Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ruotsi pelaa tappavaa kaksoispeliä

    Kotimaa
    19.5.2022 - 11:40
    Maria Palo
    Digilehti: Tiedonantaja toukokuu 2022
    Saab AB on ruotsalainen lentokone- ja puolustusvälineteollisuusyhtiö. Sen tunnteuimpia tuotteita on Saab JAS-39C Gripen. Kuva: Oleg V Belyakov/AirTeamImages

    Maailmalla on yleinen käsitys, että Ruotsi on puolueeton maa. Humaani maa, joka auttaa heikompia maita. Tämä on yksi osa totuutta. Ruotsi myös myy ja vie aseita ympäri maailmaa. Asevienti on keskeinen sotilaallisen asevarustelun liikkeellepaneva voima, ja se osaltaan pahentaa ja pitkittää aseellisia konflikteja, oikeuttaa sortotoimet ja aiheuttaa vääristyneitä painopisteitä, jotka johtavat epävarmuuteen.

    – Svenska Freds haluaa purkaa Ruotsin kansainvälisen asekaupan. Järjestö vaatii kaiken aseviennin lopettamista välittömästi, Svenska Freds -järjestön toiminnanjohtaja Agnes Hellström sanoo.

    Luvut puhuvat selvää kieltä. Vuonna 2021 Ruotsista vietiin sotatarvikkeita liki 21 miljardin kruunun arvosta. Maan asevienti 2021 oli yli kuusinkertainen 2000 luvun alkuun verrattuna. Rauhantutkimuslaitos Siprin mukaan Ruotsi oli 13:nneksi suurin aseiden viejä vuosina 2017-2021.

    Kaksinaismoraali

    Ruotsissa aseviennissä vallitsee niin sanottu periaatekielto. Ordance-lain nojalla voidaan kuitenkin ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!