Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Savonlinnassa kytee kapina!

    Kotimaa
    Avainsanat: Savonlinna, yliopistoleikkaukset
    6.5.2016 - 10:09
    Tiedonantaja

    Yli 200 Savonlinnassa toimivaa yhdistystä, yritystä ja muuta yhteisöä kutsuvat savonlinnalaisia torille maanantaina 9. toukokuuta klo 13 MEIDÄN OMA OKL -mielenosoitukseen, jossa vaaditaan maan hallitusta säästämään yhteisiä varojamme noin 130 miljoonan euron edestä.

    – Itä-Suomen yliopiston päätös lopettaa Savonlinnan opettajainkoulutuslaitoksen toiminta saattaa tuoda yliopistolle muutaman sadan tuhannen euron vuotuiset säästöt, mutta aiheuttaa veronmaksajille 130 miljoonan euron kertaluonteiset kustannukset, kiteyttää maanantain mielenosoituksen kokoamisesta vastaava Savonlinnan Seudun Kolomonen ry:n kehittämispäällikkö Kimmo Käärmelahti.

    – Lisäksi ratkaisu lisää Savonlinnan työttömyyttä suorana vaikutuksena noin 300 hengellä, vähentää ostovoimaa 13 miljoonalla eurolla vuodessa, saattaa paikallisen opiskelija-asuntoyhtiön konkurssiuhan alle ja vaarantaa näin Savonlinnan oopperajuhlien edulliset majoitusvaihtoehdot esimerkiksi opiskelija-asuntojen kesähotelleissa.

    Vetoomus eduskuntaryhmille

    Paikalliset yhdistykset, yritykset ja muut yhteisöt ovat allekirjoittaneet mielenosoituksessa eduskuntaryhmille sekä pääministeri Juha Sipilän edustajalle, valtiosihteeri Paula Lehtomäelle, luovutettavan vetoomuksen ja kutsunut jäsenensä, asiakkaansa ja yhteistyökumppaninsa torille kertomaan mielipiteensä opettajainkoulutuksen lakkauttamisesta maan hallitukselle ja eduskunnalle. Kutsukierros on osoittanut, että asia on savonlinnalaisille yhteinen ja ennakkoarvioiden mukaan Savonlinnan torille tulee kokoontuman tuhansia kansalaisia osoittamaan mieltään ja vaatimaan maan hallitusta käyttämään lakkautusasiassa sitä valtaa, joka sille lain mukaan kuuluu.

    Valtiosihteeri Lehtomäen (keskusta) lisäksi vetoomuksen saapuvat vastaanottamaan SDP:n puheenjohtaja, kansanedustaja Antti Rinne sekä kansanedustajat Antti Häkkänen (kokoomus), Heli Järvinen (vihreät), Hanna Kosonen (keskusta), Kari Kulmala (perussuomalaiset), Hanna Sarkkinen (vasemmistoliitto) ja Kaj Turunen (perussuomalaiset).

    Yritykset mukana

    Käärmelahden mukaan myös paikalliset yritykset ovat vahvasti mukana maanantain mielenosoituksen järjestämisessä ja useat yritykset sulkevat ovensa ja pysäyttävät toimintansa mielenosoituksen ajaksi mahdollistaen näin työntekijöidensä ja asiakkaidensa osallistumisen mielenosoitukseen.

    – Maanantain mielenosoitus on savonlinnalaisten, ja laajemminkin eteläsavolaisten, yhteinen suurtapahtuma opettajainkoulutuksen turvaamiseksi Savonlinnassa ja uskomme, että maan hallituksella ei ole varaa yliopiston muutaman sadan tuhannen euron vuotuisten säästöjen kattamiseksi aiheuttaa kokonaistaloudelle yli 130 miljoonan euron lisäkuluja ja samalla Savonlinnan kaupungille vuotuiset noin 8 miljoonan euron verotulotappiot, kiteyttää Käärmelahti Savonlinnassa roihuavan kapinahengen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Uuden tutkimuksen tulokset nostavat esiin kysymyksen siitä, miten koulutusjärjestelmä tunnistaa ja tukee neurokirjon oppijoita. Kuva Hobvias Sudoneighm CCO 2.0
    Tutkimus
    10.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Myöhäinen ADHD-diagnoosi kasvattaa koulupudokkuuden riskiä

    Helsingin yliopistossa tehty väitöskirjatutkija Lotta Volotisen tutkimus, jonka tulokset julkaistiin 9.

    Tuoreen selvityksen mukaan lakisääteinen hoidon laatu ei toteudu ikäihmisten palveluissa. Kuva Tuntematon CCO 0.0
    Uutiset
    9.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ikääntyneiden palvelut rakenteellisessa kriisissä

    Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan Nato on ”maailman vahvin puolustusliitto”, jonka jäsenenä Suomi toimii sekä turvan saajana että sen tuottajana. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Kotimaa
    8.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomen militarisoitumisen kaari – puolustusministeri ja rauhanaktivistit katsovat samaa maailmaa ja näkevät eri todellisuudet

    Afrokuubalainen Santeria uskonto tarjoaa yhteyden voimallisiin henkiin, ohjaa arkea ja tukee vaikeissa tilanteissa. Osiha nukke on voimien näkyvä yhteys. Kuva Jaume Escofet CCO 2.0
    Politiikka
    7.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luokkataistelua Karibialla: Venäjän öljytoimitukset ja feministinen solidaarisuus haastavat kauppasaarron

    1920px Jyväskylä 2019 04 13 kuva Tiia Monto
    Mielipiteet
    6.4.2026
    Juha Ruokola

    Ole hiljaa ja äänestä!

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!