Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Suomi sitoutuu yhä kiinteämmin Afganistanin sotaan

    Pääkirjoitukset
    25.1.2010 - 12:37
    Erkki Susi
    lanandan / Flickr
    Afganistanin sotaa vastustetaan laajasti myös USA:ssa. Kuva San Franciscosta maaliskuulta 2009. / lanandan / Flickr |

    Suomen hallitus ja presidentti päättivät 22. tammikuuta maamme panoksen merkittävästä lisäämisestä Afganistanin sodassa. Suomen joukkojen määrää lisätään ensi vuonna 195:ksi sotilaaksi, kun se nyt on 121. Lisäksi suomalaisille sotilaskouluttajille kaavaillaan aiempaakin haastavampia tehtäviä afganistanilaisten joukko-osastojen rinnalla.

    Ulko- ja turvallisuuspoliittisessa valiokunnassa eli utvassa tehdyillä päätöksillä vastattiin USA:n toistuvasti esittämiin vaatimuksiin. Suomen lisäpanostuksesta ilmoitetaan tällä viikolla Lontoossa pidettävässä USA:n ja Naton johtajien Afganistan-kokouksessa. Afganistanin turvallisuustilanteen heikkenemisen sanotaan lisänneen myös Suomen paineita päätösten nopeuttamiseen.

    Samaan aikaan olosuhteet suomalaisjoukkojen toiminta-alueella ovat muuttumassa. Muutoksen syynä on uusien yhdysvaltalaisten sotilaiden tulo Pohjois-Afganistaniin, jossa on ennestään suomalaisten lisäksi ”kriisinhallintajoukkoja” muun muassa Norjasta, Ruotsista ja Saksasta.

    Jokaiselle, jopa presidentille ja hallitukselle, pitäisi olla selvää, että nyt tehdyt päätökset voivat osoittautua kohtalokkaiksi. Yhdysvaltalaisten sotilaiden tulo Pohjois-Afganistaniin suomalaisjoukkojen toiminta-alueelle lisää väistämättä aseellisten yhteenottojen määrää ja siten myös suomalaisten sotilaiden miestappioiden vaaraa.

    Toimiminen samalla alueelle yhdysvaltalaisten joukkojen kanssa tekee myös lopun valheellisista puheista, joiden mukaan suomalaiset eivät osallistu sotimiseen vaan ovat rauhanturvaamis- tai kriisinhallintatehtävissä. Kyse on rikollisesta valloitus- ja miehityssodasta, jossa myös osasyyllisyys jatkuvasti kiihtyvästä siviilien tappamisesta ja osallistumisesta huumebisneksen suojeluun lankeaa Suomellekin.

    YK:n huumeidenvastaisen viraston raportin mukaan pelkästään viime vuonna Afganistanista maailmalle salakuljetettuun heroiiniin kuoli yli 90 000 ihmistä. Tästä kertoi Venäjän huumevalvontaviraston johtaja Viktor Ivanov äskettäin pidetyssä lehdistötilaisuudessa. Hän sanoi, ettei ole tyytyväinen Naton huumeidenvastaisten toimien tuloksiin Afganistanissa ja kutsui tilannetta maassa katastrofiksi. Ivanov muistutti, että sen jälkeen kun USA vuonna 2001 lähetti joukkonsa Afganistaniin, maasta on tullut maailman johtava oopiumin ja heroiinin tuottaja. Afganistan on myös ohittanut Marokon hasiksentuotannossa. Diplomaattisena miehenä Ivanov ei tullut maininneeksi, että huumebisneksestä ovat vastuussa nimenomaan USA ja Nato.

    Sen sijaan, että Suomi on luokan nöyrimpänä oppilaana valmis lisäämään panostustaan Afganistanissa, sen pitäisi välittömästi vetää joukkonsa pois maasta ja vaatia myös kaikkien muiden ulkomaisten joukkojen vetämistä. Vaatimusliikettä näiden tavoitteiden toteuttamiseksi on voimistettava.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    ”Me tulemme tuomioistuimen kautta hakemaan PAMin osa-aikaisille jäsenille korvausta työsopimuksen ylittäviltä tunneilta. Haemme tähän useampia jäseniä mukaan.

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!