Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Pelastetaan Tampereen palvelut

    Kotimaa
    25.1.2010 - 9:48
    Hannu Oittinen
    Hannu Oittinen
    Tampereen mielenosoitus onnistui sataprosenttisesti

    Pikavauhtia noussut kansalaisliike Pelastetaan Tampere asukkaille järjesti ärhäkän mielenosoituksen viime viikolla Tampereen keskusvirastotalon edessä. Tiukka viesti palvelujen lopettamista, heikentämistä ja yksityistämistä vastaan sai liikkeelle monenkirjavaa väkeä puolueista ja niiden ulkopuolelta.

    Tampereen mielenosoitus onnistui sataprosenttisesti, mutta valtuustossa puhuttiin asian vierestä. En voi ymmärtää, että liikennevaloista riittää puhetta toista tuntia, mutta palveluiden turvaamisesta ei puhuta halaistua sanaa, sanoo Pelastetaan Tampere asukkaille -liikkeen aktiivi Irmeli Saarijärvi.

    Hän toteaa, että yhdeksi valtuuston pääpuheenaiheeksi noussut tarkastuslautakunnan väitetty tietovuoto on tekaistu juttu, jolla kiinnitetään huomiota pois todellisista asioista. Ja vaikka vuoto olisi todellinen, tulisi tarkastuslautakunnan kiinnittää huomiota valtuuston päätösten toteuttamiseen.

    – Jokin kaivonkansien tilaaminen on mitätön juttu vaikkapa siihen verrattuna, että kaupunki ei ole toteuttanut valtuuston yksimielistä päätöstä 10 euron hintaisen aktiivipassin ottamiseksi käyttöön liikennelaitoksella. Miten valtuusto voi vuodesta toiseen olla toteuttamatta omaa päätöstään?, kysyy Irmeli Saarijärvi.

    Mutta valtuuston saamattomuus ei lannista kansalaisliikettä, päinvastoin. Irmeli Saarijärvi kertoo innostuksesta, joilla liikkeen banderolleja tehtiin Tapiolan työväentalolla kahden päivän ajan. ja jatkoa seuraa.

    – Olemme puhuneet, että tulemme kevään aikana mielenosoitukseen valtuustotalon eteen jokaisen kokouksen yhteydessä. Mitta alkaa olla täynnä, nyt on asukkaiden aika sanoa sanansa, Irmeli Saarijärvi sanoo.

    www.tampereasukkaille.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Hakaniemi
    Kotimaa
    3.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen leikkaukset osuneet eläkeläisiin – kovin seurauksin

    Eläkeliiton tuore, helmikuussa 2026 toteutettu suurkysely (12 436 vastaajaa) osoittaa, että väite eläkeläisten jäämisestä sopeutustoimien ulkopuolelle ei pidä paikkaansa

    Rauhanjärjestöt vaativat sotatoimien lopettamista. Kuva Mohammad Hassanzadeh CCO 4.0
    Ulkomaat
    2.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt varoittavat: hyökkäys Iraniin voi sytyttää koko alueen liekkeihin

    Elvert Barnes kuva CCO 2.0
    Kotimaa
    1.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luottamus Yhdysvaltoihin romahtanut

    Glazier cutting and installing glass in Northern Nigeria (30)
    Uutiset
    28.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työnantajat laiminlyövät lakisääteiset velvoitteensa – vaarojen ja haittojen arviointi retuperällä

    Joukkovoima kuva JIP CCO 4.0
    Kotimaa
    27.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Riittääkö parlamentaarinen sopu pysäyttämään kansaa kurjistavan leikkauspolitiikan?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!