Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Sotaharjoituksia ilman rajoituksia

    Kotimaa
    22.3.2021 - 15:13
    Petra Packalén
    Digilehti: Tiedonantaja maaliskuu 2021
    Baltic Trident harjoituksessa harjoiteltiin ilmatankkausta myös Suomen ilmatilassa. Kuvassa tankataan Viron ilmatilassa.
    Baltic Trident harjoituksessa harjoiteltiin ilmatankkausta myös Suomen ilmatilassa. Kuvassa tankataan Viron ilmatilassa. Kuva: vidshub.net

    Naton ja sen kumppanimaiden sotaharjoitukset ovat jatkuneet rajusta pandemiatilanteesta huolimatta. Suomi jatkaa kallista asehankintaa, vaikka sen todellisista kuluista on epäselvyyttä eduskunnassa asti.

    Koronapandemian tuomat tiukat rajoitukset ympäri maailman eivät näytä koskevan Naton ja sen kumppanimaiden yhteisiä harjoituksia. Suomen ilmavoimat osallistui Virossa ja osin myös Suomen ilmatilassa järjestettyihin sotaharjoituksiin Yhdysvaltojen, Saksan, Britannian, Puolan, Liettuan ja Viron kanssa. Baltic Trident -nimellä kulkenut harjoitus järjestettiin 15.-19. maaliskuuta. Suomen ilmatilassa lennettiin pari päivää. Ilmavoimat lensi ilmataisteluharjoitteluun keskittyviä lentokierroksia Yhdysvaltain ja Saksan ilmavoimien kanssa 16.‒18.3. välisenä aikana, kertoi Ilmavoimat.

    Suomalaisten F/A-18 Hornet -monitoimihävittäjien lisäksi lentokierroksiin osallistui Yhdysvaltain ilmavoimien 48. hävittäjälennoston (48th Fighter Wing) F-15 Eagle -monitoimihävittäjiä ja 100. ilmatankkauslennoston (100th Air Refueling Wing) KC-135 Stratotanker -ilmatankkauskone sekä Saksan ilmavoimien 74. hävittäjälennoston (Taktisches Luftwaffengeschwader ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Orpo–Purran hallitus aikoo helpottaa määräaikaisten työsopimusten solmimista, vaikka se tunnustaa omassa esityksessään, että uudistus lisää raskaus- ja perhevapaasyrjint

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!