Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Protesti palvelujen heikentämiselle – Asukkaiden ääni valtuustoon!

    Arkiston arkiston artikkeli
    19.9.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 34 / 19.9.2008

    Suomen kommunistinen puolue lähtee kuntavaaleihin edellisiä vaaleja laajemmin listoin. Ehdokkaita on aiempaa enemmän ja monissa kunnissa on syntynyt myös laajempaa yhteistyötä.

    Kaikkiaan SKP:n asettamilla listoilla on 362 ehdokasta 46 kunnassa. Eniten ehdokkaita on pääkaupungissa, jossa Helsinki-listoilla on 66 ehdokasta. Se on kaksi kertaa enemmän kuin edellisissä vaaleissa. Nokialla SKP on jopa ehdokasmäärältään suurin puolue.

    Ehdokkaista yli 50 on alle 30-vuotiaita. Esimerkiksi Helsingissä ja Nokialla SKP:llä on useimpia muita puolueita enemmän nuoria ehdokkaana. SKP:n listoilta löytyy niin kansalais- ja ay-aktiiveja, tunnettuja taiteilijoita, eläkeläisiä kuin joukko kunnanvaltuutettuja. Pohjoisin ehdokas on Utsjoella.

    Vaaliliitto SKP:llä on kahdessa kunnassa Vasemmistoliiton kanssa, neljässä kunnassa STP:n kanssa ja kahdessa kunnassa KTP:n kanssa.

    Yksityistämistä vastaan

    SKP on vaaleissa liikkeellä kunnallisten lähipalvelujen puolustamiseksi ja julkisten palvelujen yksityistämisen pysäyttämiseksi, kertoo pääsihteeri Arto Viitaniemi.

    – Tuomme vaaleihin vaihtoehdon kaikkien eduskuntapuolueiden kunnissa toteuttamalle palvelujen heikentämiselle, kilpailuttamiselle ja yksityistämiselle.

    Rahaa kuntien palveluihin Suomesta kyllä löytyy. Rahat ovat nyt vain väärässä paikassa, josta ne pitää siirtää palveluihin muun muassa pääomatuloja verottamalla, Viitaniemi korostaa.

    SKP:n pääsihteeri pitää äänestäjien aliarvioimisena kokoomuksen vaalimainoksia, joilla yritetään peittää propagandalla oikeiston vastuu palvelujen heikentämisestä ja lisääntyvästä eriarvoisuudesta.

    – Valtapuolueet valmistelevat kunnissa parhaillaan budjettiesityksiin uusia heikennyksiä. Kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen puolestaan ilmoitti viime viikolla kokoomuksen Verkkouutisissa, että valtiovalta aikoo leikata kuntien rahoitusta entisestään.

    Vaalijulistus julki ensi viikolla

    Eduskuntapuolueet keskittyvät kampanjoissaan mielikuviin, koska niiden käytännön politiikka sotii äänestäjien enemmistön toiveita vastaan. SKP sen sijaan painottaa konkreettisia asukkaita ja kuntien palveluja koskevia tavoitteita. Samalla SKP tuo vaaleihin vaihtoehdon eduskuntapuolueiden yksimielisesti hyväksymälle kuntapuitelaille, jolla karsitaan, kilpailutetaan, yhtiöitetään ja yksityistetään kuntien palveluja.

    Valtakunnallisen vaali-avauksen SKP järjestää ensi viikon lauantaina 27.syyskuuta. Silloin julkistetaan SKP:n vaalijulistus ja vaalijuliste, jonka kärki tulee kohdistumaan oikeistoa ja yksityistämistä vastaan.

    Monilla paikkakunnilla esitetään vaaliavauksissa paikallisia aloitteita. Esimerkiksi Helsinki-listat aikoo julkistaa ensi viikon lauantaina Hakaniemen torin laidalla, Sokoksen kulmalla kello 11 – 13 vaihtoehtobudjetin edellisenä päivänä julkistettavalle kaupunginjohtajan budjettiesitykselle. (TA)

    * SKP:n vaaliohjelma ja kaikki ehdokkaat netissä www.skp.fi/vaalit.php


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) puheenjohtaja Tiina Sandberg korostaa, että työväenluokan yhtenäisyys on ratkaisevaa tilanteessa, jossa Orpon–Purran hallituksen työmarkk

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!