Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tällaiset vaalit Afganistanissa

    Arkiston arkiston artikkeli
    14.8.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 29/14.8.2009

    On laajasti tunnettua, että tämän kuun 20. päivänä Afganistanissa pidettäville presidentinvaaleille on luonteenomaista vaalipetos, lahjonta ja äänestäjien pelottelu USA:n ja Naton valvomilla alueilla. Etnisesti pataanien asuttamissa ja kapinallisten hallitsemissa maakunnissa, joissa Taleban on kehottanut boikotoimaan vaaleja, ennustetaan joukkomittaista äänestämättä jättämistä. Tulos ei tule olemaan uskottava ja uudelta hallitukselta tulee puuttumaan kaikenlainen laillisuus.

    Afganistanin riippumattoman ihmisoikeuskomission johtaja Abdul Qader Nurzai kertoi New York Timesille aiemmin tässä kuussa, että hän odottaa alle 30 prosentin äänestysaktiivisuutta maan eteläosissa. Afganistanilainen vaalitarkkailija arvioi mahdollisen vaalivilpin tasoon viitaten, että levityksessä on yli kolme miljoonaa kaksinkertaista äänestysrekisteröintikorttia eli noin 20 prosenttia kaikkiaan 17 miljoonasta.

    Barack Obaman hallinnon erityisedustaja Richard Holbrooke myönsi heinäkuun lopulla olevansa huolestunut rekisteröintivilpistä, äänestäjistä, jotka eivät voi huonon turvallisuustilanteen vuoksi äänestää, ääntenlaskun rehellisyydestä ja naisten mahdollisuudesta äänestää.

    Nykyisen presidentin Hamid Karzain ennustetaan voittavan vaalit, mahdollisesti yli 50 prosentilla äänistä, mikä merkitsee, ettei vaalien toista kierrosta järjestetä.

    Karzaita tukevat erilaiset etnispohjaiset vallanpitäjät, jotka kannattivat USA:n hyökkäystä ja saivat sen tuloksena palautetuksi vahvat asemansa. Seitsemän viime vuoden aikana he ovat USA:n ja Naton miehitysjoukkojen suojeluksessa taas kerran muuttaneet maan pohjois- ja länsiosat omiksi läänitys- ja huumeviljelyalueikseen.

    Karzain kampanjaa tukee todellinen sotaherrojen ja tyrannien rosvogalleria, henkilöt, jotka syöksivät Afganistanin vuosiksi raakaan sisällissotaan, kunnes Taleban-liike syrjäytti heidät vallasta.

    Karzain kaksi varapresidenttiehdokasta ovat tadzhikkien vahva mies Mohammed Qasim Fahim ja hazarien vallanpitäjä Karim Khalili. Karzailla on myös uzbekkisotaherra Abdul Rashid Dostumin siunaus. Kaikkia kolmea syytetään sotarikoksista 1990-luvulla, ja he valvovat omilla vaikutusalueillaan tiukasti paikallisia hallituksia, poliisia, armeijan yksiköitä ja vaalivirkailijoita.

    Karzaita tukevat myös talebanien vastainen pataanisotaherra Abdul Rab Rassoul Sayyaf, jota syytettiin teurastuksista sisällissodan aikana, ja pataanivallanpitäjä Gul Agha Sherzai, jonka julma komento Kandaharissa 1992–1994 oli merkittävä tekijä väestön siirtymisessä Talebanin kannattajiksi. Australian kansallinen yleisradioyhtiö ABC nimesi kesäkuussa hänet yhdeksi maan suurimmista huumeparoneista.

    Miehittäjien valvomilla etelän pataanialueilla Karzain kampanja on nojannut rahaan ja valtaan, joka perustuu hänen sinne vuodesta 2001 lähtien luomaansa perhe- ja heimoverkostoon.

    Karzain vanhempi veli, USA:n kansalainen Mahmud on Afganistanin rikkain mies, joka omistaa maan ainoan sementtitehtaan ja Toyota-ajoneuvojen myynnin yksinoikeuden. Toinen veli Ahmed Wali on rikastunut oopiumikaupalla. Läntinen tiedusteluvirkailija sanoikin New York Times Magazinelle, että ”Karzain perheellä on oopiumia ja verta käsissään”.

    Tällainen uuskolonialististen miehittäjien sätkynukke esitellään nyt maailmalle ”demokratian” ja ”terrorisminvastaisen taistelun” symbolina. Tällaisen rikollisen jatkokauden turvaamiseksi myös suomalaiset sotilaat ovat Afganistanissa.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Mielipiteet
    20.4.2026
    Lähiömutsi
    Tilaajille

    Miljoonan persaukisen maa

    Tuossa yhtenä iltana oli jäänyt televisio päälle ja seurasin sitä puolella silmällä. Sieltä tuli jotain keskusteluohjelmaa, jossa jotkut tyypit puhuivat viisaita.

    Collective agreement negotiations by Tehy and Super in Finnish healthcare in 2022 1
    Tutkimus
    20.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Lähihoitajien viesti: hoivan laatumurenee rakenteellisessa kriisissä

    Ulkomaat
    20.4.2026
    Tiedonantaja
    Tilaajille

    Komintern huhtikuu 2026

    1 pexels gustavo fring 7446986
    Kotimaa
    20.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Miksi julkinen sosiaaliturva tukee mallia, joka hyödyttää rikkaita?

    kolumnisti Tiina
    Mielipiteet
    20.4.2026
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Utuinen sota

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!