Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Punaposki: Luistelukentänhoitajan ongelmat

    Kulttuuri
    22.12.2022 - 13:17
    Punaposki
    Digilehti: Tiedonantaja joulukuu 2022

    KOM-TEATTERIN 50-vuotisjuhlakonsertissa Vapauden kaiho yleisölle jaettiin muistoksi Poliittinen runo NYT-kilpailun julkaisu, joka oli otsikoitu yhden kokoelmaan otetun runon mukaan. Niina Hakalahden aforismi-tyyppinen lyhyt runo kuuluu: Luistelukentänhoitajan ongelmat ovat meidän kaikkien ongelmia.

    Luistelukentänhoitajan ongelmahan on se, missä Egyptin ilmastokokous epäonnistui. Uusia sopimuksia ilmaston lämpenemisen hidastamiseksi ei saatu aikaan. Luistelukentän jäädyttäminen edellyttää pakkasasteita tai sähköenergiaa tekojään aikaansaamiseksi.

    Luistelukentänhoitaja kohtaa työssään kaksi ajankohtaista kriisiä, ilmaston globaalin ja jatkuvan lämpenemisen ja Venäjän hyökkäyssodan seurauksena energiakriisin Euroopassa.

    Jalkapallon MM-kisat Qatarissa ovat paljastuneet rikollisen siirtotyöläisiin kohdistuneen sorron lisäksi myös ympäristökatastrofiksi. Kisojen järjestelykustannukset ovat olleet kokonaisuudessaan noin 200 miljardia euroa. Niillä on aikaansaatu mm. seitsemän ilmastoitua jalkapalloareenaa, joista kuudella ei ole käyttöä kisojen jälkeen, sekä liikennejärjestelyjä kuten metro, jolla ei ole juurikaan käyttöä kisojen jälkeen. Qatar mainosti ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!