Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Täysin puolueellista: Kyllä työläinen tietää

    Kotimaa
    22.12.2020 - 11:16
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Digilehti: Tiedonantaja joulukuu 2020
    JP Väisänen

    Kyllähän me sen tiedämme, että kaikkia marxilaisia käsitteitä ei ihan kerta-ajattelemalla ymmärrä, mutta nyt SAK väittää, että työläisillä on huono palkkatietämys eivätkä duunarit tiedä miten palkka muodostuu.

    Ihan sama miten sivistyneet työläisiä taas kritisoivat. Väitän, että kyllä työmies ja työnainen tietää, että palkan pitää olla sellaista, että sillä voi luoda tekijälleen ja perheelle perusturvaa.

    Tilastokeskuksessa on tutkittu duunarien tietämistä työelämästä. SAK ongelmoi tästä johtuen sitä, että tasa-arvoista ja oikeudenmukaista palkkausta on vaikea edistää työpaikoilla, jos työntekijät eivät tiedä, miten palkat muodostuvat. SAK:n mukaan parempi palkkatietämys auttaisi myös kuromaan umpeen sukupuolten välistä palkkaeroa.

    Me Tiedonantajan lukijat olemme opiskelleet marxilaisen tutkijan Paula Rauhala ajatuksia jo jonkin aikaa. Rauhala on kirjoittanut artikkelin vuonna 2015 ilmestyneeseen Marxin Pääoman ajankohtaisuus -teokseen.

    Rauhalan ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Kirja kertoo kuinka nuori perheenisä salakuljetti hevosella kuusi säkillistä kiellettyjä kommunistisia kirjoja.
    Kotimaa
    19.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kielletyt kirjat – punavangin elämäkerta Torniosta

    ”Muistan aina sen jouluaaton, kun saimme parannettua raakaa riisipuuroa, ja kun met sitä söimme, niin vatsamme alkoi turvota ja met olimme kuin ankat”, kirjoittaa Eino Lindho

    Suomen ylioppilaskuntien liiton kokouksen keskiössä oli opiskelijoiden toimeentulo. kuva Anriika Kauppi
    Uutiset
    18.11.2025
    Toimitus

    Suomen ylioppilaskuntien liitto: ”Järjestelmä ei toimi opiskelijoille”

    Ignacio Ramonetin mukaan käsillä oleva teknologinen murros uhkaa sekä yhteiskunnallista vapautta että työväenluokan asemaa. Kuva Cancillería Ecuador CCO 2.0
    Teoria
    17.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Radikaali älykkö esittää vasemmistolle roolia tekoälykehityksessä

    Orpo Purran hallituksen lakiesitys muodostaa Pamin mukaan vakavan riskin työturvallisuudelle. Kuva Belenois CCO 4.0
    Uutiset
    14.11.2025
    Toimitus

    ”Viinaa voisi tilata kaikkialta Euroopasta”

    Vanha on nyt myyty, mutta Ylioppilasteatterin kohtalo on vielä epäselvää Kuva Jampe CCO 3.0
    Kulttuuri
    13.11.2025
    Toimitus

    Pitääkö opiskelijoiden vallata uudelleen Vanha ylioppilastalo?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!