Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Satatuhatta vastustaa hallituksen aktiivimallia

    Kotimaa
    Avainsanat: aktiivimalli, kansalaisaloite
    4.1.2018 - 14:20
    Tiina Sandberg
    Aktiivimalli kansalaisaloite nimenkeräys
    Kirsti Kangas keräsi maanantaina kannatusilmoituksia Helsingissä Kirjasto 10:ssä.

    Kansalaisaloite joulun alla hyväksytyn ja vuoden alusta voimaan tulleen aktiivimallin kumoamiseksi on saavuttanut asettamansa 100 000 allekirjoituksen rajan. Keräystä aiotaan kuitenkin edelleen jatkaa ja tavoite nostaa 200 000 allekirjoitukseen.

    Martin-Eric Racinen laatima kansalaisaloite iski hyvään saumaan joulun alla ja kanavoi ihmisten tyrmistyneet reaktiot hallituksen aktiivimallin epäoikeudenmukaisuudesta. Erityisesti ihmisiä on tyrmistyttänyt täyden työttömyyskorvauksen saamisen sitominen 18 tunnin työssäoloon tilanteessa, jossa työttömiä on vähintään kymmenkertaisesti suhteessa avoimiin työpaikkoihin. Myös kokoomuksen vahvasti puolustama muuttopakko haja-asutusalueilta ja maaseudulta työn perään tyrmistyttää monia.

    Aloite on saanut hyvin näkyvyyttä niin perinteisessä kuin sosiaalisessakin mediassa. Esimerkiksi Joukkovoima hallituspolitiikkaa vastaan! -ryhmässä on jaettu ahkerasti aloitteeseen nimiä keräävää tapahtumaa. Koska tavoite on nyt saavutettu, on tapahtuman nimi vaihdettu vastaamaan seuraavaa tavoitetta ja se löytyy nyt nimellä 200 000 työttömien tueksi.

    Tapahtuman järjestäjät nostavat seuraavaksi riman 200 000 kannatusilmoitukseen, jolloin tavoiteltaisiin kaikkien aikojen ennätystä allekirjoitusten määrässä. Tällä hetkellä johtopaikkaa pitävä Tahdon-kampanja keräsi 2013 hieman alle 167 000 allekirjoitusta. Myös paperisten kannatusilmoitusten kerääminen laajenee edelleen. Aktiivimallia on vastustettu myös SKP:n piirissä. SKP:n Helsingin piirijärjestön puheenjohtaja Heikki Ketoharju kritisoi mallia blogissaan siitä, että se ohittaa työttömyyden ydinkysymyksen.

    – Minun mielestäni pitäisi pysähtyä hetkeksi kysymään, mikä on varsinainen ongelma. Se on se, että työttömiä on kymmenen jokaista työpaikkaa kohden. Perusratkaisu työttömyysongelmaan on siis työpaikkojen synnyttäminen. On häkellyttävää, miten laajasti kaikki ovat hyväksyneet uusliberalismin markkinoiman perusajatuksen, että vain yksityinen sektori voisi luoda töitä.

    Allekirjoita aloite >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!