Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Sanoilla on merkitystä

    Kulttuuri
    18.11.2024 - 12:01
    Punaposki
    Digilehti: Tiedonantaja marraskuu 2024

    ”Mietittyäni asiaa viisikymmentä vuotta voin nyt sanoa että maailma on sana”, sanoi Samuli Paronen. Näin kertoo Erno Paasilinna essee -teoksessaan Yksinäisyys ja uhma (Otava 1985). Hän oli tuon ajan ”virallisia” toisinajattelijoita yhdessä Pentti Linkolan ja Paavo Haavikon kanssa. Samuli Paronen (1917-1974) oli oman aikansa toisinajattelija, jota Erno Paasilinna tuntui erityisesti arvostavan. Molempien kirjalliseen tuotantoon kannattaa tutustua.

    Sanat ovat tärkeitä. Niiden kautta välittyy asiat ja niiden arvot. Ja miten tämä nyt liittyy ajankohtaiseen liikuntapoliittiseen keskusteluun? Verrataan kahta käsitettä: huippu-urheilu ja höntsäliikunta. Mediassa huippu-urheilusta on keskusteltu liiankin kanssa.

    Höntsäliikunnasta kirjoitettiin viimeksi pari viikkoa sitten Hesarin artikkelissa, jossa pohdittiin lasten ja nuorten pihapelityyppistä liikuntaa, jota kutsuttiin mm. höntsäliikunnaksi.

    Höntsä on selkeästi pejoratiivinen ilmaisu, siis väheksyvä. Huippu-urheilu on jotain sellaista, jota maamme kilpaurheilujärjestelmä ensisijaisesti ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Loppuviikosta perjantai-iltapäivänä eduskuntatalon portaille on luvassa näky, jota Suomessa ei ole pitkään aikaan nähty.

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Hyväksikäyttö on juurtunut rakenteisiin ja muuttunut liiketoimintamalliksi, jota ylläpitävät heikko valvonta ja lähes olemattomat seuraamukset. Kuva Janim71 CCO 0.0.
    Uutiset
    9.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ihmiskauppa ja pakkotyö leviävät Suomessa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!