Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Talvivaaran ympäristötuhot otettava vakavasti

    Kotimaa
    26.3.2012 - 17:54
    Tiedonantaja
    TA
    Marianne Maksniemi ja Susanna Rissanen pohtivat

    ELY -keskuksen toistuvista huomautuksista ja varoituksista huolimatta Talvivaara ei ole saanut ympäristöpäästöjään kuriin. Kajaanin kaupungin päättäjät ovat kerta toisensa jälkeen katsoneet läpi sormien Talvivaara Sotkamo Oy:n toimia.

    – Tälle on tultava loppu ennen kuin on liian myöhäistä, toteavat kajaanilaiset Marianne Maksniemi ja Susanna Rissanen.

    Alue on saastunut

    Naisten mukaan Talvivaaran kaivos on toiminnallaan ja riittämättömällä varautumisellaan aiheuttanut Kainuun Talvivaaran alueen saastumisen.

    – Talvivaara Sotkamo Oy on myöntänyt, että arvio sulfaattipäästöjen suuruuksista oli virheellinen. Kaivostoiminta on osoittanut konkreettisia haittavaikutuksia alueen ympäristöön, asukkaiden viihtyvyyteen ja Kainuun matkailuelinkeinon harjoittamiseen. Talvivaara Sotkamo Oy:n ratkaisuna on lakaista ympäristöhaitat maton alle vain nimellisesti, hakemalla päästöjen monikymmenkertaista korotusta, vaikka päästörajojen ylitys jo pienemmillä luvilla on aiheuttanut mittavia haittoja, sanovat Maksniemi ja Rissanen.

    – Vastustamme Talvivaaran aikomusta talteen ottaa uraania, koska sitä käytetään joko aseisiin tai ydinvoimaloihin ja se palautuu näin ollen ydinjätteenä tai laskeumana. Koko maailmassa ei ole ainoatakaan ennakkotapausta jossa tällainen kaivostoiminta ei olisi aiheuttanut mittavia ympäristöhaittoja alueelleen. Lisäksi kaivostoiminta on aloitettu lokakuussa 2008 biokasaliuoittamalla, jolloin uraania on irronnut sivutuotteena. Asiantuntijoilla on ollut tietoisuus tästä, kumminkaan uraania ei ole käsitelty asianmukaisesti eikä siihen ole ollut asianmukaisia lupia.

    Ajetaanko perheet evakkoon?

    Marianne Maksniemi ja Susanna Rissanen pohtivat, että mikäli Talvivaaran uraaniluville ja uusille päästöhakemuksille näytetään vihreää valoa, on vain oikeus ja kohtuus että nämä päättäjät tulevat itse perheineen myös asumaan Talvivaaran kupeeseen.

    – Samalla se paikkaisi sitä asukaskatoa, joka lähialuetta tulee kohtaamaan terveyttään ja luontoa vaalivien muuttaessa muualle. Jos kaivostoiminta saa jatkaa nykyisellä mallilla, saatikka pahemmalla saastuttamisella, me joudumme perheinemme harkitsemaan vakavasti tarjoaako Kainuu jatkossa enää meille sellaista elinympäristöä, jossa me haluamme asua ja vaikuttaa, kommentoivat pienten lasten äidit Maksniemi ja Rissanen.

    Uutisten mukaan Talvivaaran kaivokselta on päässyt vastikään luontoon metallipitoisia vesiä. Myös poliisi on käynnistänyt rikostutkinnan Talvivaaran kaivosalueella 15. maaliskuuta sattuneesta kuolemantapauksesta. Poliisi epäilee, että kohonneilla rikkivetyarvoilla on osallisuutta tapauksessa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    Venäjän sotilaallis‑isänmaallinen kasvatus on viime vuosina muuttunut koko yhteiskunnan läpäiseväksi vallankäytön välineeksi.

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!