Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Pohjoinen ulottuvuus Nurmeksen elokuvajuhlilla

    Kulttuuri
    7.9.2012 - 10:32
    Hannu Ketoharju

    Nurmeksen kolmannet elokuvajuhlat kokosi elo-syyskuun vaihteessa tavallista kansaa katsomaan elokuvia ja kuuntelemaan tekijöiden keskusteluja. Juhlien taiteellisen johtajan Kai R. Lehtisen mukaan tämän vuotinen teema: pohjoinen ulottuvuus on jatkoa aikaisempien juhlien tavoitteelle erilaisten rajapintojen, niin fyysisten kuin henkisten kohtaamiselle.

    Lauantain keskustelussa Lehtisen lisäksi olivat juhlan ohjaajavieras Matti Ijäs, näyttelijä Vesa Vierikko ja ohjaaja Markku Pölönen. Filmikahvilan, vanhan VR:n makasiinin täyteinen yleisö seurasi kiinnostuneena ammattilaisten kertomaa elokuvan tekemisestä, ohjaamisesta ja näyttelemisestä.

    – Aiheet kannattaa ottaa lähiympäristöstä, kauas ei kannata mennä. Kaupungissa elämä on hektisempää, mutta ongelmat ovat samat, toimeentulo ja parisuhteet – ehkä juurettomuus lisänä. Mikko Niskasen Kahdeksan surmanluotia on hyvä esimerkki maaseudun ongelmien käsittelystä. Meille tulee koko ajan hyviä näyttelijöitä, he ovat myös valmiimpia elokuvaan nykyään. Parhaimmillaan työskentely on ohjaajan ja näyttelijän välistä vuoropuhelua, jossa näyttelijä on itsenäinen tekijä. On vain annettava hänelle vapaus tehdä, Ijäs kertoi.

    Tänä päivänä pahimmat paineet tulevat Ijäksen mukaan elokuvan levittäjien ja rahoittajien puolelta.

    – Olen vähän huolissani. Jo toisella kurssilla koulussa rahoittajat alkavat vaikuttaa tekemisen sisältöön, kun pitäisi saada rauhassa kokeilla kaikkia mahdollisuuksia. Toinen ongelma on millaisia elokuvia halutaan teatterilevitykseen, sekin vaikuttaa tekijöihin.

    – Ristiriita on mielenkiintoinen, nykyään halpa kameratekniikka mahdollistaisi hyvin monien tekemän elokuvan, mutta niitä on vaikea saada levitykseen, Ijäs totesi.

    Suomalaisen elokuvan hitaus

    Markku Pölönen harmitteli, että nuoret tekevät salkkarityylillä elokuvia. Miksi televisioelokuvaa pitäisi mennä katsomaan teatteriin? Hän totesi myös, että rahan puutteen vuoksi suomalainen elokuva on hitaampaa verrattuna amerikkalaiseen elokuvaan. Ei ole pitkiä kamera-ajoja, valaistus on huonompaa, leikkaus hitaampaa, koska kaikki se maksaa.

    – Pidän suomalaisesta elokuvasta, sen hitaammasta rytmistä. Paikallaan pysyvä kamera vaatii näyttelijältä enemmän, samoin kuvaajalta ja leikkaajalta. Yhden ilmeen Schwartzenegger on hyvä jossain, samoin Lassie, Vesa Vierikko kommentoi.

    Uusi Mannerheim -elokuva nousi myös keskusteluun. Kaikki puolustivat taiteilijoiden vapautta tehdä työtään ja pöyhiä myös arkoja aiheita uudella tavalla.

    – Katsotaan nyt ensin se elokuva mitä se on. Minusta sen markkinointi on kyllä ollut tympeää pompöösiä, ei semmoinen ole Ylen tehtävä, kuittasi Matti Ijäs keskustelun aiheesta.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Gazan sodan keskellä työskentelevän kuvataiteilijan Mariam Salahin näyttely avautuu keskiviikkona 29. huhtikuuta Helsingin Tiivistämöllä.

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!