Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Puhelu, josta et voi kieltäytyä

    Mielipiteet
    1.4.2016 - 10:50
    Walle Nahlroos

    On tämä Suomi vaan mennyt todella kiittämättömäksi paikaksi! Hyvää hyvyyttäni lähdin isänmaan asiaa pelastamaan ja soittelemaan ihmisiä läpi, josko vielä joku minunkin juttujani jaksaisi kuunnella, ja heti viherstalinistinen media käynnisti ajojahdin! Tällaisina synkeinä aikoina kysympähän vaan, että onko puoluepolitiikka jyrännyt rehellisen oman edun ajamisen?

    Niin, että ihan näissä tukiasioissa tässä soittelen. Onhan sinulla hetki aikaa jutella? Meillä on puoluekokoukseen asti todella edullinen tarjous: yksi puheenjohtajaehdokas kolmen hinnalla! Eero tuossa kyllä päivänä muutamana otti yhteyttä ja valitteli, ettei ole saanut rahoilleen riittävästi vastinetta, mutta eiköhän me vielä poikien kanssa ehditä toistemme kengännauhat kunnon solmuun laittaa ja siinä sivussa työläiselle raipparangaistus langettaa! Eikä siinä vielä kaikki: kun tuet heti, saat kolmen kuukauden palkanalennukset kaupan päälle!


    Ylen sivuilla muuten julkaistiin tällä viikolla artikkeli, joka ei välttämättä edusta EVA:n kantaa. Siinä oli hyvin listattu asioita, joista olen itsekin pitänyt kovaa meteliä Twitter-tililläni jo vuosikausien ajan. Esimerkiksi tämä: Valtio-omistaja on lähtökohtaisesti paha juttu, koska se syrjäyttää yksityistä yritteliäisyyttä. Hyvä esimerkki on vaikkapa tämä sähköverkon myynti: heti kun saatiin valtio pois välistä sähläämästä, syntyi merkittävä määrä yritteliäisyyttä! Toinen hyvä esimerkki ovat Odinin soturien katupartiot, joihin oikeusministeri viisaasti on katsonut parhaaksi olla puuttumatta. Tällaista yksityistä yritteliäisyyttä ja ketterää reagointia kansainvälisiin haasteisiin tarvitaan Suomessa kosolti lisää! Niin, ja valtio-omisteisissa yhtiöissähän on sekin ongelma, että ne käyttävät veronmaksajien rahoja tehottomasti, vaikka kyseisille summille olisi varmasti parempaakin käyttöä. Esimerkiksi tukipaketit pankeille.


    Pääsiäissunnuntaina heräsin kammottavaan tunteeseen. Pääsiäispupuhan se siellä ovella kolisteli, oli kuulemma tulossa Timo Soinin luota kierrokselta. Ilmeisesti rukousaamiainen venähti pitkäksi, mutta pupu oli Timon kanssa kerinnyt jutella tärkeitä asioita. Timo oli opettanut vanhan pääsiäistaian: jos pitkänperjantain yönä piirtää rastin Säätytalon Cayman-saarten puoleiselle seinälle ja kaivaa roskakorista esityksen hallintarekisterilainsäädännöksi, saattaa saada puhelinsoiton valtiovarainministeriltä!


    Ai niin, vielä näistä terroristeista. On se kauheaa, minkälaista pyhää sotaa ollaan taas Euroopassa aloittamassa. Tarkoitan tietysti ammattiyhdistysliikettä toistuvine kohtuuttomine vaatimuksineen. Nytkin konduktöörit päättivät järjestää ulosmarssin, ja ihan turhaan: Suomessa on kattava ja säännöllinen junaliikenne Helsingin ja Tampereen välillä, joten mistä ihmeestä tämä kaikki valitus oikein kumpuaa?

    P.S.
    Niinhän sitä sanotaan, että ennemmin mies sanansa syö kuin maansa myy. Sipilän hallitus teki onneksi molemmat: Saadaanpahan lopultakin turhat näreiköt tuottavampaan käyttöön!


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Satamatyöntekijöiden kansainvälinen liike valmistautuu laajaan toimintapäivään 30.

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!