Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Rantahotellille arvotalot ale-hintaan

    Arkiston arkiston artikkeli
    21.12.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 47/2007

    Helsingin kaupungin johdossa vaikuttava hyvä veli -verkosto jatkaa arvokiinteistöjen myymistä sijoittajille. Suomen suurimpiin gryndereihin lukeutuva SRV Yhtiöt ja virolaisten liikemiesten omistama Tallink Finland saivat ale-hintaan Länsisatamasta arvotontit ja suojellut makasiinit laivayhtiön pääkonttoria ja hotellia varten.

    Lars Sonckin suunnittelemat ja kulttuurihistoriallisesti arvokkaina suojellut makasiinit sijaitsevat Tallinnan laivaliikenteen terminaalin yhteydessä. Niiden viereen on nousemassa uusi Jätkäsaaren asuinalue, joka nostaa tonttien arvoa entisestään.

    Yli 40 % ale-hinta

    Tonttien ja makasiinien myyntipäätös perustui yli 40 prosenttia alueella yleensä käytettyjen toimitilatonttien osto-optiohintoja alhaisempaan hintaan. Tätä perusteltiin sillä, että makasiinien suojelu asettaa tilojen käytölle ja muuttamiselle rajoituksia.

    – Kyse on kuitenkin ostajien kannalta optimaalisen hyvällä paikalla sijaitsevista rakennuksista ja tonteista. Tallink saa pääkonttorinsa ja laivaliikennettä palvelevan hotellin merinäköalalla ihan laivalaituriensa viereen Eikö tämän pitäisi vaikuttaa hintaan pikemminkin nostavasti eikä alentavasti, kysyi kaupunginvaltuustossa kauppaa vastustanut Yrjö Hakanen (SKP ja asukaslista).

    Hän ihmetteli myös sitä, että myyntiä ei edes kilpailutettu. Kun kaupunginhallituksen saamien selvitysten mukaan tonttien vuokraaminen tulee yleensäkin pitkän päälle kannattavammaksi kuin myyminen, on Länsisataman makasiinien ja tonttien myyminen ale-hintaan vielä selvemmin epäedullista.

    Mitä kytköksiä SRV-yhtiöihin?

    Hakanen kiinnitti huomiota myös tonttien ostajan ja Tallinkin kumppanin SRV-yhtiöiden rooliin. Sen pääomistaja, vuorineuvos Ilpo Kokkila on mukana hotellibisneksessä myös Tallinnassa, jossa hän omistaa Viru-hotellin ja osuudet SAS Radisson hotellista ja Viru Kauppakeskuksesta.

    Helsingissä SRV-yhtiöt tarjosi Musiikkitalon urakasta 80 prosenttia alkuperäistä kustannusarviota korkeampaa hintaa. Keskustan huoltoväylän urakkahintaa yhtiö nosti 18 kuukaudessa yli 63 prosenttia.

    SRV-konserni omisti vielä vuosi sitten Kampin suuren liikekeskuksen, mutta myi sen brittiläisille sijoittajille 345 miljoonalla eurolla. SRV:lle jäi kaupassa Kampin pysäköintiluola, jolle se junaili kaupungilta vuokrasopimuksen muita lähialueiden vastaavia tiloja halvemmalla.

    Valtuustossa Länsisataman makasiinien ja tonttien myynti näytti aluksi menevän läpi ilman äänestystä, kun kaupunginhallituksessa kaupan yksimielisesti hyväksyneistä muista ryhmistä ei löytynyt tukea Hakasen vastaesitykselle. Keskustelun lopuksi vihreiden Kimmo Helistö ilmoitti kuitenkin ”kuuntelevansa omantunnon ääntä” ja kannatti Hakasen ehdotusta kaupan hylkäämisestä ja sen sijaan tehtävästä pitkäaikaisesta vuokrasopimuksesta.

    Valtuuston enemmistö siunasi kuitenkin kaupan äänin 65 – 11.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Aktivistit korostavat, että vastuu kansanmurhan vastustamisesta kuuluu myös paikallisille toimijoille. Kuva Tapio Siirilä
    Kotimaa
    6.12.2025
    Toimitus

    Rovaniemen Ounasvaaralle suunniteltu lomakylähanke nostatti vastarintaa – aktivistit vaativat rakennusluvan perumista

    Rovaniemen kaupunki on myöntänyt rakennusluvan Ounasvaaralle suunnitellulle Arctic Panorama -lomakylälle, vaikka hankkeella on selkeät yhteydet Israelin matkailuyhtiöihin.

    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva Wilfredor CC0 4.0.
    Tutkimus
    5.12.2025
    Toimitus

    Tutkimus: Kolmannes hyväksyisi korkeamman veron lihalle

    Maattomien liikkeen johtaja João Pedro Stedile On välttämätöntä mahdollistaa kansanliikkeiden osallistumista päätöksentekoon ja rahoitusprojektien muotoiluun. Kuva Anselmo Cunha CCO 2.0.
    Ulkomaat
    4.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kansojen BRICS-huippukokous käynnistyi Riossa – kansanliikkeet vaativat oikeudenmukaista maailmanjärjestystä

    Rajat auki!  mielenosoituksen järjestäjä Martti Vaskonen avaisi Suomen ja Venäjän rajan. Kuva Martti Vaskonen
    Kotimaa
    3.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rajat auki! – Mielenosoitus Niiralassa muistuttaa liikkumisvapauden ja perhesuhteiden merkityksestä

    Näyttely The Real Gaza on avoinna 5.12.2025–11.1.2026. Kuva Sohail Salem piirustus. 2025.
    Kulttuuri
    2.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Gazassa vallitsee sinnikkyys, hellyys ja uudelleensyntyminen”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!