Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    SKP:n Väisänen: #Ykkösketjuun-kampanja on sellaisenaan riittämätön

    Kotimaa
    Avainsanat: ihmisoikeudet, yritysvastuulaki
    25.9.2018 - 14:19
    Tiedonantaja
    JP Juha-Pekka Väisänen luokkasota tapahtuma 2018 sosialisti kommunisti
    SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen / kuva Toivo Koivisto

    Eilen käynnistynyt #Ykkösketjuun-kampanja, jonka tavoitteena on saada suomalaiset puolueet sitoutumaan yritysvastuulain säätämiseen, on jo poikinut vastauksia osalta puolueiden johdosta. Laki velvoittaisi suomalaiset yritykset selvittämään toimintansa ihmisoikeusvaikutukset ja puuttumaan mahdollisiin epäkohtiin. Kampanjan takana on yhteensä yli 70 yritystä, kansalaisjärjestöä ja ammattiliittoa.

    Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen kommentoi suunniteltua yritysvastuulakia Tiedonantajalle ja totesi sen olevan sellaisenaan riittämätön.

    – Kannatan työtä ja toimintaa ihmisoikeuksien puolesta ja osittain myös yritysvastuulakia. Sen voi allekirjoittaa, mutta sellaisenaan se on riittämätön. On säädettävä laki, joka turvaa kaikkien työläisten syrjimättömät yhtäläiset ja tasa-arvoiset oikeudet.

    Kampanja tähtää Väisäsen mielestä hyvään asiaan, mutta sen lisäksi tulisi perustaa syrjinnän vastainen edunvalvontaelin. Lisäksi uuden lain tulisi mahdollistaa taloudellinen sanktiointi, jos ja kun syrjintää havaitaan.

    – Uuden lain tulee mahdollistaa taloudellinen sanktiointi jos ja kun syrjintää havaitaan. Muuten kampanja on pelkkää porvaritoiminnan fanittamista ja siedettävän riiston eriasteista brändäystä.

    – Eri tahojen edustajien muodostama, vaikuttava ja päätösvaltainen edunvalvontaelin olisi tarpeen. Sen muodostaisi yhdessä työttömien edunvalvontajärjestöt, palkansaajien etujärjestöt ja erilaisten, nyt syrjittyjen ihmisryhmien edustajat. Esimerkiksi naiset, ikäihmiset, maahanmuuttajat, romanit sekä sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöt ovat jatkuvan syrjinnän kohteina työpaikoilla. Heillä on oltava oma edustuksensa edunvalvontaelimessä.

    – Uuden lain tulee mahdollistaa taloudellinen sanktiointi jos ja kun syrjintää havaitaan. Muuten kampanja on pelkkää porvaritoiminnan fanittamista ja siedettävän riiston eriasteista brändäystä.

    Väisäsen mielestä kampanjasta puuttuu konkretiaa, eikä se poista kapitalistin tapaa muuttaa ihmisoikeuksia budjettikysymykseksi.

    – Porvarien kampanjan puhuu porvarien suulla. Jotta tästä tulisi kaikkien ihmisten todellisten oikeuksien, kuten sen että palkallansa pitäisi voida elää, kampanja, olisi siihen saatava lisää konkretiaa sinivalkoisen humun lisäksi. Suhtaudun erittäin varuksellisesti tulevia vaaleja silmällä pitäen rakennettuun kampanjaan. Varsinkin, kun eduskunnan kaikki leikkauspolitiikkaa ajaneet puolueet ryhtyvät innolla edistämään ihmisoikeuksia.

    – Kapitalistille ihmisoikeudet ovat aina kelvanneet argumentiksi jostain paremmasta silloinkin, kun kansa itse on noussut riistäviä rakenteita vastaan. Heille puhumisen ja kampanjoinnin lisäksi ihmisoikeudet ovat aina budjettikysymys. Porvaripuolueet ovat jo näyttäneet, että osaavat kyllä leikata työläisten oikeuksista.

    Väisäsen mielestä myös yhdessä omistetut palvelut tarvitsevat lakia ja valvontaa.

    – Syrjinnän vastainen laki, lakia valvova elin ja sanktiot tarvitaan myös sosialistisempaan Suomeen tähtäävässä mallissa, jossa yksityistämisen sijaan esimerkiksi sosiaali- ja terveyspalvelut järjestetään kuntien itsensä tuottamina. Vaikka työ ja toiminta olisi valtion ja kuntien järjestämää, ei se poistaisi syrjinnän vastaisen kampanjan tarvetta. Kampanjaa työläisten ja vähemmistöjen oikeuksien puolesta tulee tehdä jatkuvasti ja hyvässä yhteiskunnassa asioita kehitetään ja parannetaan koko ajan.

    #Ykkösketjuun -kampanjan nettisivut löytyvät osoitteesta https://ykkosketjuun.fi/


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kelan valinnanvapauskokeilussa köyhät jääneet sivuraiteelle. Kuva Shixart1985 CCO 2.0.
    Politiikka
    11.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Kela tukee rikkaita kaupunkilaisia?

    Kelan tuore analyysi valinnanvapauskokeilusta nostaa esiin kysymyksen, jota suomalaisessa terveyspolitiikassa harvoin sanotaan ääneen: miksi julkinen sosiaaliturvalaitos tukee ma

    Uuden tutkimuksen tulokset nostavat esiin kysymyksen siitä, miten koulutusjärjestelmä tunnistaa ja tukee neurokirjon oppijoita. Kuva Hobvias Sudoneighm CCO 2.0
    Tutkimus
    10.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Myöhäinen ADHD-diagnoosi kasvattaa koulupudokkuuden riskiä

    Tuoreen selvityksen mukaan lakisääteinen hoidon laatu ei toteudu ikäihmisten palveluissa. Kuva Tuntematon CCO 0.0
    Uutiset
    9.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ikääntyneiden palvelut rakenteellisessa kriisissä

    Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan Nato on ”maailman vahvin puolustusliitto”, jonka jäsenenä Suomi toimii sekä turvan saajana että sen tuottajana. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Kotimaa
    8.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomen militarisoitumisen kaari – puolustusministeri ja rauhanaktivistit katsovat samaa maailmaa ja näkevät eri todellisuudet

    Afrokuubalainen Santeria uskonto tarjoaa yhteyden voimallisiin henkiin, ohjaa arkea ja tukee vaikeissa tilanteissa. Osiha nukke on voimien näkyvä yhteys. Kuva Jaume Escofet CCO 2.0
    Politiikka
    7.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luokkataistelua Karibialla: Venäjän öljytoimitukset ja feministinen solidaarisuus haastavat kauppasaarron

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!