Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Reilun osuuskaupan puolesta

    Kotimaa
    Avainsanat: HOK-Elannon vaalit, osuuskauppavaalit, HOK-Elanto, osuuskauppa
    30.3.2020 - 11:37
    Petra Packalén
    S-market
    Osuuskauppavaalien lopputulos määrittää ison osan päivittäistavarakaupan tulevaisuutta.

    Useille osuuskaupoille valitaan tänä keväänä uudet edustajistot. Suomen suurimman osuuskaupan, HOK-Elannon vaalissa on mukana Kommunistit ja demokraatit -ehdokaslista. Pirkanmaan Osuuskaupan vaalissa kommunistit ovat mukana Etelä-Pirkanmaan ja Tampereen äänestysalueilla. Maamme poikkeuksellisen tilanteen vuoksi on hyvä, että vaaleissa äänestetään etänä verkossa tai postin kautta.

    Suomen suurimman osuuskaupan, HOK-Elannon edustajiston vaaliin on koottu Kommunistit ja demokraatit -lista. Se haluaa ravistella osuuskauppaa, tarjota vaihtoehtoja kaupalliselle voitontavoittelulle ja avata lisää vaikuttamisen väyliä jäsenille ja työntekijöille.

    Listalla sitoutumattomana ehdokkaana oleva näyttelijä Olli Ikonen (numero 1051) on seurannut päivittäistavarakaupan kehitystä osuuskaupan asiakkaana ja aiemmin myös työntekijänä.

    – Henkilöstöpolitiikka ei ole tällä hetkellä kohdillaan.

    – Henkilöstöpolitiikka ei ole tällä hetkellä kohdillaan. Kokopäiväisiä työntekijöitä tulee palkata lisää ja tuntityöläisiä ja opiskelijoita tarpeeksi vain ruuhkahuippuihin. Henkilöstön määrä ei kohtaa tällä hetkellä tarvetta asiakkaiden kaupassakäynti- ja tavaroiden hyllyttämisaikoihin.

    Lisää henkilökuntaa

    Ikosen kokemukset HOK-Elannon toiminnasta perustuvat paljolti työntekijöiden kanssa käytyihin keskusteluihin.

    – Asioin pääsääntöisesti Leppävaaran Prismassa. Keskeisenä ongelmana siellä on ollut tavaran hyllyihin siirtelyn hitaus. Henkilökunta tekee töitä parhaansa mukaan tietysti. Olen useaan kertaan jutellut henkilökunnan kanssa aiheesta, ja vastaukseksi minulle on kerrottu henkilökunnan vähyydestä, sanoo Ikonen.
    Ehdokkaan mielestä ruuhka-aikoina kassoilla ei ole tarpeeksi väkeä.

    – Mielestäni se on väärä linja, että suurin osa kassoista muutettaisiin itsepalvelukassoiksi. Tämä tuntuu kuitenkin olevan tällä hetkellä tähtäimessä. HOK-Elannon asiakkaista, ainakin minun kokemukseni perusteella, suurin osa haluaa edelleen palvelua kassalla. Asiakkaita tulee aktiivisesti kehoittaa palautteen antoon jo kaupassa ollessaan. Muun muassa paikassa, jossa voi kirjoittaa mielipiteensä palautepaperiin, sanoo Ikonen.

    Työntekijöiden oikeuksista onkin listan ohjelmassa sanottu tiukan vaativasti. Palvelujen ja myös työhyvinvoinnin parantamiseksi tarvitaan lisää työntekijöitä. Yhteisessä ohjelmassa vaaditaan myös, että työsuhteiden tulee olla ensi sijassa kokoaikaisia ja vain työntekijän itse sitä esittäessä osa-aikaisia.
    Ikonen ei ymmärrä osuuskaupan asiakkaana jatkuvaa tuotteiden muuttamista paikasta toiseen kaupoissa.

