Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    SKP Euroopan vasemmiston puoluekokouksessa

    Uutiset
    27.11.2019 - 11:36
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja Marraskuu 2019

    Kirvelevän EU-vaalituloksen jäljiltä riittää itsekritiikkiä, mutta myös aloitteita eteenpäin suuntaamisesta. Euroopan vasemmisto kokoontuu puoluekokoukseen linjaamaan toimintaansa seuraavaksi kolmeksi vuodeksi.

    Tärkeimmäksi haasteeksi eurooppalaisen vasemmiston voimistamisessa asettuu yhtenäisyyden luominen ja rintaman rakentaminen. Eurooppalaisen foorumin aloitteen laajentaminen ja kehittäminen on tässä keskeisessä roolissa.

    Poliittisessa keskustelussa kapitalismin kritiikki nousee selkeästi esiin. Euroopan vasemmisto näkee ristiriidan, joka vallitsee kapitalismin voitontavoittelun ja luonnon kestokyvyn välillä. Samaan aikaan puolustetaan vahvasti työntekijöiden oikeuksia, jotka nekin ovat hyökkäysten kohteena kaikkialla Euroopassa.

    Kokouksessa uudistetaan johtoa, sillä Gregor Gysi on ilmoittanut, ettei jatka puolueen johdossa. Tämä on nostanut keskusteluun kysymykseksi puheenjohtajien määrän ja sen, miten heidän tulisi edustaa Euroopan vasemmiston eri puolueita, alueita ja poliittisia linjoja.

    – SKP:lle kysymys puheenjohtajasta ei ole keskeinen. Olemme onnistuneet luomaan hyvät suhteet puolueen toimijoihin ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Fatah arvioi rauhanprosessin perintöä uudelleen kuva Mujaddara
    Politiikka
    20.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Bassam Zakarneh: Rauhanprosessin rakentaneet johtajat ovat epäonnistuneet – Suomenkin arvioitava politiikkaansa uudelleen

    Suomen syvenevä puolustusyhteistyö Israelin kanssa sekä keskustelu Palestiinan valtion tunnustamisesta ovat nostaneet esiin kysymyksiä suomalaisen ulkopolitiikan arvoista ja ni

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!