Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Sotaharjoitus Iranin rannikolla

    Arkiston arkiston artikkeli
    3.11.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 40/2006.

    Yhdysvallat johtaa monikansallista merivoimien sotaharjoitusta Persianlahdella vastapäätä Iranin länsirannikkoa tällä viikolla. Harjoitus alkoi tiistaina 31. lokakuuta. Bahrainin isännöimään harjoitukseen osallistuu satoja aluksia USA:sta, Ranskasta, Italiasta, Australiasta, Britanniasta ja Bahrainista. Samaan aikaan Nato-maat keskittävät merivoimiaan itäisellä Välimerellä. Myös Israelin merivoimat osallistuvat siihen.

    Persianlahden sotaharjoituksen viralliseksi syyksi sanotaan ”terrorisminvastainen taistelu”, erityisesti laittomien joukkotuhoaseiden kuljetusten estäminen ja öljylaitosten suojaaminen terrorismilta. Monet asiantuntijat kuitenkin epäilevät, että harjoitus on osa USA:n valmistelemaa hyökkäystä Iraniin.

    USA:n merivoimien koostumuksesta sotaharjoituksessa on ollut ristiriitaisia tietoja siihen nähden, mitä Tiedonantajassa viimeksi kerrottiin. Eräiden tietojen mukaan USS Eisenhower -iskuryhmä ei vastoin aiempia lehtitietoja osallistuisikaan harjoitukseen, vaan sen sijasta harjoitukseen osallistuisi USS Enterprise ja Iwo Jima -iskuryhmien ohella USS Boxer -iskuryhmä.

    USA:n taholta on ilmoitettu, että harjoitus ei kohdistu erityisesti Irania vastaan, vaikka se vahvistaakin USA:n strategiaa vahvistaa yhteyksiä valtioihin Persianlahdella, missä USA ja Iran kilpailevat vaikutusvallasta.

    Iran on ilmoittanut, ettei se ole huolissaan harjoituksesta. Samalla Teheran kuitenkin pitää harjoitusta vaarallisena ja epäilyttävänä provokaationa, jonka tarkoitus on laukaista mahdollinen kriisi ja suora vastakkainasettelu USA:n ja Iranin merivoimien välillä Persianlahdella. Iranin ulkoministeriön mukaan harjoitus ei ole sopusoinnussa alueen turvallisuuden ja vakauden kanssa.

    Tarkkailijat ovat pitäneet mahdollisena, että Persianlahdella järjestettäisiin vuoden 1964 Vietnamin Tonkininlahden kaltainen ”välikohtaus”, jota USA voisi käyttää tekosyynä sotatoimille Irania vastaan. Yhden spekulaation mukaan tällainen voisi olla Israelin järjestämä ”false flag” -operaatio eli provokaatiotarkoituksessa Iranin tai ”terroristien” tekemäksi naamioitu hyökkäys Britannian laivastoa vastaan. Päiväkin on mainittu: 3. marraskuuta.

    Kohta olemme viisaampia.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    Perustuslakivaliokunta ehdottaa eläinten perusoikeuksia koskevan kansalaisaloitteen hylkäämistä, vaikka useat kuullut asiantuntijat pitävät perustuslain muutosta perusteltuna

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!