Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    SKP:n ay-ryhmä: ”Työnjohto takaisin työläisille”

    Politiikka
    Avainsanat: ammattiyhdistysliike, SKP:n ay-ryhmä
    15.12.2025 - 7:59
    Toimitus
    SKP n ay ryhmässä on mukana sekä puolueen jäseniä että ay toimijoita eri taustoista. Kuva Emma Grönqvist
    Suomen kommunistisen puolueen ay-ryhmässä on mukana sekä puolueen jäseniä että ay-toimijoita eri taustoista. Kuva: Emma Grönqvist.

    ”Työn organisoinnin ja suunnittelun johtoasemat pitää olla ammatillisen väen tavoitettavissa. Työläiset itse tietävät parhaiten työstään omalla kokemuksella ja tiedoilla. Miksei myös työnjohtajaa voitaisi valita vaaleilla työyhteisössä?”, sanotaan Suomen kommunistisen puolueen (SKP) ay-ryhmän kokoustiedotteessa 11. joulukuuta pidetystä kokouksesta

    Ay-aktiivi Teemu Vallin esitys työnjohtajan valitsemisesta vaaleilla nostettiin kokouksen kärjeksi. Aloite työnjohdosta haastaa perinteisen hierarkkisen mallin, jossa työnjohto on omistajaluokan käsissä.

    Kokouksessa käsiteltiin ay-ryhmän aloitteita, kuten parempaa työaikaa ja työterveyden toteuttamista julkisena palveluna yksityisen terveysbisneksen rajoittamiseksi. Espoolainen Teollisuusliiton aktiivi Robert Karlsson vaati ay-toiminnan mahdollistamista palkallisella työajalla.

    ”Taistelu työläisen ajan kontrollista – siitä, että ajan hallintaa on saatava porvariston määräysvallasta vähitellen työväenluokan omiin käsiin – on oleellinen kysymys kommunisteille”, sanoo Robert Karlsson.

    Solidaarisuus- ja rauhantyön vahvistaminen nähtiin olennaisena. ”Tuenosoitukset Palestiinan kansalle ovat edelleen tarpeen, sillä Israelin toteuttama kansanmurha ja pommitukset Gazassa jatkuvat edelleen”, sanotaan SKP:n ay-ryhmän tiedotteessa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Sri Lankassa radikaalivasemmistolainen johto
    Politiikka
    29.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sri Lankan vasemmisto nousi valtaan syvän kriisin jälkeen

    Sri Lankassa on tapahtunut historiallinen poliittinen vallanvaihto.

    Ane Sánchez Jiménez toimii sekä lipedeema aktivistina että kommunistisena poliitikkona Navarrassa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    23.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kommunisti, jonka tunnetaan kadulla lipedeeman vuoksi

    Ulkomaat
    22.9.2026
    Toimitus
    Tilaajille

    Komintern syyskuu 2026

    ltapsah road 6594010 640
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Juha Ruokola
    Tilaajille

    Kansa äänestää oman turvaverkkonsa alas

    zaur ibrahimov antPbwiOpb8 unsplash
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Miguel López
    Tilaajille

    Suomen ydinaselinjasta on päätettävä Suomessa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!