Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Siihen aikaan kun neuvostotiede Sputnikin kehitti

    Arkiston arkiston artikkeli
    28.9.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 35/2007

    Lokakuussa 1957 ihmiset kaikkialla maailmassa tuijottivat niska takakenossa yötaivaalle nähdäkseen neuvostotieteen ennenkuulumattoman ihmeen; maata kiertävän tekokuun eli Sputnikin Niskavaivat palkittiin, sillä siellä se todellakin lensi vilkkuen ja piipittäen. Avaruusajan alku oli koko ihmiskunnan merkkitapaus.

    Neuvostoliitto oli voittanut pahimman kilpailijansa USA:n avaruuden valloituksessa, sillä lännen suurvalta oli saanut aikaan vain muutamia epäonnistuneita yrityksiä matkalla avaruuteen. Voitto oli siten myös poliittinen, sillä näin mittava tieteen saavutus vakuutti ihmiset kaikkialla Neuvostoliiton dynaamisuudesta.

    Avaruuden kulta-aika

    osattiin hyödyntää

    Lenin-museo Tampereella on tarttunut kiintoisaan ja ajankohtaiseen aiheeseen, sillä 4. lokakuuta Sputnik I:n ensilennosta tulee kuluneeksi 50 vuotta. Tammikuun alkupuolelle asti oleva näyttely valottaa Sputnik I:n ja sitä seuranneiden avaruuslentojen faktoja, poliittisia heijastusvaikutuksia sekä sikäläisen avaruustutkimuksen historiaa.

    – Tausta oli vahva, sillä avaruustutkimus oli saanut alkunsa jo 1800-luvun Venäjällä. Kuuro itseoppinut tiedemies, kalugalainen opettaja Konstantin Edvardovits Tsiolkovski loi maan avaruustutkimuksen perustan, sanoo näyttelyn suunnittelusta vastannut tutkija, filosofian maisteri Iina Kohonen.

    Hän valmistelee Taideteollisessa korkeakoulussa väitöskirjaa Neuvostoliiton avaruusohjelman kuvallisesta esittämisestä 1950-1960-luvuilla. Niinpä Kohonen tietää mielenkiintoisia vaiheita Venäjän ja Neuvostoliiton avaruustutkimuksessa, melkoisen yllättäviäkin asioita.

    – Ihan aluksi Neuvostoliiton sisällä ei tajuttu Sputnikin valtavaa merkitystä poliittisessa kilpailussa. Siitä on esimerkkinä onnistuneen laukaisun jälkeisenä päivänä ilmestynyt Pravda, jossa Sputnikin lento oli vain yhtenä uutisena muiden joukossa ilman kuvaa, kertoo Iina Kohonen.

    Vasta lännen yleisen mielipiteen innostunut reaktio herätti vallanpitäjät, ja jo seuraavan päivän Pravdassa lennosta kerrottiin kuvien kanssa.

    – Vuosikymmenen loppu ja seuraava vuosikymmen olikin Neuvostoliitossa todellista avaruuden kulta-aikaa. Tieteen ja politiikan lisäksi avaruusmenestys hyödynnettiin kuvataiteissa, koulutuksessa ja myös kulutustavaratuotannossa, kertoo Iina Kohonen….

    HANNU OITTINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Suomen Elintarviketyöläisten Liiton (SEL) puheenjohtaja Veli-Matti Kuntonen arvioi Porvoon työväen vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ovat muodostumassa ratkaisev

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!