Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Suomi irti EU:sta!

    Mielipiteet
    6.3.2012 - 13:22
    Hannu Tiainen

    Suomi allekirjoitti perjantaina sopimuksen, jossa se sitoutuu Euroopan Unionin tiukkaan budjettikuriin. Pääministeri Jyrki Kataisen naama loisti kuin hangon keksi allekirjoitustilaisuudessa. Kataista ei näyttänyt yhtään huolettavan kun jäsenvaltioilta viedään loppukin päätäntävalta talouspolitiikassa. No, eipä silti, että pääministeri tähänkään asti olisi ollut kiinnostunut kansalaistemme hyvinvoinnista. Pääasia on ollut lihottaa kotimaista ja kansainvälistä kapitalismia.

    Mitä me oikeastaan teemme enää eduskunnalla ja hallituksella? Nehän ovat vain EU:n kumileimasimia jotka kiltisti noudattavat mitä sieltä määrätään. Eikö saman voisi hoitaa virkamiehistö?

    Euroopan unionissa on jo aikaa sitten sovittu, että kilpailu pitää avata sepposen selälleen kunta– ja julkisella sektorilla. Ja sitä jäsenmaat nyt noudattavat, Suomi yhtenä kuuliaisena mukana. Kansainvälinen kapitalismi on hoksannut kuinka ihmisten terveydellä ja vanhusten hoivapalveluilla voidaan kääriä satojen miljardien voittoja harvojen käsiin ja kukas muu kuin EU on laitettu asiaa hoitamaan.

    Kunnista pitää tehdä markkinakuntia ja jotta voittojen maksimointi olisi mahdollista, niin täytyy perustaa jättikuntia joissa saalistus käy sukkelasti. Mitään merkitystä ei ole vaikka on selvästi nähty kuinka yksityisen sektorin palvelut tulevat kunnille todella kalliiksi, eriarvoistavat ja palveluiden laatu on mitä sattuu. Kokoomus on EU:n työrukkanen maassamme joka jyrää käskystä kunnat historian aikakirjoihin ja aikoo pistää pystyyn suuralueita joissa markkinat pääsevät mellastamaan kuin siat vatukossa.

    Eikö nyt jo viimeistään alettava tosissaan ajaa Suomea irti EU:sta, eihän tästä muuten mitään tule. Jos kohta ei tehdä radikaalia irtiottoa EU:n harjoittamasta uusliberalismista joka rapauttaa loputkin hyvinvointivaltiostamme ja veroeuromme valuvat entistä enemmän kansanvälisten suursijoittajien ja suurpääoman taskuihin, niin hukka meidät perii.

    Totuus nyt vain on se, että vaalien kautta Suomea on turha yrittää irti EU:n kahleista, siihen tarvitaan järeämpiä keinoja. Kansan on noustava barrikadeille ja mieluusti yhdessä eri EU-maiden kanssa. Kansalaisten on kylmän rauhallisesti otettava aloite omiin käsiin, laitettava piste ihmisten kurjistamisille ja politiikan suunnan muuttaminen markkinoiden palvomisesta ihmisten ja asukkaiden suuntaan.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Asiantuntijat arvioivat, että DCA sopimus muuttaisi Suomen ydinasepolitiikkaa ja lisäisi sotilaallisia riskejä. Kuva Andrew Greenwood CCO 0.0
    Uutiset
    24.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomen ydinasepolitiikkaa ollaan muuttamassa radikaalisti?

    Orpo-Purran hallitus valmistelee rikoslakiin poikkeusta, joka muuttaisi Suomen ydinasepolitiikan perustaa.

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt vakaana, vaikka hallitus puhuu työmarkkinakriisistä. Kuva Juulia Kalavainen CCO 2.0
    Kotimaa
    23.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vastavalmistuneiden työllistyminen pysynyt vakaana – rekisteriseuranta paljastaa, ettei työmarkkinoiden kiristyminen näy palkkatyöhön siirtymisessä

    Orpo Purran hallitus on löytänyt eläkesovun, mutta SAK n mukaan esitetty malli ei korjaa järjestelmän rakenteellisia ongelmia. Viljo Pietinen CCO 4.0
    Uutiset
    22.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen eläkesopu kasvattaisi veronmaksajien taakkaa ja jatkaisi yrittäjien alivakuuttamista

    Virossa koululaiset osoittavat mieltä ilmastonmuutosta vastaan. Kuva Märt Põder CCO 4.0
    Politiikka
    21.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viron opettajat paremman työajan ja palkan puolesta

    Mielipiteet
    20.4.2026
    Lähiömutsi
    Tilaajille

    Miljoonan persaukisen maa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!