Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Riistotyövoiman käyttö kunnissa lopetettava

    Kotimaa
    Avainsanat: kuntapolitiikka, kunta-ala, kuntavaalit, Espoo
    7.7.2020 - 10:39
    Petra Packalén
    Siistijä työssään kuva Tina Franklin Creative Commons Flickr
    Jos kaupunki ostaa esimerkiksi siivouspalveluja riistofirmalta

    Espoolainen kommunisti Marko Korvela on vihainen tiedoista, joiden mukaan kaupunki on teettänyt siivoustöitä työntekijöitä riistävällä firmalla. – Eikö kaupungilla ole mitään vastuuta? Ja miten varmistetaan, ettei jatkossa tapahdu samoin? ihmettelee Korvela.

    Helsingin Sanomat uutisoi heinäkuun alussa siivousalan laajamittaisista väärinkäytöksistä. Lehden mukaan alalla on yrityksiä, joiden voitontavoittelu perustuu käytännössä työntekijöiden riistolle.

    – Miksi kaupunki vetkutteli kahden vuoden ajan?

    Freelance toimittaja, espoolainen kommunisti Marko Korvela on vihainen tiedoista, joiden mukaan muun muassa hänen oma asuinkaupunkinsa Espoo on käyttänyt Helsingin Sanomissa mainitun riistotyöfirma SMC Palvelut Oy:n palveluja.

    – Espoon kaupungin vastineessa todetaan, että epäselvyyksiä on tullut tietoon vuonna 2017. Silti firman palveluja käytettiin vielä 2019. Miksi kaupunki vetkutteli kahden vuoden ajan? kysyy Korvela.

    Päättäjät vastuuseen

    Korvelan mukaan Espoon virkamiesten ja päättäjien on nyt turha selitellä asioita.

    – Olen ymmärtänyt, että me kaupunkilaiset maksamme verorahoistamme suuria liksoja henkilöille sen vuoksi, että työn mukana tulee myös suuri vastuu. Joku tekee asioista päätöksiä ja jonkun vastuulla on varmasti myös se, että päätöksiä noudatetaan ja seurata, että homma menee niin kuin pitää. Jos esimerkiksi kaupunki ostaa palveluja riistofirmalta, kyllä siitä jonkun pitää vastuu kantaa, se on päivänselvä asia.

    Korvela muistuttaa, että rikoslaista löytyy pykäliä, joiden perusteella myös kunta voidaan saada tuomituksi yhteisösakkoon. Jos homma ei muuten etene, on hänen mielestään kansalaisten tehtävä painostaa poliisia tutkimaan ja syyttäjää syyttämään, mikäli on epäilyä väärinkäytöksistä.

    Vaatimusten lisäksi suoraa toimintaa

    Marko Korvelan mukaan on hyvä, että ay-liike tiedostaa ongelman.

    – Pitää vaatia alipalkkauksesta kovempia sanktioita ja lisää resursseja viranomaisvalvontaan. Itse kaipaan myös radikaalimpaa suoraa toimintaa, kampanjoita, mielenosoituksia ja saartoja. Ääntä pitämällä viranomaisiin saadaan vipinää ja päättäjille painetta, sanoo Korvela.

    Hän huomauttaa, että tässä eivät nyt huolestumiset, tuomitsemiset eivätkä voivottelut auta. Asia on ollut tiedossa jo pitkään, mutta ongelmia on katsottu läpi sormien.

    – Tämä on seurausta siitä, kun päätöksiä tehdään talous edellä. Kaikki pitää saada halvalla. Kuntiin on pesiytynyt leikkausten ja näennäissäästöjen politiikka, josta vielä usein palkitaan muhkeilla bonuksilla. Sitten ongelmien ilmetessä ihmetellään, pyydellään anteeksi, levitellään käsiä. Pelkurimaista toimintaa, manaa Korvela.

    Kuntavaaliteemaksi nollatoleranssi riistotyölle

    Poliitikot puhuvat kauniita, mutta moni pelaa varman päälle kun tavoite on uusia valtapaikka seuraavissa vaaleissa.

    – Karu totuus on, että riistetyllä siirtotyövoimalla ei ole äänioikeutta, eikä moni poliitikko sen vuoksi halua tehdä asialle mitään, sanoo Korvela.

    Ensi kevään kuntavaaleissa itse ehdolle asettuva kommunisti aikookin pitää huolen siitä, että vaalien eräs keskeinen vaatimus on nollatoleranssi riistotyöfirmojen käytölle.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Suomen suurimman työnhakupalvelun Duunitorin työpaikkailmoitukset keräsivät vuonna 2025 ennätyksellisen yleisön.

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Lääkärit Ilman Rajoja  järjestön ajoneuvo Jabaliassa. Nour Alsaqqa MSF
    Uutiset
    7.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Humanitaarinen apu vaarassa Gazassa ja Länsirannalla

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!