Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Rakennusliitolle laiha neuvottelutulos

    Kotimaa
    Avainsanat: Rakennusliitto, TES, ay-liike
    8.4.2020 - 13:27
    Tiina Sandberg
    Työläisiä rakennustyömaalla kuvituskuva uihere.com
    Toistaiseksi työt ovat jatkuneet työmailla

    Rakennusalan neuvottelutulos on kustannusvaikutuksiltaan yleisen linjan mukainen. 22 kuukauden mittaisen sopimuskauden aikana palkkoja korotetaan kahdessa erässä: 1,6 prosentilla syyskuussa 2020 ja siitä vuoden kuluttua 1,3 prosentilla.

    Koronan varjossa solmittu työehtosopimus sisältää erillisen kriisilausekkeen. Jos koronaepidemian taloudellisten seurauksien vuoksi työmarkkinoilla toteutetaan esimerkiksi yleisiä palkanalennuksia, työajan pidennyksiä tai muita työnantajien kustannuksia alentavia toimia, alalla toteutetaan vastaavat sopimusmuutokset kaikilla rakennusalan työehtosopimusaloilla.

    Rakennusliiton puheenjohtaja Matti Harjuniemi kommentoi syntynyttä sopimusta tuoreeltaan blogissaan.

    – Neuvottelut aloitettiin jo tammikuussa. Aloitimme ajoissa, koska aavistelimme hankalaa työmarkkinakevättä. Emme kuitenkaan osanneet odottaa näin hankalaa vaihetta. Korona alkoi heiluttaa neuvottelupöytiä niin, että paperit meinasivat mennä sekaisin. On alalta kelpo saavutus, että sopimukset syntyivät. Mielestäni se kertoo vastuuntunnosta. Isot ja pienet asiat on voitava erottaa.

    Sopimukseen sisältyy useita työterveyttä ja -hyvinvointia edistäviä muutoksia, kuten yli 55-vuotiaiden työntekijöiden oikeus ylimääräiseen palkattomaan vapaaseen, kvartsipölylle altistumisen johdosta ASA-rekisteriin merkittyjen henkilöiden säännölliset terveystarkastukset sekä adoptiovanhemmalle myönnettävä äitiys- tai isyysvapaata vastaava palkallinen vapaa.

    Työehtosopimuksen lisäksi Rakennusliitossa painitaan nyt lisääntyvän työttömyyden kanssa. Vaikka ala ei ole pysähtynyt yhtä pahoin kuin esimerkiksi palvelualat, on sielläkin nyt valmistauduttava hakemusmäärien kasvuun.

    Tavallisille rakennusalalla työskenteleville matala palkankorotustaso on pettymys.

    – Olemme varautuneet lähiaikojen ongelmiin työllisyystilanteen heikentyessä. Liiton urapalvelu ja työnvälitys lisäävät kierroksia, jotta jäsenille saadaan työtä ja valmennusta. Mikäli lomautus tai lopputili iskee, palvelee Rakennusalan Työttömyyskassa kokemuksista oppineena nopeasti, ennakoi Harjuniemi alan heikkeneviä työllisyysnäköaloja.

    Tavallisille rakennusalalla työskenteleville matala palkankorotustaso on pettymys, mutta työttömyyden lisääntyminen huolettaa vielä enemmän. Toistaiseksi työt ovat jatkuneet työmailla, mutta heikentyvä talouskehitys ei voi olla vaikuttamatta työpaikkojen määrään myös rakennuksilla. Mikäli Suomessa ei jouduta Espanjan malliin lopettamaan myös kaikkea ei-välttämätöntä toimintaa, pysynee tilanne kohtuullisena.

    Harjuniemi muistuttaa vielä blogissaan, että siivoaminen on nyt keskeinen tapa pitää koronavirus aisoissa.

    – Sosiaalitilat on siivottava ainakin kerran päivässä, olipa korona tai ei. Siivoojan työtä on syytä helpottaa poistamalla tiloista rompe, joka ajelehtii niissä sitkeästi vuodesta toiseen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Bogotan lähiössä Avenida Boyacáa ja Calle 26 houkuttelevat perheitä ja matkustajia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    8.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunari Bogotassa: ”En tiennyt Trumpin uhkauksista mitään”

    Modelia-kaupunginosassa lähellä Bogotan El Dorado -lentokenttää työskentelevä nimettömänä haastattelun antanut nuori matkailualan työläinen sanoo, että ”Jos ei seuraa

    Etujärjestöjen ja ministeriön viestinvaihdosta käy ilmi, että susia koskeva lainmuutos halutaan ulottaa myös karhuihin ja ilveksiin. Kuva Eläinoikeusakatemia
    Uutiset
    7.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Metsästäjäliitto ohjaa ministeriön susipolitiikkaa – Eläinoikeusakatemia ry paljastaa kohtuuttoman vallankäytön

    Aktivistit korostavat, että vastuu kansanmurhan vastustamisesta kuuluu myös paikallisille toimijoille. Kuva Tapio Siirilä
    Kotimaa
    6.12.2025
    Toimitus

    Rovaniemen Ounasvaaralle suunniteltu lomakylähanke nostatti vastarintaa – aktivistit vaativat rakennusluvan perumista

    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva Wilfredor CC0 4.0.
    Tutkimus
    5.12.2025
    Toimitus

    Tutkimus: Kolmannes hyväksyisi korkeamman veron lihalle

    Maattomien liikkeen johtaja João Pedro Stedile On välttämätöntä mahdollistaa kansanliikkeiden osallistumista päätöksentekoon ja rahoitusprojektien muotoiluun. Kuva Anselmo Cunha CCO 2.0.
    Ulkomaat
    4.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kansojen BRICS-huippukokous käynnistyi Riossa – kansanliikkeet vaativat oikeudenmukaista maailmanjärjestystä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!