Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Rasismin ja fasismin teemat esillä Vastavirrassa

    Kotimaa
    26.9.2016 - 15:04
    Tiedonantaja

    Syksyn kovin poliittinen tapahtuma on syys-lokakuun vaihteessa Helsingissä järjestettävä Vastavirta-festivaali. Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtajan JP Väisäsen mukaan festivaali on ennen muuta esimerkki yhteistyöstä: mukana keskusteluissa on muun muassa vasemmistoliiton, vihreiden ja Piraattipuolueen poliittista johtoa. Lisäksi festivaalille osallistuu ihmisiä eri kansalaisjärjestöistä sekä joukkoliikkeistä.

    ”Politiikan suunnan muuttaminen kiinnostaa.”

    – Mukana on todella mielenkiintoisia tahoja. Se kertoo, että politiikan suunnan muuttaminen kiinnostaa, kommentoi Väisänen.

    SKP:n edustajakokouksesta on jo muutama kuukausi aikaa. Väisänen toteaa, että puolueessa jo jonkin aikaa käynnissä ollut toimintakulttuurin muutos alkaa nyt näkyä. Muutos on syntynyt kollektiivisesta, monen toverin halusta tehdä asioita eri tavalla.

    – Enää me kommunistit emme vain vaadi politiikan suunnan muutosta vaan olemme tekemässä sitä – ei yksin vaan yhteistyössä muiden kanssa, kertoo Väisänen.

    Rasismin ja fasismin asiantuntija Kreikasta

    Vastavirran kansainvälinen vieras Olga Athaniti on pitkän linjan poliitikko sekä näyttelijä. Athanitin vasemmistopuolue Syriza valmistautuu ensi kuussa järjestettävää puoluekokousta varten.

    Kreikan historiaan mahtuu pitkä, musta fasismin kausi.

    Kreikan historiaan mahtuu pitkä, musta fasismin kausi. Äärioikeistolainen Kultainen aamunkoitto on viime vuosina kasvattanut suosiotaan, eivät uusnatsit ja rasistit ole Kreikassakaan karttaneet välivaltaisia otteita.

    Athaniti on perehtynyt erityisesti maahanmuuton, rasismin ja fasismin kysymyksiin. Väisäsen mukaan Athanitin vierailu sattuu ajankohtaiseen saumaan. Suomessakin on paljon opittavaa Kreikan antifasistisen vasemmiston kokemuksista. Kreikka on myös EU:n pakolais- ja maahanmuuttopolitiikan kannalta keskeinen maa.

    Vastavirta-festivaalin sivut >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Vanha on nyt myyty, mutta Ylioppilasteatterin kohtalo on vielä epäselvää Kuva Jampe CCO 3.0
    Kulttuuri
    13.11.2025
    Toimitus

    Pitääkö opiskelijoiden vallata uudelleen Vanha ylioppilastalo?

    Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto on päättänyt myydä kaikki Helsingin keskustassa olevat kiinteistönsä työeläkevakuutusyhtiö KEVAlle.

    Adoptioiden historia Suomessa on ollut pitkälti tutkimatta, mikä on jättänyt maan kansainvälisen adoptiotutkimuksen marginaaliin. Kuva ASPA
    Tutkimus
    13.11.2025
    Toimitus

    Lapsen etu adoptiossa heijastaa yhteiskunnan valtarakenteita

    Päättäjiin vedotaan Vanhan ylioppilastalon säilyttämiseksi alkuperäisessä tarkoituksessaan ylioppilaskunnan omistuksessa. Kuva Erik Cooper CCO 2.0
    Kulttuuri
    12.11.2025
    Toimitus

    Yli 300 kulttuurin ja yliopistojen toimijaa vetoaa: ”Ainakin Vanha ylioppilastalo säilytettävä HYY:n omistuksessa”

    Samuli Hiilesniemi pitää tuomioistuimen linjausta merkittävänä kuva Patrik Lindström
    Uutiset
    12.11.2025
    Toimitus

    Orpo-Purran hallitus paineessa: EU vahvisti työehtosopimusvelvoitteen

    Talousvaikeudet uhkaavat Vanhan ylioppilastalon omistusta. Kuva Ranerana CCO4.0
    Kulttuuri
    11.11.2025
    Toimitus

    Vetoomus Vanhan ylioppilastalon puolesta: kulttuurihistoriallinen rakennus uhattuna HYY:n talouskriisissä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!