    – Asiakkaat, eivätkä myöskään myyjät ymmärrä miksi tuoteryhmiä täytyy säännöllisin välein siirrellä paikasta toiseen? Työaikaa kuluu paljon ja myyjät ovat kyllästyneitä tuotteiden jatkuvaan siirtelyyn ja asiakkaat siihen että tuotteita pitää etsiä uusista paikoista, sanoo Ikonen.

    Lähituotteita kauppoihin

    Listan yhteisessä ohjelmassa todetaan, että lähiruoan käyttöä ja paikallistaloutta on syytä edistää helpottamalla uusien osuuskuntien ja pienyritysten mahdollisuuksia tarjota tuotteitaan.

    – Myymälöiden suuremman itsenäisen toiminnan ja päätösten järjestäminen ei ehkä ole helppoa, mutta varmasti mahdollista. Siihen pitäisi olla paremmin mahdollisuuksia, esimerkiksi erilaisten tuotteiden ja paikallisten tuotteiden tarjonnassa. Asiakkaiden toivomusehdotusten teon voisi myös mahdollistaa. Ehdoton ketjuohjaus vie pois tätä paikallista päätäntävaltaa alueellisilta ja yksittäisiltä kaupoilta. Kauppojen mahdollisuuksia vaikuttaa omaan toimintaansa tulee lisätä, sanoo Ikonen.

    Jäsenten ääni kuuluviin

    Jäsenten eli omistajien ääni kuuluu HOK-Elannon ja muiden osuuskauppojen edustajistossa, mutta vain jos joku sen sinne vie. Muodollisesti edustajisto päättää lähinnä säännöistä, tilinpäätöksestä, ylijäämän käytöstä ja hallintoneuvoston valinnasta. Käytännössä se voi kuitenkin ohjata toimintaa myös aloitteilla ja keskusteluilla.

    – Mielenkiintoista on, kun edustajiston varajäsenenä saan tiedot tehdyistä aloitteista, niin aloitteet eivät juurikaan aiheuta konkreettisia toimia kaupan hallituksen eteenpäin velvoittamina. Vastaus hallitukselta on lähes aina, että aloitteen sisältämät ehdotukset eivät ole tarpeellisia tai ne ovat jo etenemässä. Edustajiston roolia pitäisi vahvistaa ja hyvien aloitteiden edetä paremmin käytäntöön, kuin nyt, sanoo Ikonen lopuksi.


    Lähikaupan ja reilun osuustoiminnan puolesta

    HOK-Elannon edustajiston vaaliin on koottu Kommunistit ja demokraatit -lista. Sillä on yhteensä 77 ehdokasta: kommunisteja, muita vasemmistolaisia, punavihreitä ja sitoutumattomia. Listan ehdokasnumerot ovat 1 036 – 1 112
    Lisätietoja ja ehdokkaat https://www.helsinki-listat.fi/kommunistit-ja-demokraatit-listan-ehdokkaat-hok-elannon-vaalissa/
    Äänestysaika 26.3.-6.4.

    Osuustoiminta osaksi yhteiskuntaa

    – Kommunistit Pirkanmaan Osuuskaupan vaaleissa

    Tampereen äänestysalue numerot 427 – 432
    Etelä-Pirkanmaan äänestysalue numero 193
    Lisätietoja ja ehdokkaat: www.skp.fi/asiakirjat/osuustoiminta-osaksi-yhteiskuntaa-kommunistit-pirkanmaan-osuuskaupan-vaaleissa
    Äänestysaika 25.3.-6.4.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kolumnisti Tiina
    Mielipiteet
    26.10.2026
    Tiina Sandberg

    Kapina tulevaisuuden puolesta

    Eri puolilla Eurooppaa nuoriso kapinoi. Se ei ensisijaisesti marssi rauhan puolesta, varustelun aiheuttamien budjettileikkausten takia tai kapitalismin kiihtymisen takia.

    Petra pääkirjoituskuva web 2026
    Pääkirjoitukset
    26.10.2026
    Petra Packalén

    Onko Euroopassa luvassa käänne?

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!