Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Talviyliopistossa valmistauduttiin vastustamaan leikkauksia ja rasismia

    Kotimaa
    4.2.2016 - 13:42
    Heikki Ketoharju
    Kuva talviyliopiston osallistujista

    DSL:n ja SKP:n yhdessä järjestämät yliopistokurssit on suunnattu etenkin uusille ja nuorille kommunisteille, ja tässä mielessä tammikuun viimeisenä viikonloppuna pidetyn talviyliopiston osallistujajoukko oli mukavaa katseltavaa. Kurssilla käytiinkin läpi poliittisen toiminnan ja järjestäytymisen peruskysymyksiä, joita peilattiin sekä klassikkoajattelijoiden että vallitsevan poliittisen tilanteen näkökulmasta.

    Kurssin poliittinen sisältö keskittyi paljon joukkoliikkeissä toimimiseen sekä leikkauspolitiikan vaikutuksiin. Erityisesti mukana oli aiempien yliopistokävijöiden ohjelmatoiveena esittämä aihe, naiset ja leikkauspolitiikka, josta alusti filosofian tohtori Eeva Kaukoluoto. Alustuksen pohjalta käytiin monipuolista keskustelua ja tunnistettiin monia naisten asemaan liittyviä ongelmakohtia politiikassa sekä etsittiin niihin ratkaisukeinoja.

    Kommunistien ja joukkoliikkeiden suhdetta pohdittiin monipuolisesti sunnuntaina, aluksi Yrjö Hakasen luennon pohjalta ja sen jälkeen pienryhmissä. Usean tunnin pohdinnan tuloksena kurssilaiset laativat suunnitelmia käytännön toiminnasta leikkauksia, työehtojen heikennyksiä ja rasismia vastaan.

    Oleellinen osa talvi- ja kesäyliopistoja ovatkin yhteiset ryhmätyöt, joita tehtiin lähes jokaisesta käsiteltävästä aiheesta. Kurssien pyrkimyksenä ei ole vain tiedon siirtäminen, vaan myös hyödyllisten taitojen opettaminen sekä toimintaan kannustaminen.

    Aavistuksen verran uutena aiheena ohjelmassa oli varattu kohtuullisen paljon aikaa esiintymiselle ja sen harjoittelemiselle. Monesti yliopistoissa on käsitelty enemmän politiikan sisältökysymyksiin kuin tekotapoihin liittyviä aiheita, mutta tällä kertaa molemmat saivat reilusti huomiota. Kurssilaiset kuuntelivat yliopistonopettaja Miguel Lopezin luennon esiintymisestä ja tekivät harjoituksia pienryhmissä. Etenkin Lopezin luento oli paitsi informatiivinen, myös viihdyttävä.

    Seuraava DSL:n ja SKP:n yliopistokurssi on kesäyliopisto, joka järjestetään tulevan elokuun ensimmäisenä viikonloppuna. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!