Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Rakennusliitto irti tupo-kohmelosta

    Arkiston arkiston artikkeli
    16.5.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 20 / 16.5.2008

    Uusliberalismin aikakaudella rakennusalan isännät ovat tulleen entistäkin ahneimmaksi ja röyhkeimmiksi. Mitkään voitot eivät tunnu riittävän: viime vuonna tehtiin jälleen ennätysmäisesti voittoja.

    – Uusliberalismi on tunkeutunut kaikkien eduskuntapuolueiden lisäksi myös hämmästyttävän laajasti ay-liikkeenkin sisälle tulopolitiikan myötä. Se näkyi selvästi liittokohtaisella tes-kierroksella, kun esimerkiksi Metallityöväen- ja Kemianliito nielaisivat riittämättömien palkankorotusten lisäksi Elinkeinoelämän keskusliiton pitkään ajamat työpaikkakohtaiset palkkaratkaisut sekä monia muita heikennyksiä, sanoo Rakennusliiton valtuuston kokouksessa viime viikonvaihteessa puhunut Reijo Sutinen Uusi suunta Rakennusliitolle -ryhmästä.

    Oikeansuuntainen palkkaratkaisu

    Reijo Sutisen mukaan Rakennusliitto teki oikeansuuntaisen kaksivuotisen palkkaratkaisun, jonka kustannusvaikutukset ovat 12,9 prosenttia.

    – Mutta koska ei saatu indeksiehtoa aikaiseksi yhdessäkään ammattiliitossa, on palkankorotukset melkoisella varmuudella syöty ruuan, polttoaineiden ja asumisen hintojen sekä tulossa olevien kuntien asiakasmaksujen korotusten myötä.

    Nyt on Reijo Sutisen mielestä jo käynnistettävä valmistautuminen seuraavaan tes-kierrokseen pohtimalla miten saadaan jäsenistö laajemmin mukaa valmisteluihin.

    – Tupo-kaudet ovat passivoineet meidänkin jäsenistöä, koska sopimukset on tehty ylätasolla kabineteissa ilman jäsenjoukkoja ja ilman jäsenistön asettamia vaatimuksia. Nyt liittokohtaisilla kierroksilla jäsenetkin pääsevät paremmin vaikuttamaan tes-tavoitteiden sisältöön ja tätä kautta ollaan valmiimpia kamppailemaan niiden saavuttamiseksi. Sen osoitti erittäin selvästi Tehy, kertoo Sutinen.

    EY-tuomioistuimen päätökset

    Keskusteluissa Reijo Sutinen pohti uuden EU:n perustuslain tuomia lisävaikeuksia ay-liikkeelle. Hän kyseli, miten liitto aikoo reagoida viimeaikaisiin EY-tuomioistuimen päätöksiin.

    – Porvarihallitus runnoo väellä ja voimalla läpi EU:n perustuslakia Lissabonin sopimuksen nimellä. Tämän perustuslain tarkoitus on muun muassa yksinkertaistaa unionin päätöksen tekoa. Erityisenä ongelma on se, että EY-tuomioistuin saa jatkossa lisää valtaa. Tuomioistuin on viime aikoina tehnyt useita päätöksiä, jotka ovat rajoittaneet työntekijöiden ja ay-liikkeen toimintamahdollisuuksia, sanoo Sutinen.

    Liiton puheenjohtaja Matti Harjuniemi totesi, että ensinnäkin liiton on huolehdittava riittävästä järjestöllisestä voimasta ja sen kasvattamisesta jotta heikennysesitykset pystytään torjumaan. Liiton täytyy vaikuttaa myös EU-tason ay-järjestöjen kautta.

    – Samoin keskusteluissa nousi esille työajan lyhentäminen. Minun lisäkseni myös Lapin kokousedustaja nosti esille vaatimuksen kuuden tunnin työpäivästä.

    Kokouksessa päätettiin pitää ylimääräinen valtuuston kokous työaikakysymyksestä ensi syksynä sopivana ajankohtana. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Sheikh Maqsoudissa, Aleppon kaupunginosassa, rikollisen poliittisen islamin liike, joka Syyriassa on kylvänyt väkivallan siemeniä, on saanut viime aikoina luvan lännen ja Yhdys

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!