Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Rauhantapahtumia ympäri maata YK-päivänä

    Arkiston arkiston artikkeli
    26.10.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 39/2007

    Aseidenriisuntaviikon ja YK-päivän merkeillä eri puolilla maata järjestettiin keskiviikkona rauhankulkueita ja muita tilaisuuksia.

    Kulkueita oli Helsingissä, Turussa, Tampereella Porissa, Jyväskylässä ja Kemissä. Muita tapahtumia, seminaareja, keskustelutilaisuuksia ja iltamia oli ainakin Helsingissä, Lahdessa, Imatralla, Oulussa ja Kemissä. Imatralla laskettiin tilaisuuden jälkeen kynttilät Vuokseen.

    Pääkaupungissa rauhanmarssi kulki Kiasman aukiolta Rautatientorille, jossa käyttivät puheenvuoroja Suomen Rauhanpuolustajien toiminnanjohtaja Teemu Matinpuro ja PAND Taiteilijat rauhan puolesta ry:n puheenjohtaja Mia Waire

    Kiasmalla ennen marssin lähtöä PAND-aktiivi Rauni Salminen luki Venezuelan edustajan, kansleri Nicolas Maduron YK:n 62. yleiskokouksessa 2.10. pitämän puheen, jossa puututtiin laajasti sodan ja rauhan kysymyksiin sekä Venezuelan tavoitteisiin.

    Imatralla seurakunnan ja Suomen Rauhanpuolustajien YK-päivän tilaisuudessa puhunut PAND-aktiivi ja SKP:n poliittisen toimikunnan jäsen Juha-Pekka Väisänen korosti välttämättömyyttä estää ydinaseiden leviäminen ja jatkaa aseidenriisuntaa.

    Hänen totesi, että Suomessa aseidenriisunnasta ei juuri puhuta:

    –Suomessa uusi porvarihallitus on huolissaan armeijan uskottavasta kyvystä puolustaa maatamme sotilaallisesti. Aseidenriisunta sopii varsin huonosti hallituksen uusiin linjauksiin nostaa, melkein tuplata puolustusmäärärahat. Suomi toimii näin itsenäisesti, mutta vastoin YK:n toimintalinjoja. Onko sitten enää mikään ihme, että jokaisen kaupungin torit ja tapahtumapaikat eivät ole täynnä aseidenriisuntaviikon tapahtumia.

    Väisänen siteerasi puheensa lopuksi YK:n pääsihteeriä Ban Ki-moonia: ”Meidän toimintaamme tulevat arvioimaan tulevaisuuden sukupolvet – saavuttamiemme tulosten perusteella. Sitoutukaamme siis tänään, YK-päivänä, uudestaan saavuttamaan päämäärämme.”


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) vappupuheissa Jyväskylässä ja Joensuussa korostettiin, että työväenluokan asema on heikentynyt ja että nykyinen talous- ja turvallisuuspo

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!