Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Silkkitiestä BRI-suunnitelmaan

    Teoria
    Avainsanat: historia, Kiina, Silkkitie, BRI
    26.9.2018 - 15:38
    Jouko Koivistoinen
    Digilehti: Tiedonantaja syyskuu 2018

    Vanha Silkkitie oli joukko yhteenliittyneitä kauppareittejä, jotka kulkivat Aasian halki Kiinan Xi’anista Lähi-Idän ja Euroopan kohteisiin.

    Sen kautta kuljetettiin silloin silkkiä, norsunluuta, kultaa ja jalokiviä.

    Silkkitien juuret perustuvat Aleksanteri Suuren valloituksiin 300-luvulla eaa, ja etenkin Kiinan pyrkimyksiin saada poliittista ja sotilaallista valtaa Keski-aasiassa toisella vuosisadalla eaa, mikä johti kauppasuhteiden syntyy lännen ja idän välillä.

    Intensiivinen kauppa Kiinan ja Rooman imperiumien välillä alkoi silkin voimalla, johon roomalaiset olivat hullaantuneet.   Tuotteita, teknologioita ja ajatuksia alkoi levitä Rooman ja Kiinan välillä. Kauppa oli säännöllistä, organisoitua ja näiden aikakautensa suurvaltojen suojelemaa.

    Monet tekniset innovaatiot  näyttävät saapuneen Kaukoidästä Eurrooppaan näihin aikoihin.  Niihin kuuluvat mm. kirjapainotaito, ruuti, kompassa,  paperiraha ja pankkiluotot (Song-dynastia).

    Kiinan bruttokansantuote henkeä kohti oli tuhannen vuoden ajan Länsi-Eurooppaa korkeampi.

    Silkkitien kukoistuskausi  oli Tang-dynastian aikana v 600 –  700 jaa.

    Silkkitie taantui Mongolivaltakunnan hajaantumisen jälkeen ja hiipui lopullisesti 1400-luvulla Kiinan ja Euroopan välisten merireittien löytymisen myötä. (Wikipedia)

                                                      *     *     *

    1921 perustettiin Kiinan kommunistinen puolue.

    v. 1949 perustettiin Kiinan kansantasavalta Mao Zedongin johdolla. Mao’a on kritisoitu myöhemmin hänen joistakin poliittisista virheistään, mm. kulttuurivallankumouksen järjestämisestä.

    v. 1978 Deng Xiaoping nousee valtaan. Maolaisia rakenteita aletaan purkaa. Aletaan rakentaa sosialismia, jossa on kiinalaisia erityispiirteitä.

    Ja nyt, v. 2018 ollaan tilanteessa, jossa 1,4 miljardin asukkaan Kiina on järjestellyt asioita kiinalaisen sosialismin erityispiirtein jo 40 vuotta.

    Vanhan Silkkitien, nykyisin englanninkielellä Belt and Road, B&R, suunnitelma on historian laajin infrastruktuuri ja investointisuunnitelma, joka kattaa 68 maata, 65 % maapallon väestöstä ja 40 % globaalista bruttokansantuotteesta v. 2017.

    Siis todella mahtava, megaluokan järjestely!

                                                *     *     *

    Silkkitie muodostuu yhdistävistä infrastruktuuri-käytävistä. Kun Xi Jinping vieraili Kazakstanissa syksyllä 2013, hän ehdotti Brin rakentamista.

    Alunperin alueella oli maita Keski-Aasiasta, länsi-Aasiasta, Keski-Idästä ja Euroopasta.

    Suunnitelma edellyttää alueen muodostumista kiinteäksi taloudelliseksi alueeksi, joka  rakentaa infrastruktuuria, kasvattaa kulttuurinvaihtoa ja kauppaa.

    Ja alue rakentuu historiallisen vanhan Sikkitien paikoille.

                                             *     *     *

    Kiinan talous on perusteellisesti yhdistynyt Aasiaan ja koko maailmaan. Infrastruktuurin investointimahdollisuudet, samoin kuin uusien teknologioiden käyttöönotto, uudet tuotteet, ja uudet liiketaloudelliset mahdollisuudet kehittyvät jatkuvasti.

    Vaikuttaa siltä, että sosialismin kehittymiselle kiinalaiseen tapaan ei ole näköpiirissä esteitä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Adoptioiden historia Suomessa on ollut pitkälti tutkimatta, mikä on jättänyt maan kansainvälisen adoptiotutkimuksen marginaaliin. Kuva ASPA
    Tutkimus
    13.11.2025
    Toimitus

    Lapsen etu adoptiossa heijastaa yhteiskunnan valtarakenteita

    Helsingin yliopiston FM Heikki Parviaisen väitöstutkimus tarkastelee lapsen edun historiallista kehitystä suomalaisessa adoptiolainsäädännössä.

    Päättäjiin vedotaan Vanhan ylioppilastalon säilyttämiseksi alkuperäisessä tarkoituksessaan ylioppilaskunnan omistuksessa. Kuva Erik Cooper CCO 2.0
    Kulttuuri
    12.11.2025
    Toimitus

    Yli 300 kulttuurin ja yliopistojen toimijaa vetoaa: ”Ainakin Vanha ylioppilastalo säilytettävä HYY:n omistuksessa”

    Samuli Hiilesniemi pitää tuomioistuimen linjausta merkittävänä kuva Patrik Lindström
    Politiikka
    12.11.2025
    Toimitus

    Orpo-Purran hallitus paineessa: EU vahvisti työehtosopimusvelvoitteen

    Talousvaikeudet uhkaavat Vanhan ylioppilastalon omistusta. Kuva Ranerana CCO4.0
    Kulttuuri
    11.11.2025
    Toimitus

    Vetoomus Vanhan ylioppilastalon puolesta: kulttuurihistoriallinen rakennus uhattuna HYY:n talouskriisissä

    Sormenjälki  ja RFID rekisteröintiin (Radio Frequency Identification) perustuva kellokortti Kuva Niklas Fag, CCO 1.0
    Politiikka
    11.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ETUC: Ay-liike vaatii lisää sosiaalista oikeudenmukaisuutta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!