Taas on luvassa virtuaalivappu
Vappua tullaan Suomessa viettämään jälleen todennäköisesti virtuaalivappuna 1. toukokuuta. Vappumarssien ja -juhlien kokoisiin ihmismassoihin ei varmasti koronapandemian tuomat rajoitukset vielä toukokuun alussa taivu. Viime vuonna työläisten juhlaa vietettiin historiallisissa merkeissä, kun Suomen kommunistinen puolue järjesti yhdessä Tiedonantajan ja Kommunistinuorten kanssa ensimmäisen etävapun. Suorassa lähetyksessä puolueen Facebook-sivulla kuultiin vappupuheita ympäri maan ja uutta työväenlaulukulttuuria rap-musiikin muodossa.
Pandemiatilanne ei estä työläisiä juhlimasta vappua tälläkään kertaa. Vuoden 2021 virtuaalivappua suunnitellaan jälleen puolueen, lehden ja nuorisojärjestön toimesta. Lisäksi myös osa SKP:n piirijärjestöistä on suunnittelemassa omia lähetyksiään tai webinaarejaan.
Vuoden aikana on karttunut myös lisää ammattitaitoa tehdä virtuaalivapusta yhä laadukkaampi lähetys. Kun tapahtumat on ajettu väkisinkin jo vuoden verran webinaareiksi, livestriimeiksi ja muiksi etätapahtumiksi, on tekijöille tarttunut osaamista matkaan työtä tehdessä.
Vappupuheet videoille
SKP ...