Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Suomi sitoutuu yhä kiinteämmin Afganistanin sotaan

    Pääkirjoitukset
    25.1.2010 - 12:37
    Erkki Susi
    lanandan / Flickr
    Afganistanin sotaa vastustetaan laajasti myös USA:ssa. Kuva San Franciscosta maaliskuulta 2009. / lanandan / Flickr |

    Suomen hallitus ja presidentti päättivät 22. tammikuuta maamme panoksen merkittävästä lisäämisestä Afganistanin sodassa. Suomen joukkojen määrää lisätään ensi vuonna 195:ksi sotilaaksi, kun se nyt on 121. Lisäksi suomalaisille sotilaskouluttajille kaavaillaan aiempaakin haastavampia tehtäviä afganistanilaisten joukko-osastojen rinnalla.

    Ulko- ja turvallisuuspoliittisessa valiokunnassa eli utvassa tehdyillä päätöksillä vastattiin USA:n toistuvasti esittämiin vaatimuksiin. Suomen lisäpanostuksesta ilmoitetaan tällä viikolla Lontoossa pidettävässä USA:n ja Naton johtajien Afganistan-kokouksessa. Afganistanin turvallisuustilanteen heikkenemisen sanotaan lisänneen myös Suomen paineita päätösten nopeuttamiseen.

    Samaan aikaan olosuhteet suomalaisjoukkojen toiminta-alueella ovat muuttumassa. Muutoksen syynä on uusien yhdysvaltalaisten sotilaiden tulo Pohjois-Afganistaniin, jossa on ennestään suomalaisten lisäksi ”kriisinhallintajoukkoja” muun muassa Norjasta, Ruotsista ja Saksasta.

    Jokaiselle, jopa presidentille ja hallitukselle, pitäisi olla selvää, että nyt tehdyt päätökset voivat osoittautua kohtalokkaiksi. Yhdysvaltalaisten sotilaiden tulo Pohjois-Afganistaniin suomalaisjoukkojen toiminta-alueelle lisää väistämättä aseellisten yhteenottojen määrää ja siten myös suomalaisten sotilaiden miestappioiden vaaraa.

    Toimiminen samalla alueelle yhdysvaltalaisten joukkojen kanssa tekee myös lopun valheellisista puheista, joiden mukaan suomalaiset eivät osallistu sotimiseen vaan ovat rauhanturvaamis- tai kriisinhallintatehtävissä. Kyse on rikollisesta valloitus- ja miehityssodasta, jossa myös osasyyllisyys jatkuvasti kiihtyvästä siviilien tappamisesta ja osallistumisesta huumebisneksen suojeluun lankeaa Suomellekin.

    YK:n huumeidenvastaisen viraston raportin mukaan pelkästään viime vuonna Afganistanista maailmalle salakuljetettuun heroiiniin kuoli yli 90 000 ihmistä. Tästä kertoi Venäjän huumevalvontaviraston johtaja Viktor Ivanov äskettäin pidetyssä lehdistötilaisuudessa. Hän sanoi, ettei ole tyytyväinen Naton huumeidenvastaisten toimien tuloksiin Afganistanissa ja kutsui tilannetta maassa katastrofiksi. Ivanov muistutti, että sen jälkeen kun USA vuonna 2001 lähetti joukkonsa Afganistaniin, maasta on tullut maailman johtava oopiumin ja heroiinin tuottaja. Afganistan on myös ohittanut Marokon hasiksentuotannossa. Diplomaattisena miehenä Ivanov ei tullut maininneeksi, että huumebisneksestä ovat vastuussa nimenomaan USA ja Nato.

    Sen sijaan, että Suomi on luokan nöyrimpänä oppilaana valmis lisäämään panostustaan Afganistanissa, sen pitäisi välittömästi vetää joukkonsa pois maasta ja vaatia myös kaikkien muiden ulkomaisten joukkojen vetämistä. Vaatimusliikettä näiden tavoitteiden toteuttamiseksi on voimistettava.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Sheikh Maqsoudissa, Aleppon kaupunginosassa, rikollisen poliittisen islamin liike, joka Syyriassa on kylvänyt väkivallan siemeniä, on saanut viime aikoina luvan lännen ja Yhdys

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!