Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Pikseliähky leireilee Helsingissä

    Kulttuuri
    4.5.2012 - 17:16
    Tiedonantaja
    Pixelache
    Brittiläinen tutkija Vinay Gupta avaa Camp Pixelachen perjantaina 11.5. / Pixelache |

    Camp Pixelache 2012 järjetetään Helsingin Arbiksella 11.-12. toukokuuta. Monialainen tapahtuma kokoaa yhteen satoja kansainvälisiä taiteen, designin, tutkimuksen ja aktivismin harrastajia ja ammattilaisia.

    Perjantaina 11.5. tapahtuman avaa brittiläisen Vinay Guptan luento Tools ang Language – Why government can’t manage the 21st century, but we can, jossa tämä maailmalla tunnettu geopoliittisten riskitekijöiden tutkija arvioi valtioiden ja suuryritysten välisten valtasuhteiden muutoksia suhteessa aikamme ongelmiin ja pohtii yhdessä tekemisen ja sosiaalisen järjestäytymisen tarjoamia vaihtoehtoja hitaalle päätöksenteolle.

    Perjantaina päivällä järjestetään avoimet talkoot joissa toteutetaan Guptan johdolla hänen suunnittelemansa katastrofisuoja, kuusikulmainen heksajurtta. Tarkoitus on toteuttaa tapahtuman osallistujien käyttöön ainakin yksi saunakäyttöön soveltuva heksajurtta, mutta osallistujat voivat myös hyödyntää oppeja työstämällä omiin tarkoituksiinsa sopivia jurttia.

    Do It With Others!

    Camp Pixelachen pääteema on Do It With Others – Tee toisten kanssa (D.I.W.O.). Teemaan liittyen pohditaan miten taiteentekijät ja -tuottajat, aktivistit ja tutkijat sekä erilaiset värkkääjät voivat yhteistyössä toistensa sekä erilaisten yleisöjen kanssa luoda uusia kevyitä ja kestävää kehitystä tukevia malleja teosten ja tapahtumien tuotantoon.

    Teemaa alustaa lontoolaisen kulttuuri- ja sosiaalikeskus Furtherfieldin perustaja Marc Garrett.

    Camp Pixelache on BarCamp -malliin perustuva ”epäkonferenssi,” jossa osa sisällöstä jätetään tarkoituksellisesti avoimeksi ja osallistujat voivat esittää ehdotuksia ja toiveita. Tapahtumapäivän aamuna 12. toukokuuta kunkin teeman ohjelmisto muotoillaan fasilitaattorina toimivan kutsuvieraspuhujan johdolla. Tapahtuma on avoin kaikille ja kaikki osallistujat voivat ehdottaa sisältöjä keskusteluille. Muut teemat ovat Creative Neighbourhood Skills, jota alustaa espanjalainen taiteilija Pedro Soler, Art of Gathering Environmental Data, jota alustaa Jennifer Gabrys Goldsmiths-yliopistosta Englannista sekä Social Identity/Augmented Reality, jota alustaa Owen Kelly.

    Lisäksi Arbiksella järjestetään Open Design -demonäyttely, jossa esillä on muun muassa Helsinki Hacklabin reaktorisimulaattori sekä Latvialaisen RIXC:n demo TALK TO ME, joka tutkii kasvien ja ihmisten välistä kommunikaatiota. Arbiksella nähdään myös Pikseliähkyn Suomenlinna Money Lab -projektin järjestämän setelisuunnittelukilpailun satoa.

    Pikseliähkyn perustamisesta tulee vuonna 2012 kuluneeksi kymmenen vuotta. Organisaatio tunnetaan parhaiten vuosittaisen festivaalin järjestäjänä, mutta viime vuosina Pikseliähky on panostanut erityisesti myös ympärivuotiseen toimintaan.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Satamatyöntekijöiden kansainvälinen liike valmistautuu laajaan toimintapäivään 30.

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!