Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    SKP koolla Vantaalla

    Kotimaa
    8.6.2013 - 11:41
    Tiedonantaja
    Toivo Koivisto
    Myös hallitusvasemmisto ja vihreät ovat omaksuneet politiikkansa perusteluiksi markkinaehtoiset lähtökohdat

    Suomen kommunistisen puolueen edustajakokous alkoi Vantaan Tikkurilassa. Puolueen varapuheenjohtaja Lena Huldén avasi kokouksen arvostelemalla Suomessa vallitsevaa rasismia ja suvaitsemattomuutta, jota muun muassa maan ruotsinkielinen vähemmistö on viime aikoina joutunut kokemaan.

    SKP:n johto uudistuu. Nykyinen, pitkäaikainen puheenjohtaja Yrjö Hakanen ilmoitti jo syksyllä, että on aika valita uusi puheenjohtaja. Myös puolueen johdon eli keskuskomitean koostumus tulee viikonlopun jälkeen uudistumaan.

    – Vasemmistoliitto ja vihreät perustelivat lähtemistä kokoomuksen johtamaan hallitukseen päätöksiin vaikuttamisella. Nyt, kaksi vuotta myöhemmin voi jokainen nähdä, miten on käynyt. Kokoomus vie koko hallitusta yhä enemmän oikealle. Kyse ei ole vain poliittisista kompromisseista. Myös hallitusvasemmisto ja vihreät ovat omaksuneet politiikkansa perusteluiksi markkinaehtoiset lähtökohdat, totesi Hakanen. Myöskään perussuomalaisten ”protesti” ei sisällöllisesti pitkälle kanna.

    Hakanen arvosteli tiukin sanoin Euroopan unionia.

    – Euroeliitin viitoittama tie on ihmisten kurjistamisen, reaalitalouden taantumisen, demokratian kaventamisen ja kansojen itsenäisyyden polkemisen tie.

    Hakasen mukaan SKP on osa eurooppalaista joukkoliikettä leikkauspolitiikan torjumiseksi, kehityksen vapauttamiseksi finanssimarkkinoiden vallasta ja demokratian laajentamiseksi kaikilla tasoilla.

    – Olemme käyneet keskusteluja radikaalin vasemmistolaisen ja punavihreän liittoutuman kokoamiseksi seuraaviin eduskuntavaaleihin huhtikuussa 2015. Emme ole esittäneet mitään valmista ohjelmaa ja mallia yhteistyölle. Tällaista liittoa ei voi rakentaa ylhäältäpäin julistamalla. Sen voi koota laajasti vain kun se syntyy kymmenien ja taas kymmenien erilaisten keskustelujen ja ruohonjuuritasolta kasvavan yhteistyön pohjalle, totesi Hakanen.

    SKP:n edustajakokouksessa on käsittelyssä useita asiakirjoja. Vastarinnan ja vaihtoehtojen toimintaohjelman lisäksi on esillä aloite toisenlaisesta taloudesta. Taloudesta, joka on oikeudenmukaisempi, työllistävämpi, julkisempi, ekologisempi, demokraattisempi ja solidaarisempi.

    SKP:n edustajakokouksen henkilövalinnat päätetään sunnuntaina. Lauantai-iltana edustajakokous huipentuu Sinun tähtesi -konserttiin, jossa esiintyvät muun muassa vastikään uuden työväenmusiikkilevyn julkaissut Duo Numminen & Kella sekä lahjakas laulaja-näyttelijä Minja Koski.

    SKP:n puheenvuoroja ja lisätietoja verkossa: www.skp.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Lapsettomilla naisilla on korkeimmat tulot, vaikka heidänkin vuositulonsa jäivät lapsia saaneiden miesten tuloista noin 10 000 euroa jälkeen. Kuva WendyAvilesR CCO 4.0
    Uutiset
    7.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lapsen syntymä heikentää naisten tuloja

    Paloheinän terveysaseman toiminta jatkuu. Kaupunginvaltuusto pysäytti suunnitelmat lopettaa pohjoisen ja läntisen Helsingin lähiterveysasemat. Kuva Wikimedia Commons
    Politiikka
    6.3.2026
    Yrjö Hakanen

    Lähiterveysasemien puolustajille erävoitto Helsingissä

    Avunhakijoiden määrä ennätyslukemissa – yli 60 prosentin kasvu kuluvan vuosikymmenen aikana. Kuva Bold Content CCO 2.0
    Kotimaa
    6.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Nuorten naisten kokema seurusteluväkivalta kasvanut nopeasti

    Frauentag 1914 Heraus mit dem Frauenwahlrecht (cropped) kuva Karl Maria Stadle
    Uutiset
    5.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naistenpäivän 2026 tapahtumat kokoavat laajaa rintamaa

    Gabi Fechtner Heiko Grupp Rote Fahne
    Ulkomaat
    4.3.2026
    Maria Suutala

    Saksalaispoliitikko syyttää Yhdysvaltoja kolonialistisista pyrkimyksistä Iranissa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!