Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Solidaarisuutta Latinalaisen Amerikan ja Karibian kansoille

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.12.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 46 / 12.12.2008

    Kommunististen ja työväenpuolueiden 10. kansainvälinen tapaaminen hyväksyi Sao Paolossa marraskuun lopussa lausuman solidaarisuudesta Latinalaisen Amerikan ja Karibian kansoille. Lisäksi laadittiin ohjelmallinen Sao Paolon julistus ja arvioitiin kansainväistä tilannetta muutenkin, erityisesti vaarallisimmilla konfliktialueilla.

    Solidaarisuuden osoittaminen Latinalaisen Amerikan ja Karibian kansoille on ajankohtaistunut entisestään globaalin finanssikriisin oloissa, jonka seuraukset kohdistuvat vahvimmin kaikkein heikoimpiin. USA:n ylivalta kohtaa kasvavaa vastarintaa alueen kansojen kamppailun voimistuessa.

    Maanosassa on saavutettu merkittäviä poliittisia voittoja, jotka perustuvat eri keinoin ja muodoin käytävään kamppailuun imperialistista hegemoniaa ja neoliberaalia hyökkäystä vastaan. Edistykselliset ja demokraattiset voimat ovat vahvistuneet ja kansallisiin hallituksiin on luotu koalitioita, joissa mukana on kommunistisia ja työväenpuolueita. Näiden tavoitteisiin kuuluu siirtyminen sosialismiin.

    Vaihtoehto kapitalistiselle barbarialle

    Karibian ja Latinalaisen Amerikan kansat ovat esittäneet protestinsa vallitsevan järjestelmän epäoikeudenmukaisuutta vastaan. Alueella yli 200 miljoonaa ihmistä sinnittelee vailla hengissä selviytymisen perusedellytyksiä samaan aikaan kun uusia luksuskulutuksen paratiiseja rakennetaan. Epätasainen ja epävakaa kehitys lisää ympäristön kuormittumista, uudistumattomien energiavarojen tuhoutumista.

    Kansainvälisen monopolipääoman intressit ovat syvässä ristiriidassa kansojen etujen kanssa. Imperialististen hallitusten kansanvastainen politiikka kohtaa päättäväistä vastarintaa.

    Sosialistinen Kuuba on kyennyt näyttämään tietä. Se on torjunut imperialistiset provokaatiot ja aggression ja samalla inspiroinut Karibian ja Latinalaisen Amerikan muiden kansojen vastarintaa. Toivo muutoksesta on säilynyt hengissä. Kapitalistiselle barbarialle on tarjolla taisteleva vaihtoehto, sosialismi.

    Erilaiset sosiaaliset, kansalliset ja historialliset taustat ovat synnyttäneet ja muovanneet erilaisia edistyksen voimia, joiden yhteisenä tavoitteena on kansallinen suvereniteetti, sosiaalinen ja taloudellinen kehitys, valtion demokratisointi. Uudet demokraattiset perustuslait pyrkivät vahvistamaan kansan osallisuutta ja osallistumista, edistämään enemmistön, erityisesti työläisten hyvinvointia. … (ET)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Pääkirjoitukset
    19.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Manifesti reilusta työelämästä haastaa rajaavan politiikan

    Huhtikuun Tiedonantajan kannessa loistavat kukat eivät ole kaupallisen kevätkrääsän tuotteita, vaan taiteesta ja kulttuurista innostuneiden ihmisten omilla käsillään rakent

    Kuntaliiton mukaan suomalainen asuntopolitiikka on ajautunut historialliseen murrokseen.
    Kotimaa
    19.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuntaliitto vaatii kokonaisremonttia asuntopolitiikkaan

    Talentia vaatii säästöjen valmistelun keskeyttämistä ja järjestää mielenilmauksen 21.4. Suomen Pankin edustalla. Kuva Picara Espacio de Comunicación Feminista CCO 4.0
    Politiikka
    18.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Sosiaalipalvelujen rakenteita ollaan purkamassa asiakkaiden oikeusturvan kustannuksella” – Talentia vaatii Orpo–Purran hallitusta keskeyttämään sosiaalihuollon säästövalmistelut 

    Savolainen talakkuna on keitetyistä ja uunissa paahdetuista jyvistä karkeahkoksi jauhettu viljatuote. Kuva Tappinen CCO 3.0
    Kotimaa
    17.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Savolainen talakkuna sai EU:n nimisuojan – kuluttajien alkuperätieto vahvistuu halpatuotannon puristuksessa

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!