoi Nieminen kikyn jäämistä sopimukseen. Kiky pidensi vuosittaista työaikaa 24 tuntia vuodessa. Työnantaja on pitänyt tiukasti kiinni kiky-tunneista ja perustellut sitä Suomen kilpailukyvyn säilyttämisellä.

    Uusia lakkoja

    Teollisuusliitto ja Teknologiateollisuus ovat kiistelleet kiky-tuntien jatkumisesta pitkään. Työnantajaosapuoli väittää ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!