Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Poliittisen liikkeen pitää tukeutua kansalaisten joukkoliikkeisiin

    Kotimaa
    14.9.2011 - 8:56
    Hannu Oittinen
    Hannu Oittinen
    – Vaikka poliittisen työväenliikkeen on pyrittävä vaikuttamaan kaikilla tasoilla

    Pitkän linjan sosiaalipoliittinen vaikuttaja, lääkäri Antti Holopainen on yksi Tiedonantaja-festivaalin keskustelijoista. Tuoreena Tapaturma- ja sairausinvalidien liiton puheenjohtajana Holopainen haluaa tälläkin foorumilla nostaa esille sosiaalisesti vähäosaisten asiat. Hän uskoo, että Tiedonantajan tukijoissa ja lukijoissa on niitä, joiden kautta puhe muuttuu toiminnaksi.

    – Yhteiskunta huolehtii luvattoman huonosti pitkäaikaissairaiden ja väliinpudonneiden vammaisten oikeuksista, rahapulaan vedoten julkinen valta syrjäyttää heitä avoimesti. Se vahingoittaa myös yhteiskuntaa itseään, Holopainen sanoo.

    Anarkia tai fasismi ilman työväenliikettä

    Hänen mielestään yhteiskunnan on herättävä, ennenkuin meilläkin ollaan Britannian levottomuuksien tai Norjan rasististen ilmiöiden kaltaisissa tilanteissa.

    – Anarkia tai fasismi ovat ihan todellisia uhkia Euroopan laajuisesti, siis myös meillä. Euroopan unioni rahaliittoineen ei ole suinkaan tasannut kehitystä parempaan suuntaan, pikemminkin se on tuonut lisäpaineita sosiaalista ja taloudellista eriarvoisuutta kärjistäen.

    Eteläisessä Euroopassa – eritoten Espanjassa ja Kreikassa – kansa on kaduilla. Holopainen toivoo kansalaisliikkeiden nousua myös Suomessa, nythän laajaa liikehdintää ei ole.

    – Vaikka poliittisen työväenliikkeen on pyrittävä vaikuttamaan kaikilla tasoilla, nyt käsillä olevaa kriisiä ei ratkaista ministerisosialismin keinoin. Vasemmistolaisen työväenliikkeen on tajuttava, että joukkoliikkeiden voimistaminen on ensi sijaista, pohtii Holopainen.

    Vaikka Holopainen toteaakin perussuomalaisten jytkyvoiton ja hallitusvastuusta jättäytymisen aiheuttaneen eräänlaisen poliittisen tyhjiön, hän ei aseta ministerinpaikkoja joukkoliikkeiden edelle.

    Voimat kokoon toiminnan kautta

    Hallituksessa ja joukkoliikkeissä pitää hänen mukaansa pystyä toimimaan samansuuntaisesti, muuten vasemmistosta ei ole vastavoimaa porvareille ja oikeistopopulisteille.

    – Poliittisen strategian pitää nojautua aina joukkoliikkeisiin. Ja siinä taistelussa pelkkä Facebook ja muu sosiaalinen media ei riitä, ihmisten on kohdattava toisensa oikeassa toiminnassa. Jos kapina on vailla suuntaa, se voi kääntyä itseään ja kannattajiaan vastaan. Siksi työväenliikkeen on pidettävä kiinni sen juurille saakka ulottuvasta visiosta.

    Tässä on Holopaisen mukaan vastaus myös työväenliikkeen heikkouden ja hajanaisuuden ongelmaan. Käänne tapahtuu vasta, kun teoria muuttuu käytännöksi ja sanat teoiksi.

    – Vasemmiston voimat voidaan koota vain yhteisen toiminnan kautta. Kun joukkoliikkeet kasvavat ja voimistuvat, niiden tavoitteet täsmentyvät ja eriseuraisuus jää taka-alalle. Tietenkin vastavoimat pyrkivät hajottamaan tämän prosessin, mutta sen ei saa antaa häiritä. Kannattaa ottaa oppia Etelä-Euroopan uusista kansalaisliikkeistä, Antti Holopainen sanoo.

    Antti Holopainen keskustelee Tiedonantaja-festivaalilla Tampereen Työväentalolla la 17.9. klo 10 siitä, miten vammaisten ihmisoikeudet toteutuvat. Mukana keskustelussa myös Juha Kovanen sekä Arto Lindqvist.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Britannian kommunistisen puolueen keskuskomitean ja poliittisen toimikunnan jäsen Victoria Marie Holmes tunnetaan puolueensa viestinnän kehittäjänä, kirjailijana, näyttelijä

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!