Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Sarjakuvataiteilijat tempaisivat rasismia vastaan

    Kulttuuri
    5.11.2015 - 14:42
    Marko Korvela

    Suomalaisen sarjakuvan kärki tempaisi Helsingin Kirjamessuilla rasismia vastaan. Sarjakuvataiteilijat tekivät vapaaehtoistyönä 40-sivuisen Nyt riittää! -lehden, joka on luettavissa maksutta netissä.

    Hankkeen isä on itsekin maahanmuuttajataustainen Karstein Volle. Norjasta Suomeen muuttanut Volle on tunnettu sarjakuvapiirtäjä ja graafikko, jonka jälkeä ovat muun muassa Into Kustannuksen julkaisemien pamflettien kansitaide.

    Volle kertoo sarjakuvan esipuheessa olleensa kauhtunut ja läpeensä kyllästynyt siihen, miten uutisissa on viime viikkoina kerrottu hyökkäyksistä turvapaikanhakijoita ja vastaanottokeskuksia vastaan. Hän sai idean rasismin vastaisesta yhteistyöprojektista, joka kulminoituisi Helsingin Kirjamessuilla.

    Volle sai lehden tekoon mukaan kovan luokan sarjakuvapiirtäjiä, kuten Fingerpori-stripistä tunnetun Pertti Jarlan sekä Kiroilevan siilin äidin Milla Paloniemen. Piirtäjien tekemät originaalit huutokaupattiin Kirjamessuilla, ja tuotto on tarkoitus antaa Suomen punaiselle ristille.

    ”Ulkomaalaisena olo Suomessa voi olla hieno juttu.”

    – Piirtäjät yhdessä vastustavat rasismia ja fasismia ja näyttävät tuolle äänekkäälle vähemmistölle, että hiljaisesta enemmistöstäkin voi lähteä ääntä. Ulkomaalaisena olo Suomessa voi olla hieno juttu. Suomi on pullollaan lahjakkaita, fiksuja ja rohkeita ihmisiä, jotka eivät suostu peloteltaviksi. Tähän sarjakuvaan osallistuva porukka on osoitus siitä, toteaa Volle.

    Sekä huumoria että vakavaa sarjakuvaa

    Suomen Sarjakuvaseuran oman lehden Sarjainfon päätoimittaja Reetta Laitinen on yksi Nyt riittää! –lehden piirtäjistä.

    ”Ei ole kiva jos sarjakuva on saarnaava, osoitteleva tai liian valmiiksi pureskeltu.”

    Laitinen kertoo, että rasismin vastaiseen sarjakuvaan oli vaikea keksiä ideaa.

    – Aihe on niin iso ja moniulotteinen, enkä halunnut piirtää mitään liian mustavalkoista rasististereotypiaa tai toisaalta liian lässyttävääkään. Ei ole kiva jos sarjakuva on saarnaava, osoitteleva tai liian valmiiksi pureskeltu.

    Laitisen piti huolella miettiä, että mitä haluaisi sanoa.

    – Sanoma oli lopulta, että ihmisten kohtaaminen todellisessa maailmassa on erilaista kuin netin kärjistynyt ”keskustelu”. Kun itse kuitenkin Kontulassa asuu niin kohtaa joka päivä kaikenlaista porukkaa eikä ole ikinä tarvinnut ketään pelätä.

    Laitisen mukaan kannanottaminen on tärkeää, mutta on hyvä, että kantaa ottamisen tapoja on monenlaisia.

    – Julkaisussa on sekä kärjistyneempiä että pohdiskelevampia, huumoria ja vakavaa. Se on minun mielestäni onnistunut moniäänisyydessä. Tietysti olisi kiva, että kohderyhmän ulkopuoleltakin joku lukisi, eli jakelukanava on myös tärkeä, muistuttaa Laitinen sarjakuvan voimasta.

    Nyt riittää! –sarjakuva on luettavissa maksutta verkossa:

    issuu.com/sarjakuvakeskus/docs/nyt-riittaa_issuu


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Seitsemän kassaa on tarjonnut jäsenilleen tukea työn etsimiseen, CVn päivittämiseen ja tekoälyn hyödyntämiseen työnhaussa. Kuva Colin CCO 4.0
    Politiikka
    9.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kassat paikkaavat palveluaukkoja – 70 000 käyttökertaa paljastaa työnhakijoiden tuen tarve kasvanut

    Työttömyyskassojen työllisyyttä tukevia palveluja käytettiin viime vuonna noin 70 000 kertaa, käy ilmi Työttömyyskassojen Yhteisjärjestön 7.5.

    Kaivokadun uudistus muuttaa Helsingin ydinkeskustaa ja herättää kysymyksiä pääoman vallasta kaupunkitilassa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    8.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Helsinkiin rakennetaan kävelykeskusta

    Komealupiini hyötyy suomalaisesta maaperämikrobistosta, mikä vauhdittaa sen leviämistä ja uhkaa niittyjen monimuotoisuutta. Kuva Satu Ramula
    Tutkimus
    7.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Komealupiini hyötyy suomalaisesta maaperästä – Turun yliopiston tutkimus paljastaa vieraslajin menestyksen mekanismeja

    Crescendo muistomerkki kunnioittaa punaisten puolella taistelleiden kaatuneiden sekä vankileireillä menehtyneiden muistoa. KuvaToivo Koivisto
    Politiikka
    6.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kantakaupungin kommareiden puheenjohtaja korostaa yhteisvoimaa ja tietoisuuden kasvua muutoksen välineenä

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!