Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Talouden lama ja Afganistan esillä Ay-väen rauhanpäivillä

    Arkiston arkiston artikkeli
    31.12.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 48/31.12.2009

    Joulun pyhinä on tapana korostaa rauhaa ja hiljentymistä. Rauha ja hiljaisuus ovat kuitenkin kaukana nasaretilaisen puusepän elinseuduilta Lähi-idässä, missä Israelin ja palestiinalaisten välinen epätasainen konflikti on jatkunut jo vuosikymmeniä.

    Sotaa käydään myös muun muassa Irakissa ja Afganistanissa, missä viimeksi mainitussa mukana on pitkästä aikaa myös suomalaisia joukkoja.

    Joulun ja uudenvuoden pyhien jälkeen tammikuun alussa järjestettävillä Ay-väen rauhanpäivillä luodaan katsausta siihen, missä ja miksi soditaan. Päivien tämänkertaisena teemana on talouden globaali lama ja sen vaikutukset erityisesti turvallisuuteen ja yhteiskuntarauhaan.

    Runsas tarjonta

    Työpaikkojen rauhantoimikunnan puheenjohtaja Juhani Lilja tarkentaa, että rauhanpäivillä on tällä kertaa oikeastaan kaksi pääteemaa.

    – Toisessa käsitellään nykyistä kapitalismin lamaa, sen seurauksia ja mitkä ovat ay-liikkeen vastaukset ja keinot laman oloissa. Vastaajina kysymyksiin ovat paneelissa mukana olevat ay-johtajat. Toisessa pääteemassa esiin nousevat arviot Afganistanin sodasta sekä keskustelu sodasta, rikkaista ja niiden suhteesta ilmaston muutokseen tohtori Heikki Tervahatun johdattelemana. Sunnuntaina nostetaan paneelikeskusteluun Naton rooli, kertoo Lilja.

    Edellä mainittujen teemojen ohella Rauhanpäivillä on myös runsaasti muuta tarjottavaa. Arvioidaan Suomea hyvinvointivaltiona, keskustellaan ajankohtaisista kuntien asemasta ja lauantain päättää tietysti yhteinen illanvietto.

    Toimintaa vuodesta 1974

    Työpaikkojen rauhantoimikunta perustettiin 1974. Sen tarkoituksena oli tarjota ay-väelle foorumi yhteiskunnalliselle ja etenkin rauhan ja sodan kysymyksiin keskittyvälle pohdiskelulle. Alun alkaen tärkeiksi teemoiksi tiivistyivät Suomen pitäminen sotilaallisesti liittoutumattomana sekä hyvinvointiyhteiskunnan kehittäminen.

    Toimikunnan vuosikokouksen ajankohdaksi muotoutui pikkuhiljaa tammikuun alkupäivien loppiaisviikonvaihde eikä vähiten siitä syystä, että se on muun toiminnan osalta ay-liikkeen hiljaisinta aikaa. Viimeiset kymmenen vuotta on kokoonnuttu Ay-väen rauhanpäivien nimellä.

    >> www.rauhanpuolustajat.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Palestiinatoimintapäivän julisteita 2026
    Kotimaa
    7.10.2026
    Petra Packalén

    Kansainvälinen toimintapäivä Palestiinan puolesta 10. lokakuuta

    October 10th -toimintapäivälle on luotu useita eri julisteita. Kuvassa niistä kolme rinnakkain.

    Euroopan vasemmistopuolueen viestintäkoordinaattori Silvia Pentassuglio
    Politiikka
    6.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Voiko rauhanpolitiikka yhdistää Euroopan vasemmiston?

    Kiinalainen Lizu kylä on noussut maaseudun köyhyydestä Kuva JP (Juha Pekka) Väisäne
    Uutiset
    5.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Temuttaminen sitoo Kiinan tavaravirtoihin

    Jori Porspakka on pitkäaikainen kansalaisvaikuttaja, joka seuraa aktiivisesti Tuusulan päätöksentekoa Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kotimaa
    1.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Jannu Jokelasta ei vaikene

    Sri Lankassa radikaalivasemmistolainen johto
    Politiikka
    29.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sri Lankan vasemmisto nousi valtaan syvän kriisin jälkeen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!