Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Politiikan syksy: Nälkäkuuria köyhille ja työkansalle!

    Mielipiteet
    31.7.2013 - 10:49
    Hannu Tiainen

    Ankeutta ja kurjuutta on jaossa täyslaidallinen lähitulevaisuudessa, mikäli uskomme poliittisen sekä taloudellisen eliitin kesän aikana latelemia uhkakuvia talouden alamäestä. Lähes yksimielisesti, aina eduskuntapuolueista virkamiehiin ja talouden asiantuntijoiden sekä ammattiyhdistysliikkeen johtoa myöten, suomalaisia valmistellaan nälkäkuurille.

    Taloutemme kuulemma sukeltaa syvällä – ja ketkä ovatkaan syyllisiä? Tietysti ahneet työläiset, jotka ovat tuhonneet kilpailukykymme joustamattomuudellaan, kun eivät suostu orjapalkkoihin, ja totta kai työttömät ja toimeentuloilla elävät,  jotka loisivat eri avustuksilla eivätkä laita tikkua ristiin isänmaamme hyväksi. Oikeistolaisen ideologian mukaan töitä kun pitää tekemän vaikka sitten palkatta jos sitä kerran on tarjolla.

    Laitavasemmistoa lukuun ottamatta vallitsee, sanoisinko ihan hellyttävä yksimielisyys siitä, kuinka pääomat, pankit, elinkeinoelämä ja muut vastaavat ovat joutuneet kärsijöiksi suomalaisten uppiniskaisuuden takia. Hyvinvointivaltiosta, julkisista ja kunnallisista palveluista halutaan pitää kynsin hampain kiinni vaikka kilpailukykymme parantaminen ja talouden kasvu edellyttäisivät niiden alas ajamista.

    Niinpä sote- ja kuntarakenneuudistus sekä työläisten kannalta kurja työmarkkinaratkaisu tullaan ajamaan läpi väellä ja voimalla kansan vastustuksesta huolimatta. Mikä on ajaessa, kun vastavoima on olematonta porvarillisen propagandan puristuksessa?

    Eduskunnan oppositio on hampaaton. Kunhan äänestetään muodon vuoksi eduskunnassa kunta- sekä sosiaali- ja terveysuudistusta vastaan, mutta siihen se sitten jääkin. Ei ole perussuomalaisista, saati keskustalaisista saamaan joukkoliikkeitä aikaan taistoon hyvinvointivaltiomme pelastamisen puolesta. Tyydytään äänestystulokseen ja vedotaan parlamentaariseen demokratiaan ja jäädään odottamaan seuraavia vaaleja.

    Demarit taas ovat jo aikaa sitten kääntäneet selkänsä työläisille ja vähäosaisille, ja kun hallitukseen saatiin mukaan Vasemmistoliitto, niin heistäkään ei huolta tai painetta ole eikä tule. Mikä on siis yhdessä kokoomuksen kanssa hallituksessa toteuttaa vapaata markkinataloutta jossa kilpailukyky ja talouskasvu ovat kaiken a ja o, ja jonka edessä kaikkien tulee nöyrtyä ja antaa uhrilahja markkinavoimille?

    Kuka siis puolustaisi köyhiä, osattomia ja entistä tiukemmalle ajettuja työläisiä? Taas kerran katseet täytyy kääntää vasemmalle laidalle. Kommunistit ja muut vasemmistoradikaalit ovat ainoa voima, jotka ovat aina ja kaikkialla taistelleet ja tulevat taistelemaan köyhien ja työläisten rinnalla eturintamassa parempien olojen puolesta.

    Porvarillisen hegemonian ja kovan oikeistopropagandan alla on syytä yhdistää kaikki ne voimat, jotka ovat perin kyllästyneitä nykyiseen menoon ja kaiken sen alas ajamiseen, jonka suomalainen työväenliike on aikaan saanut. Vasemmistoliiton sisällä on painetta voimistaa radikaalia toimintaa ja kun kommunistit uudistuivat kesän edustajakokouksessa, niin ei ole syytä epäillä, että eikö aitoa taistelevaa työläisten ja heikoimmassa asemassa olevien puolesta kamppailevaa liikettä saada aikaan.

    Euroopassa uumoillaan jo piakkoin laajoja kansannousuja – mikä siis estää meitä nousemasta vastarintaan ihmisten kurjistamista ja elinolojen heikennyksiä vastaan? Ei mikään, se on vain meistä itsestä kiinni, eikö vain?


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Hakaniemi
    Kotimaa
    3.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen leikkaukset osuneet eläkeläisiin – kovin seurauksin

    Eläkeliiton tuore, helmikuussa 2026 toteutettu suurkysely (12 436 vastaajaa) osoittaa, että väite eläkeläisten jäämisestä sopeutustoimien ulkopuolelle ei pidä paikkaansa

    Rauhanjärjestöt vaativat sotatoimien lopettamista. Kuva Mohammad Hassanzadeh CCO 4.0
    Ulkomaat
    2.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt varoittavat: hyökkäys Iraniin voi sytyttää koko alueen liekkeihin

    Elvert Barnes kuva CCO 2.0
    Kotimaa
    1.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luottamus Yhdysvaltoihin romahtanut

    Glazier cutting and installing glass in Northern Nigeria (30)
    Uutiset
    28.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työnantajat laiminlyövät lakisääteiset velvoitteensa – vaarojen ja haittojen arviointi retuperällä

    Joukkovoima kuva JIP CCO 4.0
    Kotimaa
    27.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Riittääkö parlamentaarinen sopu pysäyttämään kansaa kurjistavan leikkauspolitiikan?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!