Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Silkkitiestä BRI-suunnitelmaan

    Teoria
    Avainsanat: Silkkitie, BRI, historia, Kiina
    26.9.2018 - 15:38
    Jouko Koivistoinen
    Digilehti: Tiedonantaja syyskuu 2018

    Vanha Silkkitie oli joukko yhteenliittyneitä kauppareittejä, jotka kulkivat Aasian halki Kiinan Xi’anista Lähi-Idän ja Euroopan kohteisiin.

    Sen kautta kuljetettiin silloin silkkiä, norsunluuta, kultaa ja jalokiviä.

    Silkkitien juuret perustuvat Aleksanteri Suuren valloituksiin 300-luvulla eaa, ja etenkin Kiinan pyrkimyksiin saada poliittista ja sotilaallista valtaa Keski-aasiassa toisella vuosisadalla eaa, mikä johti kauppasuhteiden syntyy lännen ja idän välillä.

    Intensiivinen kauppa Kiinan ja Rooman imperiumien välillä alkoi silkin voimalla, johon roomalaiset olivat hullaantuneet.   Tuotteita, teknologioita ja ajatuksia alkoi levitä Rooman ja Kiinan välillä. Kauppa oli säännöllistä, organisoitua ja näiden aikakautensa suurvaltojen suojelemaa.

    Monet tekniset innovaatiot  näyttävät saapuneen Kaukoidästä Eurrooppaan näihin aikoihin.  Niihin kuuluvat mm. kirjapainotaito, ruuti, kompassa,  paperiraha ja pankkiluotot (Song-dynastia).

    Kiinan bruttokansantuote henkeä kohti oli tuhannen vuoden ajan Länsi-Eurooppaa korkeampi.

    Silkkitien kukoistuskausi  oli Tang-dynastian aikana v 600 –  700 jaa.

    Silkkitie taantui Mongolivaltakunnan hajaantumisen jälkeen ja hiipui lopullisesti 1400-luvulla Kiinan ja Euroopan välisten merireittien löytymisen myötä. (Wikipedia)

                                                      *     *     *

    1921 perustettiin Kiinan kommunistinen puolue.

    v. 1949 perustettiin Kiinan kansantasavalta Mao Zedongin johdolla. Mao’a on kritisoitu myöhemmin hänen joistakin poliittisista virheistään, mm. kulttuurivallankumouksen järjestämisestä.

    v. 1978 Deng Xiaoping nousee valtaan. Maolaisia rakenteita aletaan purkaa. Aletaan rakentaa sosialismia, jossa on kiinalaisia erityispiirteitä.

    Ja nyt, v. 2018 ollaan tilanteessa, jossa 1,4 miljardin asukkaan Kiina on järjestellyt asioita kiinalaisen sosialismin erityispiirtein jo 40 vuotta.

    Vanhan Silkkitien, nykyisin englanninkielellä Belt and Road, B&R, suunnitelma on historian laajin infrastruktuuri ja investointisuunnitelma, joka kattaa 68 maata, 65 % maapallon väestöstä ja 40 % globaalista bruttokansantuotteesta v. 2017.

    Siis todella mahtava, megaluokan järjestely!

                                                *     *     *

    Silkkitie muodostuu yhdistävistä infrastruktuuri-käytävistä. Kun Xi Jinping vieraili Kazakstanissa syksyllä 2013, hän ehdotti Brin rakentamista.

    Alunperin alueella oli maita Keski-Aasiasta, länsi-Aasiasta, Keski-Idästä ja Euroopasta.

    Suunnitelma edellyttää alueen muodostumista kiinteäksi taloudelliseksi alueeksi, joka  rakentaa infrastruktuuria, kasvattaa kulttuurinvaihtoa ja kauppaa.

    Ja alue rakentuu historiallisen vanhan Sikkitien paikoille.

                                             *     *     *

    Kiinan talous on perusteellisesti yhdistynyt Aasiaan ja koko maailmaan. Infrastruktuurin investointimahdollisuudet, samoin kuin uusien teknologioiden käyttöönotto, uudet tuotteet, ja uudet liiketaloudelliset mahdollisuudet kehittyvät jatkuvasti.

    Vaikuttaa siltä, että sosialismin kehittymiselle kiinalaiseen tapaan ei ole näköpiirissä esteitä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Suomen suurimman työnhakupalvelun Duunitorin työpaikkailmoitukset keräsivät vuonna 2025 ennätyksellisen yleisön.

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Lääkärit Ilman Rajoja  järjestön ajoneuvo Jabaliassa. Nour Alsaqqa MSF
    Uutiset
    7.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Humanitaarinen apu vaarassa Gazassa ja Länsirannalla

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!