Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Selvä enemmistö sanoo ”ei” Natolle

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.12.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 46 / 12.12.2008

    Suomalaisten kantaa maamme Nato-jäsenyyteen on mitattu kahdessa tuoreessa mielipidekyselyssä. Niitä on edeltänyt ponteva ettemme sanoisi raivokas Venäjällä pelottelu ja mielipidemuokkaus Naton hyväksi.

    Ilta-Sanomien TNS Gallupilla teettämässä kyselyssä mitattiin, onko suhtautuminen Natoon muuttunut myönteisemmäksi sen jälkeen, kun Barack Obama valittiin USA:n presidentiksi. Joka viides suomalainen suhtautuu Natoon aiempaa myönteisemmin Obaman ansiosta. Kuudenkymmenenyhden prosentin mielipidettä Omaban valinta ei muuta millään tavalla.

    Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan MTS:n kyselyn mukaan 60 prosenttia vastanneista vastustaa edelleen Nato-jäsenyyttä ja 28 prosenttia kannattaa. Vuosi sitten liittymistä kannattavia oli samassa tutkimuksessa 26 prosenttia.

    Niiden määrä, jotka vastustavat Natoon liittymistä, on kuitenkin vähentynyt viime vuodesta yhdeksän prosenttia, ja epätietoisten osuus taas on kasvanut. Jäsenyyden vastustajista on siirrytty tarkkailuasemiin ja tulevaisuudessa ollaan ehkä kannattajia, Helsingin Sanomat valisti

    Demarikin julkaisi uutisen MTS:n kyselystä otsikolla ”Suomalaisten Nato-vastaisuus hiipumassa”. MTS:n tutkimusjaoston asiantuntijajäsen Unto Vesa katsoi tarpeelliseksi kommentoida. Samalla tuli kommentoitua Helsingin Sanomienkin uutista.

    ”Kyse on parin prosentin muutoksesta verrattuna viimevuotiseen”, Vesa muistutti. ”Suhtautumisessa jäsenyyden mahdollisuuteen on vuosien ajan ollut pientä aaltoliikettä suuntaan ja toiseen, mutta ei lainkaan merkittäviä muutoksia. MTS:n tuoreimmasta raportistakin käy ilmi – ja se todettiin myös tiedotustilaisuudessa – että tämänvuotinen jakauma myönteisten, kielteisten ja epätietoisten osalta on lähes identtinen vuoden 2005 lukemien kanssa.”

    Kun asiaa kysyttiin puoluekannan mukaan, kaikkien muiden kyselyyn otettujen puolueiden paitsi kokoomuksen äänestäjät olivat ylivoimaisesti Nato-jäsenyyden vastustajia. Ja suurelta osin jäsenyyden kannattajien 28 prosentin osuus johtui juuri kokoomuslaisten 62 prosentin kannatuksesta.

    Jos Nato-gallupeissa tapahtuu vastaisuudessakin niin vähän muutoksia kuin tähän saakka, Nato-intoilijoiden pitänee keksiä uusi laskentatapa: esimerkiksi laskea kannattajien ja epätietoisten osuus yhteen ja odottaa milloin tämä blokki nousee tasatilanteeseen vastustajien osuuden kanssa. Nyt MTS:n tutkimuksessa vastustajilla oli 20 prosenttiyksikön etumatka suhteessa kannattajien ja epätietoisten yhteenlaskettuun osuuteen.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Pääkirjoitukset
    19.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Manifesti reilusta työelämästä haastaa rajaavan politiikan

    Huhtikuun Tiedonantajan kannessa loistavat kukat eivät ole kaupallisen kevätkrääsän tuotteita, vaan taiteesta ja kulttuurista innostuneiden ihmisten omilla käsillään rakent

    Kuntaliiton mukaan suomalainen asuntopolitiikka on ajautunut historialliseen murrokseen.
    Kotimaa
    19.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuntaliitto vaatii kokonaisremonttia asuntopolitiikkaan

    Talentia vaatii säästöjen valmistelun keskeyttämistä ja järjestää mielenilmauksen 21.4. Suomen Pankin edustalla. Kuva Picara Espacio de Comunicación Feminista CCO 4.0
    Politiikka
    18.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Sosiaalipalvelujen rakenteita ollaan purkamassa asiakkaiden oikeusturvan kustannuksella” – Talentia vaatii Orpo–Purran hallitusta keskeyttämään sosiaalihuollon säästövalmistelut 

    Savolainen talakkuna on keitetyistä ja uunissa paahdetuista jyvistä karkeahkoksi jauhettu viljatuote. Kuva Tappinen CCO 3.0
    Kotimaa
    17.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Savolainen talakkuna sai EU:n nimisuojan – kuluttajien alkuperätieto vahvistuu halpatuotannon puristuksessa

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!