Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Suomi kiihdyttää globaalia asevarustelua

    Kotimaa
    Avainsanat: mielenosoitukset, kuntavaalit, hävittäjähankinnat, asevarustelu
    4.2.2021 - 13:33
    Petra Packalén
    Göteborg 2001
    Mielenosoitusten väkivaltainen tukahduttaminen ei ole harvinaista niin sanotussa demokraattisessa lännessäkään. Kuva Göteborgista vuodelta 2001. Kuva Joel Hansell

    Sanna Marinin (sd.) hallitus on uusimassa suomalaista ilmasotakalustoa hävittäjähankinnoilla. Tarjolla ovat yhdysvaltalaiset Super Hornet ja F-35, yhteiseurooppalainen Eurofighter, ranskalainen Rafale ja ruotsalainen Gripen.

    Eduskunta on toistaiseksi antanut hävittäjien hankintaan 10 miljardin tilausvaltuuden.

    SKP:n keskuskomitean jäsen ja espoolainen kuntavaaliehdokas Marko Korvela epäilee, että summa tulee vielä käyttökuluineen ja kaikkineen kasvamaan huomattavasti.

    – Missä on asehankintojen ympäristövaikutusten arviointi?

    – Olen aidosti suuttunut siitä, että Suomi tällä hetkellä hävittäjähankinnoillaan kiihdyttää globaalia asevarustelua. Se merkitsee resurssien ohjaamista täysin väärille raiteille tilanteessa, jossa rahaa pitäisi käyttää vakavampien turvallisuusuhkien kuten ilmastonmuutoksen ja sitä seuraavan ympäristökatastrofin hoitamiseen.

    Korvelan mielestä Venäjän uhka antaa militaristiselle kiihkoilulle avoimen valtakirjan toteuttaa mitä tahansa asehankintoja. Piikki on auki, ja kaikenlainen kritiikki asevarustelua kohtaan voidaan kuitata Venäjä-kortilla.

    – Missä on asehankintojen ympäristövaikutusten arviointi? Onko pohdittu, paljonko Suomen asevarustelu vaikuttaa muiden maiden toimintaan? On kestämätöntä, että Suomi yrittää rakentaa rauhaa aseilla tilanteessa, missä neuvottelut, diplomatia ja yhteistyö pitäisi nostaa arvoon.

    Leikkauksia on tulossa

    Marko Korvela haluaa nostaa esiin paineet, joita velkaantuneelle julkiselle taloudelle esitetään koronan jälkeen.

    – Mikäli talousennusteita on uskominen, edessä ovat miljardiluokan talouden ”sopeutukset” eli käytännössä leikkaukset. Kuinka paljon leikataan sosiaaliturvasta, vanhuksilta, koulutuksesta, terveydenhuollosta, se jää sitten hallituksen pään säryksi.

    – Voiko Sanna Marinin hallitus muuttaa vuosikymmeniä jatkunutta uusliberalistista, leikkausten ja kurin politiikkaa? Varsinkin kun paineet ovat kovat sekä työnantajien, opposition, EU:n ja ties minkä auktoriteetin taholta. Toivottavasti, mutta millä eväillä, se jää nähtäväksi.

    Poliittiset vangit esille

    Korvela pitää hyvänä sitä, että Venäjän opposition tukahduttamiseen kiinnitetään huomiota.

    – Poliisiväkivalta ja mielipidevankien kohtelu pitää nostaa esille ja sen pitää koskea kaikkia maita. Meillä Suomessakin on pakollisesta asepalvelusta kieltäytyneitä ja sen vuoksi vankilaan tuomittuja ihmisiä, minkä vuoksi ihmisoikeusjärjestö Amnestykin on Suomea huomauttanut. Asialle pitää tehdä jotain.

    – On harmi, että vain jonkun tietyn maan poliittiset mielipidevangit nousevat mediaan.

    Korvela huomauttaa, että mielenosoitusten väkivaltainen tukahduttaminen ei ole harvinaista niin sanotussa demokraattisessa lännessäkään. Hän itse muistaa, miten EU-huippukokouksen yhteydessä Göteborgissa kesäkuussa 2001 poliisi ampui kolmea mielenosoittajaa ja pidätti toista tuhatta.

    – Ja vaikkapa Suomessa syksyllä 2006 Smash Asem –mielenosoituksen yhteydessä poliisi käytti ylenpalttista voimaa, ja toimittajien kiinniottoja käytiin läpi aina Euroopan ihmisoikeustuomioistuinta myöten.

    Poliittiset vangit vapautettava

    Poliittisista vangeista Korvela haluaa mainita kurdien johtajan, PKK:n Abdullah Öcalanin, joka on ollut Turkin vankina jo vuosia.

    Hän nostaa esille myös Yhdysvalloissa vangittuna olevan alkuperäiskansa-aktivistin Leonard Peltierin sekä Israelissa kiinni pidetyn Mordechai Vanunun, joiden kummankin puolesta on jo vuosia käyty kansainvälisiä kampanjoita.

    – On harmi, että vain jonkun tietyn maan poliittiset mielipidevangit nousevat mediaan ja heille haetaan tukea, sen sijaan monet muut eivät samassa tilanteessa herätä mitään intohimoja, sanoo Korvela.

    Hän toivookin, että syntyisi laajamittaista protestia sekä kotimaisten että muiden poliittisten vankien puolesta.

    Tilaa Tiedonantaja ja saat radikaalin vasemmistolaisen äänen kotiisi kerran kuukaudessa ja/tai koko lehden diginä myös verkossa!

    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Orpo Purran hallituksen lakiesitys muodostaa Pamin mukaan vakavan riskin työturvallisuudelle. Kuva Belenois CCO 4.0
    Uutiset
    14.11.2025
    Toimitus

    ”Viinaa voisi tilata kaikkialta Euroopasta”

    Palvelualojen ammattiliitto PAM ry ottaa jyrkästi kantaa Orpo-Purran hallituksen valmistelemaan alkoholilakiesitykseen.

    Vanha on nyt myyty, mutta Ylioppilasteatterin kohtalo on vielä epäselvää Kuva Jampe CCO 3.0
    Uutiset
    13.11.2025
    Toimitus

    Pitääkö opiskelijoiden vallata uudelleen Vanha ylioppilastalo?

    Adoptioiden historia Suomessa on ollut pitkälti tutkimatta, mikä on jättänyt maan kansainvälisen adoptiotutkimuksen marginaaliin. Kuva ASPA
    Tutkimus
    13.11.2025
    Toimitus

    Lapsen etu adoptiossa heijastaa yhteiskunnan valtarakenteita

    Päättäjiin vedotaan Vanhan ylioppilastalon säilyttämiseksi alkuperäisessä tarkoituksessaan ylioppilaskunnan omistuksessa. Kuva Erik Cooper CCO 2.0
    Kulttuuri
    12.11.2025
    Toimitus

    Yli 300 kulttuurin ja yliopistojen toimijaa vetoaa: ”Ainakin Vanha ylioppilastalo säilytettävä HYY:n omistuksessa”

    Samuli Hiilesniemi pitää tuomioistuimen linjausta merkittävänä kuva Patrik Lindström
    Politiikka
    12.11.2025
    Toimitus

    Orpo-Purran hallitus paineessa: EU vahvisti työehtosopimusvelvoitteen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!